Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Trawy łąkowe

( ilość produktów: 12 )

Trawy łąkowe świetnie sprawdzą się zwłaszcza na dużych powierzchniach. Warto jednak wiedzieć, że dana mieszanka traw najczęściej przeznaczona jest na konkretną glebę i ma określone wymagania związane z wilgocią i nasłonecznieniem. Przed wyborem odpowiedniej mieszanki, warto sprawdzić, jakie będzie miała wymagania pielęgnacyjne i pogodowe. To ważne, bo dobrze wybrana mieszanka traw sprawi, że będziesz cieszyć oczy pięknym, ciemnozielonym dywanem w swoim ogrodzie i korzystać z jego uroków. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich szeroką ofertą w naszym sklepie.

Jak stosować mieszanki traw łąkowych?

Prace należy rozpocząć od zaorania i usunięcia chwastów. Jednym z  kryteriów doboru odpowiedniej mieszanki i sposobu jej siania jest wielkość powierzchni. Jeśli jest nieduża, wystarczy siać trawę z ręki lub małym siewnikiem ręcznym. Polecaną metodą wysiewania traw na łące jest metoda krzyżowa. Polega ona na tym, że mając działkę w kształcie kwadratu, przechodzimy z jednego rogu, do przeciwległego, wysiewając przy okazji mieszankę. Wysiewając z ręki, pamiętaj, aby robić to zamaszystym ruchem, tak, aby promień rozrzutu wynosił około dwóch metrów. Do dużych obszarów łąk, najlepiej jest wykorzystać specjalistyczny sprzęt. Po rozrzuceniu nasion ugnieć je delikatnie w glebę i w miarę możliwości podlej łąkę wodą. Trawnik łąkowy, podobnie jak inne rodzaje trawników, wysiewamy późną wiosną oraz jesienią.

Rodzaje traw łąkowych

W konkretnych mieszankach traw mogą znajdować się różne gatunki roślin. W ten sposób dążymy do tego, by uzyskać maksymalnie zadowalający wizualnie efekt trawy zielonej i zdrowej. Ze względu na sposób wzrostu trawy łąkowe dzielimy na:

  • Wysokie – rosną kępiasto i wydają liczne źdźbła ulistnione. Przykładem są: kupkówka, wyczyniec łąkowy, tymotka czyli brzanka łąkowa, owsik wysoki, owsik złoty i omszony, kostrzewa wyniosła, kostrzewa łąkowa (także zadarnia). Dodatkowo na łąkach z wysokich traw można spotkać takie rodzaje jak: stokłosę, drżączkę, trawę miodową, śmiałka darniowego i myszybera trzcinowego.

  • Podszewkowe – do tego rodzaju należą: rajgras angielski czyli życica trwała, mietlica rozłogowa, wiechlina łąkowa, szorstka i późna, grzebienie; sprawdzić się mogą także: tomka wonna i kostrzewa owcza. Do rodziny wiechlinowatych należy również brzanka pastewna, która jest jedną z najcenniejszych traw pastewnych. Tego typu trawa łąkowa nadaje się również do miejsc reprezentacyjnych. Do rodziny wiechlinowatych warto zaliczyć również imperatę cylindryczną, czy poa pratensis. Ta ostatnia w Polsce występuje głównie na nizinach.

Jak wybrać trawy łąkowe w zależności od wilgotności podłoża?

Warto pamiętać o tym, by podczas wyboru mieszanki koncentrować się na tym, jakim przeznaczeniem wyróżnia się konkretny produkt. Niektóre odmiany traw dzielnie znoszą suszę, inne natomiast potrzebują większej ilości wody, by dobrze się prezentować i tereny suche kompletnie się przy nich nie sprawdzą. Przed zakupem koniecznie zerknij na skład mieszanki, by mieć świadomość, jakie wymagania glebowe ma konkretna roślina.

Zgodnie z tymi wymaganiami możemy podzielić trawy łąkowe na te, które lubią wilgoć i na te, które lepiej sprawdzą się na suchym podłożu.

Na gleby o uregulowanych stosunkach wodnych

W skład mieszkanki traw, która będzie wysiewana na wilgotnej glebie mogą wchodzić: kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, koniczyna biała. Przy czym zaleca się, by największą część mieszanki zajmowały obie odmiany kostrzewy.

Na gleby o nieuregulowanych stosunkach wodnych:

Tam, gdzie wody jest nieco mniej, zaleca się stosowane w mieszance następujących gatunków: mozga trzcinowata, koniczyna czerwona, kostrzewa trzcinowata, mietlica biaława, koniczyna szwedzka, wyczyniec łąkowy, kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa.

Na gleby żyzne mineralne o uregulowanych stosunkach wodnych

Żyzność gleby i to, jaki ma dostęp do składników mineralnych również ma znaczenie przy wyborze mieszanka. Nasiona następujących traw mogą się w takiej mieszance znaleźć: kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa, życica trwała, życica wielokwiatowa, koniczyna biała.

Na gleby lekkie mineralne, na siedliskach suchych

Jeśli gleba ma dobry dostęp do składników mineralnych, ale jednocześnie jest sucha, w skład trawiastej mieszanki mogą wchodzić: kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa, koniczyna biała, tymotka łąkowa, kostrzewa czerwona, lucerna nerkowata, życica trwała.

Trawy łąkowe - jakie mają dla nas znaczenie?

Poszczególne nasiona i gatunek trawy łąkowej, na jakie się decydujemy, ma dla nas ogromne znaczenie. Trawa łąkowa ma bowiem nie tylko wizualne zastosowanie, tj. zdobi daną przestrzeń, ale przy tym wspiera również rozwój wypasanych na niej zwierząt. Dobrej jakości trawa łąkowa charakteryzuje się lepszym składem, bogate w składniki mineralne pożywienie zwierząt, to zdecydowanie lepsza jakość produktów, które tworzymy dzięki zwierzętom. W związku z tym, że w Polsce około połowa tego rodzaju traw jest zdegradowana, warto chronić to, co jest. Warto również starać się, by dany gatunek mógł przetrwać w miejscu, w którym mamy zamiar go wysiać.

Pielęgnacja trawy łąkowej

Trawa łąkowa nie wymaga szczególnej pielęgnacji - można ją kosić dwa razy w roku. Należy jednak częściej kosić ścieżki, aby łatwiej było spacerować wśród kwiatów. Kwietna łąka nie wymaga nawożenia, ponieważ może się to przyczynić do szybszego rozrostu trawy kosztem innych roślin.

Tego typu roślina jest łatwa w utrzymaniu, pięknie wygląda, a przy tym niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści. Jej stosowanie może być niezwykle ważne nie tylko z punktu widzenia danego gospodarstwa, ale również w szerszej perspektywie. Zerknij zatem na mieszanki traw, które dostępne są w sklepie Rolmarket. Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika i - posiłkując się wiedzą o tym, w jakich warunkach rosną konkretne trawy - znajdź taki gatunek i taką mieszankę, z której wyhodujesz piękną trawę łąkową.

Popularne podkategorie kategorii "nasiona trawy" :

    pixel