Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawozy wiosenne do trawy

( ilość produktów: 2 )

Nawożenie trawnika to jeden z niezbędnych zabiegów podczas pielęgnacji trawnika. Bez niego trawa szybko zużyje znajdujące się w glebie składniki odżywcze i przestanie ładnie rosnąć. Nawożenie trawnika jest więc niezbędne, a szczególnie ważne jest stosowanie nawozów wiosną, gdy rośliny dopiero budzą się do życia po przerwie zimowej. Zobacz, jakie nawozy do wiosennego nawożenia trawnika znajdziesz w naszym sklepie.

Nawóz wiosenny do trawy - niezbędny do prawidłowego wzrostu trawy

Wiosenne nawożenie trawnika jest kluczowe dla rozwijających się po zimowej przerwie w wegetacji źdźbeł trawy. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników nawozu, w którego składzie znajdują się duże dawki azotu, niezbędnego na tym etapie rozwoju, trawnik rośnie znacznie lepiej, a źdźbła trawy mają intensywny zielony kolor i są bardzo mocne. 

Wiosenny nawóz do trawy zawiera również inne składniki pokarmowe ważne dla tego gatunku czyli fosfor, potas i magnez oraz liczne mikroskładniki, dzięki którym możliwe jest prawidłowe nawożenie trawnika, zapewniające mu doskonałe warunki do rozwoju.

Do wiosennego nawożenia trawników można stosować zarówno nawozy mineralne, które są dostępne w naszym sklepie, jak i nawozy organiczne takie jak kompost. Ten naturalny nawóz do trawnika nie pozwala co prawda dokładnie określić dawek pierwiastków, które zostaną zaaplikowane, ale ogranicza ryzyko przenawożenia trawnika do minimum. 

Jak nawozić trawnik wiosną?

Nawozy mineralne przeznaczone do stosowania wiosną stosuje się zwykle po pierwszym koszeniu. Dzięki temu granulki nawozu wpadają pomiędzy źdźbła trawy, dzięki czemu lepiej i szybciej będą one mogły osadzić się na wierzchniej warstwie gleby. Warto zadbać o odpowiednie warunki podczas nawożenia. Gleba lekko wilgotna sprawi, że nawóz do trawy szybciej wniknie do jej wnętrza, a zatem będzie można znacznie zwiększyć efektywność nawożenia.

Jeśli nie poczekamy z zastosowaniem nawozu do pierwszego koszenia, lecz wykonamy nawożenie na wysokiej trawie, to granulki nawozu przyklejają się do jej źdźbeł i zamiast wnikać do gleby osiadają na niej. To spowoduje, że nie tylko nie uda nam się osiągnąć oczekiwanego efektu nawożenia, ale możemy doprowadzić do uszkodzeń darni spowodowanej działaniem nawozu.

Pamiętaj zatem, by nawozić trawnik wiosną, ale z głową, po pierwszym koszeniu, stosując odpowiedni nawóz i rozprowadzając go po całej powierzchni trawnika. A jeśli zastosujesz do tego nawozy wiosenne dostępne w naszym sklepie, to z pewnością ucieszy Cię osiągnięty efekt.

Nawóz do trawy wiosenny – używaj go z głową!

W odróżnieniu od kompostu zbyt częste użyźnianie gleby nawozami mineralnymi może doprowadzić do przenawożenia. Nim więc zdecydujesz się na zastosowanie dodatkowych środków, warto pobrać próbkę gleby i zbadać ją w najbliższej stacji chemiczno-rolniczej. Jeśli grunty nie wymagają dodatkowego wsparcia, to nawóz do trawy wiosenny może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zbyt duża ilość środków mineralnych wpływa na zasolenie gruntu. To z kolei utrudnia pobór składników odżywczych roślinom, co w konsekwencji może doprowadzić do ich obumierania. W skrajnych przypadkach trawnik może wręcz zostać „spalony” zbyt dużymi ilościami nawozu. Odbudowanie murawy w takiej sytuacji nie należy do najłatwiejszych.

Nawóz wiosenny do trawy – grunt to przygotowanie

Piękny trawnik jest wizytówką domu i wyjątkową, ogrodową ozdobą. By jednak uzyskać efekt idealnie zielonej murawy, należy odpowiednio o niego zadbać. Przed rozpoczęciem nawożenia trawnik powinien zostać odpowiednio przygotowany, by maksymalnie wykorzystać możliwości produktu.

Pierwszym krokiem jest wertykulacja, czyli usunięcie zeschłych źdźbeł trawy, starych liści oraz gałęzi. Jeśli w którymś miejscu trawnik zaczyna się filcować, to również powinien zostać dokładnie wygrabiony. Przydatnym zabiegiem jest również aeracja, czyli nakłucie gruntu przy użyciu specjalnej maszyny lub wideł. Po tych czynnościach warto pozostawić trawnik w spokoju na minimum tydzień, by mógł spokojnie obudować swoją strukturę. Po upływie 7 dni możesz zaaplikować na jego powierzchnię nawóz wiosenny do trawy.

Nawóz do trawnika na wiosnę – terminy stosowania

Aby trawnik prawidłowo się rozwijał i cieszył oko, powinien być nawożony przynajmniej 3-4 razy w roku. Pierwszy termin przypada na przełom marca i kwietnia, ale wiele zależy również od warunków atmosferycznych.

Nawóz do trawnika na wiosnę powinien być rozprowadzony na gruncie, który nie jest zmrożony i zdążył już nieco przeschnąć po roztopach. Lekka wilgotność jest wskazana, natomiast przesuszenie lub duże ilości wody w glebie mogą uniemożliwić wykorzystanie nawozu w pełni.

Nawóz do trawy wiosenny – jaki wybrać?

Stając przed koniecznością zakupu preparatu użyźniającego, z pewnością zastanawiasz się – jaki produkt sprawdzi się najlepiej? Nawóz do trawy wiosenny dostępny jest w formie granulek lub płynu, rzadziej proszku. Płynna forma najszybciej przedostaje się w głębsze warstwy ziemi, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Tego typu nawóz do trawy działa doraźnie, a procedurę użyźniania trzeba powtarzać regularnie w niewielkich odstępach czasu.

Lepszym wyborem są nawozy ogrodnicze w postaci granulatu. Ich struktura pozwala na równomierne rozmieszczenie preparatu na powierzchni całego trawnika. Cenne substancje uwalniane są dużo wolniej, co pozwala na znaczące zredukowanie liczby nawożeń w ciągu roku.

Chcesz dodać swojemu trawnikowi nieco życia? A może planujesz wiosenne odświeżenie terenów zielonych na działce? W naszym asortymencie znajdziesz wysokiej jakości nawozy do trawy w przystępnych cenach. Nie czekaj – zamów już teraz!

    pixel