Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Lucerna siewna

( ilość produktów: 4 )

Lucerna siewna reprezentuje rodzinę motylkowatych. Ogółem rzecz biorąc, uznaje się ją za jedną z najbardziej wartościowych roślin uprawianych w celu pozyskania paszy dla zwierząt hodowlanych. Ponadto należy także wziąć pod uwagę jej nieocenione właściwości lecznicze. Lucerna siewna w naturalnym środowisku rośnie na różnych łąkach oraz nieużytkach, często spotyka się ją również przy drogach. Jest ona jednak w polskich warunkach klimatycznych przede wszystkim rośliną uprawną.  

Charakterystyka lucerny siewnej

 Roślinę tę zalicza się do bylin. Zwykle jej łodyga osiąga wysokość około 90 cm. Dzięki temu, że wyposażona jest ona w bardzo głęboko osadzony korzeń pałowy, wykazuje się dużą odpornością na tymczasowo trwającą suszę, choć z drugiej strony woli ona jednak stosunkowo wilgotne podłoże. Pędy charakteryzują się dość bogatym ulistnieniem, jakkolwiek liście są raczej drobne i mają ząbkowane brzegi. Okres kwitnienia lucerny siewnej przypada na czas od maja do września, w tym czasie na szczycie pędów zaczynają pojawiać się kwiaty o fioletowym zabarwieniu zgromadzone w główkowatych kwiatostanach. Kwiaty lucerny wyglądem przypominają kwiaty koniczyny. W jesiennej porze rozwijają się z nich strąkowe owoce zawierające w sobie nasiona. 

Uprawa lucerny siewnej

  Lucernę siewną wysiewa się na żyznych, przewiewnych glebach, najlepiej o odczynie zasadowym. Aby dała ona obfity plon, należy umiejscowić ją na stanowiskach ciepłych i odpowiednio nasłonecznionych, musi ona być też odpowiednio chroniona od wiatru. Najlepszym terminem do wysiewu lucerny siewnej okazuje się zwykle przełom kwietnia i maja, niekiedy stosuje się także wysiewy letnie, jakkolwiek w tym czasie występuje dość duże prawdopodobieństwo suszy, która może doprowadzić do zmniejszenia plonu. Nasiona lucerny wsiewa się w rzędy oddalone od siebie o około 15 cm. Zwykle ilość ziarna na każde pół hektara wynosi 0,5 kg.  Kupując nasiona lucerny siewnej, trzeba zwrócić uwagę na ich nabywanie wyłącznie z pewnego źródła, tylko wtedy bowiem można mieć gwarancję ich rzeczywistej wolności od różnego rodzaju patogenów. Dzięki temu plon będzie odpowiednio wysoki, a rośliny będą naprawdę zdrowe. Trzeba też pamiętać o tym, aby wysiewać lucernę na stanowiskach wolnych od chwastów, ponieważ jest to roślina bardzo wrażliwa na większość preparatów przeznaczonych do zwalczania chwastów. Lucernę siewną wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości, na przykład przeziębień, infekcji dróg moczowych oraz oddechowych. Łagodzi ona również dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel