Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Wyka siewna

( ilość produktów: 2 )

Wyka siewna – bobowata roślina o wielu właściwościach

Rośliny poplonowe cieszą się w ostatnich latach niesłabnącą popularnością. Mogą być wykorzystane jako zielona pasza, organiczny nawóz lub źródło cennych nasion. Ponadto wiele roślin tego typu doskonale użyźnia glebę, wiążę ważne składniki w gruncie oraz poprawia strukturę ziemi.

Wyka siewna to jeden z mniej znanych poplonów. Najczęściej uprawniana jest w parze z innymi roślinami, aby zapobiec kładzeniu łodygi i zapewnić jej odpowiednie oparcie. Dzięki swoim sporym kwiatostanom o fioletowym zabarwieniu wyka siewna może być również doskonałym uzupełnieniem łąki kwietnej. Ma właściwości miododajne, co z pewnością docenią zarówno domorośli, jak i profesjonalni pszczelarze.

Wyka siewna na nasiona – okres i warunki uprawy

Wyka siewna jest oczywiście cennym nawozem i wartościową paszą, jednak to nie wszystko! Jej nasiona mogą stanowić pożywienie dla zwierząt gospodarskich, a także źródło dodatkowego dochodu dla gospodarstwa. Aby je pozyskać, należy wysiać wykę wczesną wiosną, zaraz po rozmarznięciu gruntów. Roślina ta jest odporna na przymrozki do -5 stopni Celsjusza. Wyka siewna powinna zostać posiana najpóźniej do 15 kwietnia.

Ta bobowata roślina preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Gleba powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy, by zapewnić jej optymalny rozwój. W mieszankach z innymi poplonami, takimi jak gorczyca wyka siewna może być również uprawniana na gruntach o lekko kwaśnym pH. Zbiór przypada na okres drugiej połowy lipca lub początku sierpnia.

Wyka siewna na poplon – organiczny nawóz dla gruntów

Jeśli nie zależy Ci na zebraniu nasion, wyka siewna idealnie nada się na poplon. Nie powinna być uprawniana po roślinach bobowatych ani samej sobie, ponieważ to może prowadzić do namnażania szkodników. Wyka siewna może trafiać na poplon co 4 lata.

Na korzeniu tej rośliny rozwijają się bakterie brodawkowe, które wiążą azot z powietrza. Rozłożysta struktura podziemna doskonale luzuje glebę i ułatwia przepływ wody do głębszych warstw gruntu. Wyka siewna, przeznaczona na zielony nawóz wzbogaca ziemię o ważne składniki odżywcze i próchnicę. Aby uniknąć kładzenia się rośliny i stosowania pestycydów, najlepiej wysiać ją w mieszance z innymi poplonami.

Wyka siewna na zieloną paszę – cenne źródło białka

Wyka siewna przeznaczona na paszę rzadko uprawiana jest w siewie czystym. Najczęściej wchodzi w skład mieszanek, znacznie ubogacając ich zawartość. Roślina ta może być przeznaczona na zieloną paszę lub kiszonkę. Stanowi cenne źródło lekkostrawnego białka, a przy tym poprawia smak paszy. Nasiona tej rośliny mogą z kolei stanowić pożywienie dla hodowlanego drobiu, w szczególności kur.

Chcesz kupić nasiona rolnicze najwyższej jakości? Zależy Ci na dostępności i szybkiej dostawie? W naszym asortymencie znajdziesz nasiona, nawozy, narzędzia oraz wszystko, co będzie Ci niezbędne w zrównoważonej uprawie. Sprawdź już teraz!

    pixel