Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Lucerna siewna

( ilość produktów: 4 )

Lucerna siewna reprezentuje rodzinę motylkowatych. Ogółem rzecz biorąc, uznaje się ją za jedną z najbardziej wartościowych roślin uprawianych w celu pozyskania paszy dla zwierząt hodowlanych. Ponadto należy także wziąć pod uwagę jej nieocenione właściwości lecznicze. Lucerna siewna w naturalnym środowisku rośnie na różnych łąkach oraz nieużytkach, często spotyka się ją również przy drogach. Jest ona jednak w polskich warunkach klimatycznych przede wszystkim rośliną uprawną.  

Charakterystyka lucerny siewnej

 Roślinę tę zalicza się do bylin. Zwykle jej łodyga osiąga wysokość około 90 cm. Dzięki temu, że wyposażona jest ona w bardzo głęboko osadzony korzeń pałowy, wykazuje się dużą odpornością na tymczasowo trwającą suszę, choć z drugiej strony woli ona jednak stosunkowo wilgotne podłoże. Pędy charakteryzują się dość bogatym ulistnieniem, jakkolwiek liście są raczej drobne i mają ząbkowane brzegi. Okres kwitnienia lucerny siewnej przypada na czas od maja do września, w tym czasie na szczycie pędów zaczynają pojawiać się kwiaty o fioletowym zabarwieniu zgromadzone w główkowatych kwiatostanach. Kwiaty lucerny wyglądem przypominają kwiaty koniczyny. W jesiennej porze rozwijają się z nich strąkowe owoce zawierające w sobie nasiona. 

Uprawa lucerny siewnej

  Lucernę siewną wysiewa się na żyznych, przewiewnych glebach, najlepiej o odczynie zasadowym. Aby dała ona obfity plon, należy umiejscowić ją na stanowiskach ciepłych i odpowiednio nasłonecznionych, musi ona być też odpowiednio chroniona od wiatru. Najlepszym terminem do wysiewu lucerny siewnej okazuje się zwykle przełom kwietnia i maja, niekiedy stosuje się także wysiewy letnie, jakkolwiek w tym czasie występuje dość duże prawdopodobieństwo suszy, która może doprowadzić do zmniejszenia plonu. Nasiona lucerny wsiewa się w rzędy oddalone od siebie o około 15 cm. Zwykle ilość ziarna na każde pół hektara wynosi 0,5 kg.  Kupując nasiona lucerny siewnej, trzeba zwrócić uwagę na ich nabywanie wyłącznie z pewnego źródła, tylko wtedy bowiem można mieć gwarancję ich rzeczywistej wolności od różnego rodzaju patogenów. Dzięki temu plon będzie odpowiednio wysoki, a rośliny będą naprawdę zdrowe. Trzeba też pamiętać o tym, aby wysiewać lucernę na stanowiskach wolnych od chwastów, ponieważ jest to roślina bardzo wrażliwa na większość preparatów przeznaczonych do zwalczania chwastów. Lucernę siewną wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości, na przykład przeziębień, infekcji dróg moczowych oraz oddechowych. Łagodzi ona również dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

Lucerna siewna – wartościowa pasza dla zwierząt

Każdy rolnik wie, że od jakości paszy zależy zdrowy wzrost i rozwój jego zwierząt. Pokarm wpływa na jakość mięsa, jak również produktów odzwierzęcych, takich jak mleko krowie czy kozie. Aby podnieść wartość odżywczą paszy, warto zatem wysiać rośliny bogate w białko oraz witaminy.

Lucerna siewna należy do grupy roślin pastewnych. Zawiera nawet do 25% dobrze przyswajalnego białka w suchej masie. Świetnie nadaje się na siano oraz kiszonkę, które stanowią bazowe pożywienie dla zwierząt w okresie zimowym. W lucernie siewnej znajdują się także aminokwasy egzogenne – niezwykle ważny składnik w diecie zwierząt hodowlanych. Wspomagają one prawidłowy wzrost i rozwój, a także wspierają szybki przyrost masy.

Lucerna – dobre nasiona gwarancją sukcesu

Wysianie łąki kwietnej nie zawsze przynosi pożądane efekty, zwłaszcza jeśli nasiona są słabej jakości. Dotyczy to jednakowo wszystkich roślin dziko rosnących – w tym również lucerny. Decydując się na zakup nasion, nie warto kierować się głównie ceną. Lepiej wybrać sprawdzonego producenta, który może pochwalić się pozytywnymi opiniami klientów.

W przypadku rośliny takiej jak lucerna, nasiona to dobra inwestycja. Rośnie ona przez wiele lat, zapewnia niemal dwa razy więcej zielonki niż koniczyna i czterokrotnie przewyższa siano pod względem wysokości plonów. Lucerna wymaga żyznej gleby o podłożu zasadowym. Zapewnienie tej roślinie odpowiednich warunków jest jednak bardzo opłacalne, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Lucerna siewna – nasiona, które pomogą Ci zwiększyć plony

Dużą zaletą lucerny siewnej jest jej opłacalność dla rolnika. Roślina ta zapewnia duże ilości wysokiej jakości paszy dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Jednak to nie koniec jej zalet!

Lucerna siewna posiada bardzo bogaty system korzeni. Z każdego nasiona wyrastają one głęboko w glebę, poprawiając jej właściwości biochemiczne oraz ogólną strukturę. Roślina ta użyźnia grunt w sposób naturalny, dzięki czemu może być wysiewana na polach, wykorzystywanych wcześniej pod intensywną uprawę. Głęboki system korzenny ułatwia transport istotnych składników odżywczych do płytszych warstw gleby. Dzięki temu rośliny, które posadzisz na takim gruncie w następnym roku, będą lepiej i szybciej rosnąć. To z kolei wpłynie na wysokość plonów, a tym samym na zyski.

Lucerna siewna – najlepsza przyjaciółka każdego rolnika

Posiadasz zwierzęta hodowlane? Chcesz użyźnić swoje grunty? Potrzebujesz bogatej w białko paszy w dużych ilościach? Lucerna siewna to roślina dla Ciebie! Wysiej ją na swoich polach i przekonaj się, jak opłacalna jest to decyzja! W naszym asortymencie znajdziesz najwyższej jakości nasiona rolnicze, do których zalicza się także lucerna. Sprawdź teraz!

 

Popularne podkategorie kategorii "nasiona" :

    pixel