Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawozy do warzyw i owoców

( ilość produktów: 18 )

Prowadzisz przydomowy ogród? Hodujesz zioła, owoce i warzywa? A może jesteś zawodowym rolnikiem? W każdej z tych sytuacji z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że nawożenie warzyw i owoców to jeden z kluczowych elementów hodowli roślin, które dają jadalne plony. Jeżeli zadbasz o ich regularne dokarmianie, zbierzesz soczyste, intensywnie aromatyczne owoce. Proste! Jak dbać o tego typu rośliny, aby tegoroczne plony były obfite i wyjątkowo smaczne? Poznaj produkty, które dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Po co stosować nawozy?

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu w ogóle stosujemy nawozy? Przede wszystkim maja one na celu użyźnić glebę. Obecnie gleby w naszej strefie klimatycznej mają tendencję do wyjałowienia, co skutkuje zbieraniem mniejszych plonów. Co więcej w naturalnych warunkach potrzebne roślinom minerały i składniki pokarmowe powstają w wyniku rozkładu opadłych liści, pędów i itd. W naszych ogrodach często jednak sprzątamy takie organiczne odpady, przez co pozbawiamy nasze rośliny kompostu i nawozu. Właśnie dlatego potrzebujemy sztucznie dodać do gleby odpowiednie składniki odżywcze, które wspomogą rośliny w odpowiednim wzroście. Jakie minerały warto podawać roślinom? Przede wszystkim siarczan potasu, magnez, potas i azot. Dzięki temu nasz warzywnik będzie piękny i zdrowy!

Dostosuj rodzaj nawozu do gatunku roślin

Poszczególne gatunki roślin jadalnych potrzebują innych składników odżywczych, dlatego warto, abyś zaopatrzył się w nawóz do warzyw i owoców stworzony z myślą o danej roślinie. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę nawozów do owoców takich jak truskawki, maliny czy borówki, a także nawozy do warzyw, np. do ogórków, papryk czy pomidorów.

Nawozy organiczne – natura w służbie Twoich roślin.

W uprawie warzyw i owoców często wykorzystuje się nawozy organiczne, czyli na przykład kompost czy obornik. Mają one kilka ważnych zalet. Oczywiście zapewniają żyzność gleby, przez co możemy liczyć na wysoki plon. Kompost czy obornik są jednak przede wszystkim zdrowe i bezpieczne dla środowiska. Poprawiają strukturę gleby (strukturę podłoża), są bogate w składniki pokarmowe, poprawiają zdrowotność, plony i kwitnienie poszczególnych gatunków warzyw i owoców. Kompost i obornik zmniejszają także znacznie ilość odpadów, które produkujemy w naszym gospodarstwie. Można je stosować jesienią i wiosną. Sałata, pomidory i inne warzywa to uprawy, pod które można stosować nawozy organiczne. 

Mają one jednak dwa znaczne minusy - rozłożony kompost czy obornik wydzielają nieprzyjemny zapach, który może się utrzymywać przez kilka dni. W oborniku ważne jest też to, że trzeba mieć gdzie go składować, co jest poważną niedogodnością w wielu przypadkach.

Nawozy zielone - warto stosować je do różnego rodzaju roślin

Poza kompostem popularnością cieszą się też inne typy nawozów. Nawozy zielone to dla wielu osób nieznane zagadnienie, ale zaraz je wyjaśnimy. Nawóz zielony to naturalny nawóz, który podnosi żyzność ziemi. Powstaje on z różnego rodzaju gatunków roślin, które wysiewa się tylko po to, by stworzyć z nich materię organiczną, czyli nawóz. Wprowadza się ją do gleby, by tam mogła ona dalej pracować i nawozić warzywa i owoce. 

Nawozy mineralne - niezastąpione w nawożeniu warzyw

Mineralne nawozy pod warzywa i warzywa mogą występować w pod postacią granulatu (np. saletra amonowa), którym posypuje się ziemię, lub preparatu do rozpuszczenia w wodzie. Dostarczają one potrzebne minerały - potas, wapń, magnez czy żelazo - ich szczególnie potrzebują krzewy owocowe.

Nawozy uniwersalne – dobry wybór dla balkonowych upraw

Nie oznacza to jednak, że nie istnieją nawozy uniwersalne! Jeżeli hodujesz warzywa w skrzynkach na balkonie, a w Twojej roślinnej kolekcji wzrastają różnorodne warzywa i owoce, wybierz nawóz, który wspomoże wzrost większości Twoich warzyw i owoców. Przykładem takiego produktu może być nawóz mineralny pod warzywa marki Planta, który dzięki optymalnie przygotowanej kompozycji składników odżywczych podnosi zdrowotność większości uprawianych amatorsko warzyw.

Nawozy pod warzywa w płynie, czyli łatwe dawkowanie

Chcesz mieć kontrolę nad tym, jaka dawkę nawozu przyjmują Twoje rośliny? Słusznie! Pamiętaj by nie przekraczać dawek zalecanych. Przenawożenie może szkodzić roślinom i powodować spowolnienie ich wzrostu. Aby dawkowanie stało się łatwiejsze, wybierz nawóz do warzyw i owoców w płynie. Dzięki niemu w bardzo prosty sposób opryskasz swoją plantację i zaoszczędzisz dużo czasu. 

Hydrożel – poradzi sobie z suchą glebą

Jeżeli Twoje rośliny (warzywa czy owoce) lubią wilgoć, a ziemia, w której je posadziłeś, jest narażona na intensywne oddziaływanie promieni słonecznych, zastosuj hydrożel ogrodniczy! Co to takiego? Ten niezwykły preparat wymieszany z ziemią ogrodową potrafi wchłaniać wodę i oddawać ją roślinie w momencie zwiększonego niedoboru wilgoci. Co istotne, hydrożel potrafi magazynować nawet 1000 razy więcej wody, niż sam waży! Zastosuj go w swoim ogrodzie, a Twoje rośliny na pewno nie uschną. Można go stosować jesienią i wiosną. 

Nawozy do zasilania warzyw i owoców

Przed planowanym siewem dobrze jest pobrać próbkę gleby i sprawdzić, jaki jest stan ściółki. Jeśli jest wyjałowiona, warto zainwestować w dobry nawóz. Na rynku dostępnych wiele rodzajów nawozów w zależności od celu (np. na zachwaszczenie, szkodniki), ale też czasu aplikowania - jedne podaje się wczesną wiosną, inne jesienią, a inne przez cały rok. Nawóz powinien być też dobrany do rodzaju rośliny - np. warzywom (m.in. pomidory) potrzebne jest trochę inne nawożenie niż owocom. Inaczej też nawozi się rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. 

 

 

Popularne podkategorie kategorii "nawozy ogrodnicze" :

    pixel