Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Keramzyt ogrodniczy, wermikulit i perlit

( ilość produktów: 7 )

Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju roślin to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed osobami uprawiającymi ogród. Należy wybrać odpowiednie stanowisko dla danego gatunku roślin, dobrać do niego właściwe podłoże oraz stosować odpowiednie nawozy ogrodnicze. Jest to szczególnie trudne, jeśli mamy do czynienia z glebami piaszczystymi lub gliniastymi. Uprawiając rośliny w takich warunkach warto wziąć pod uwagę keramzyt ogrodniczy lub wermikulit, które pomogą poprawić warunki ich rozwoju.

Keramzyt ogrodniczy– kruszywo przydatne w uprawie roślin

Keramzyt to materiał, który szerzej znany i stosowany jest w budownictwie. Jest to kruszywo, które uzyskuje się z gliny, a jego granulki doskonale sprawdzają się jako podłoże ogrodnicze w ogrodnictwie oraz przy uprawie roślin doniczkowych. Keramzyt ogrodniczy można stosować na wiele różnych sposobów. Często granulki keramzytu po prostu miesza się z gruntem, co znacząco poprawia jego strukturę i działa jako drenaż, umożliwiając lepsze nawodnienie kwiatów, krzewów ozdobnych i małych drzewek. Dzięki temu można ochronić rośliny ogrodowe przed suszą i zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

Bywa również układany warstwowo, na przemian z ziemią ogrodniczą, co nie tylko dobrze wpływa na warunki rozwoju roślinom, ale też daje świetne efekty wizualne, szczególnie jeśli nasypiemy go do szklanych doniczek.

Właściwości keramzytu sprawiają, że można go wykorzystać nie tylko w roli podłoża, ale może być on również stosowany do ściółkowania. Wykorzystując go w tej roli można poprawić roślinom warunki wzrostu i rozwoju oraz chronić ich systemy korzeniowe przed wysychaniem i zmianami temperatury. Jego granulki w różnych odcieniach brązu prezentują się doskonale, znacząco poprawiając estetykę ogrodu. Co ważne, keramzyt w przeciwieństwie do kory sosnowej jest obojętny chemicznie, co oznacza, że nie wpływa w żaden sposób na skład chemiczny gruntu. Dzięki temu można go bezpiecznie stosować w ogrodzie przy roślinach w każdym gatunku.

Wermikulit – sposób na zatrzymanie wilgoci

Szukając sposobu na poprawę warunków rozwoju roślin warto zwrócić uwagę na wermikulit. To minerał ilasty, który ma dużą zdolność do zatrzymywania wilgoci. Zmieszany z gruntem pod rośliną sprawia, że w podłożu znacząco poprawiają się warunki nawodnienia. Wermikulit uwalnia wilgoć stopniowo, chroniąc rośliny przed wysuszeniem i dając im stały dostęp do wody. Wermikulit ma postać granulek, które dodatkowo poprawiają strukturę gleby, co sprzyja dobremu rozwojowi bryły korzeniowej i korzystnie wpływa na kondycję roślin.

Wermikulit może być jednak stosowany nie tylko jako dodatek do gleby, ale również poprawiać warunki przechowywania płodów rolnych. Przesypując warstwy płodów rolnych wermikulitem możemy zapobiegać zmianom gnilnym nawet o 30% dłużej niż w przypadku ich przechowywania bez tego dodatku. Wermikulit pochłania bowiem gazy powstające w takich miejscach i spowalnia procesy gnilne wynikające z ich istnienia. Właściwość pochłaniania jest wykorzystywana nie tylko w rolnictwie, ale i w hodowli zwierząt, zwłaszcza kur. Dodanie wermikulitu do ściółki w kurniku pozwala obniżyć zawartość bakterii i grzybów w ściółce. Jest to jednocześnie materiał zupełnie nieszkodliwy dla zwierząt gospodarczych, chemicznie obojętny, a ściółkę, która go zawiera można z powodzeniem wykorzystać do nawożenia.

Zapraszamy do przejrzenia wszystkich dostępnych produktów w tej kategorii, bo zarówno keramzyt, jak i wermikulit przydadzą się szczególnie w uprawie roślin. Dzięki nim rośliny będą miały zdecydowanie lepsze warunki rozwoju, a zatem będą rosły zdrowe i bujne.

 

 

Popularne podkategorie kategorii "podłoża ogrodnicze" :

      pixel