Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Lucerna nasiona

( ilość produktów: 7 )

Lucerna to, podobnie jak koniczyna, przedstawicielka rodziny bobowatych. Rośnie ona powszechnie w Europie, a także w Azji i Afryce, szczególnie dużą wagę do jej uprawy przykłada się przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją głównie jako cenny składnik pasz zwierzęcych (siano, kiszonka, susz), pełni ona także bardzo ważną rolę przy płodozmianie. W Polsce za gatunki rodzime uznaje się  lucernę sierpowatą, nerkowatą oraz kolczastostrąkową, występuje tutaj jednak również szereg gatunków zadomowionych albo przejściowo dziczejących  

Charakterystyka lucerny

  Lucerna w zależności od odmiany może być albo byliną albo rośliną jednoroczną, niekiedy występuje ona również w formie krzewu. Jej listki są unerwione i posiadają ząbkowane brzegi. Kwiatki rosną w formie główek, zabarwiają się one zwykle albo na purpurowo, albo na żółto. Owoce przybierają formę skręconych lub prostych strąków mieszczących w sobie drobne nerkowate nasiona o gładkiej lub zmarszczonej powierzchni. Lucerna bardzo dobrze znosi suszę i relatywnie szybko odrasta, co więcej, cechuje ją także wysoka zawartość białka oraz dobroczynnie wpływającego na płodność zwierząt beta-karotenu, stąd też uznaje się ją za bardzo cenny materiał paszowy dla bydła.  

Lucerna nasiona – wysiew

  Lucernę z reguły sieje się na wiosnę, przy czym najlepiej jej nasiona umieścić w żyznej glebie o odczynie zasadowym. Niekiedy stosuje się czyste wysiewy, jakkolwiek z powodów ekonomicznych zaleca się wsiewanie jej w rośliny ochronne. Nie potrzebuje zbyt dużej ilości nawozów azotowych, jej wzrost następuje bardzo szybko, co sprawia, że w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, można zebrać z niej nawet pięć pokosów. Uprawianie nasion lucerny stanowi bardzo dobrą inwestycję, gdyż przyczynia się ona do spulchnienia gleby oraz zniszczenia rosnących w jej obrębie chwastów. Pasze z lucerny doskonale wpływają na układ trawienny zwierząt, dostarczając im wielu niezbędnych składników odżywczych, między innymi wapnia, magnezu, cynku oraz selenu. Lucerna i jej nasiona są bardzo odporne na różne choroby oraz pasożyty, wyróżnia ją także relatywnie duży potencjał plonotwórczy. Po każdym koszeniu odrastają one błyskawicznie, co sprawia, że można je ciąć mniej więcej co miesiąc. Lucernę bardzo często uprawia się także na nasiona, jej obecność powoduje wzbogacenie gleby o liczne związki azotowe, niezbędne do prawidłowej wegetacji i rozwoju innych roślin. Nasion lucerny nie powinno się raczej wysiewać ani na obszarach podmokłych, ani na piaszczystych. W polskich warunkach może ona z powodzeniem wegetować nawet 5 lat.

    pixel