Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Łubin wąskolistny

( ilość produktów: 2 )

Łubin wąskolistny – roślina o wielu właściwościach

Uprawa roślin poplonowych cieszy się w Polsce stale rosnącą popularnością. Wysokie ceny pasz oraz nawozów zachęcają rolników do sięgnięcia po nieco starsze, bardziej ekologiczne metody pozyskiwania pokarmu dla zwierząt oraz użyźniania gleby. Łubin wąskolistny doskonale sprawdzi się jako poplon, jak i w uprawie międzyplonowej.

Ta jednoroczna roślina bobowata pozwala na pozyskanie suchej masy, bogatej w białko oraz cennych nasion. Świetnie nadaje się również na zielony nawóz, ponieważ pozostawia w glebie dużo próchnicy oraz wzbogaca ją w azot. Łubin wąskolistny jest także rośliną miododajną – pszczelarze wszelkiego kalibru szczególnie powinni rozważyć jej wysianie.

Łubin wąskolistny – najważniejsze informacje o uprawie

Łubin wąskolistny świetnie sprawdza się jako przedplon oraz poplon dla zbóż. Preferuje gleby średnie – na słabszych gruntach może zostać wysiany w mieszance z innymi roślinami. Nie toleruje kwaśnych ziem, dlatego najlepiej sprawdzą się gleby o pH w graniach 6,5-7.

Największym zagrożeniem dla łubinu wąskolistnego jest choroba, zwana antraknozą. Możesz jej zapobiec, stosując odpowiednie preparaty grzybobójcze. Wysiew łubinu na poplon przypada w okresie lipca oraz sierpnia, tuż po zebraniu głównego plonu. Roślina ta preferuje wilgoć, zwłaszcza w pierwszym okresie wzrostu – od ilości opadów zależy więc powodzenie plonu.

Łubin wąskolistny – cenna pasza oraz nasiona

Pozyskanie dodatkowych ilości paszy dla zwierząt może przynieść bardzo duże oszczędności w gospodarstwie. Wysiewanie poplonów to jedna z metod, umożliwiających zrobienie przedzimowych zapasów. Łubin wąskolistny świetnie sprawdza się jako składnik paszy, głównie ze względu na wysoką zawartość białka. Składnik ten stanowi aż 33% suchej masy!

Łubin wąskolistny często uprawiany jest również na nasiona. Słodkie odmiany mogą z powodzeniem uzupełnić dietę bydła czy trzody chlewnej, a także stać się dodatkowym źródłem zysku dla gospodarstwa.

Nasiona łubinu wąskolistnego – ekologiczny, zielony nawóz

Twoje grunty przestały dawać zadowalające plony? Uprawiane zboża nie rosną wystarczająco szybko i są marne? Wysiej nasiona łubinu wąskolistnego i ciesz się znaczącym wzrostem plonowania! Roślina ta idealnie nada się zarówno na przedplon, jak i poplon wszelkich zbóż. Bakterie brodawkowe, które żyją na korzeniach łubinu, wiążą azot z powietrza, wzbogacając glebę o ten cenny składnik.

Przyorana jesienią roślina może z powodzeniem zastąpić sztuczny nawóz, zaopatrując grunty w cenną próchnicę. Dzięki mocno rozwiniętemu systemowi korzennemu łubin napowietrza glebę, ułatwia przesączanie się wody i znacznie poprawia strukturę ziemi.

Jak zapewnić sobie dobry plon łubinu wąskolistnego?

Wybierz sprawdzone nasiona rolnicze polskich producentów! Sprawdź nasz asortyment już teraz!

    pixel