Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Krany ogrodowe

( ilość produktów: 6 )

Krany ogrodowe

Każdy posiadacz ogrodu wie, że dostęp do bieżącej wody jest konieczny i warto o tym pomyśleć jeszcze na etapie budowania domu i projektowania instalacji. Dobry kran do czerpania wody użytkowej, który będzie usytuowany na zewnątrz budynku lub w garażu, czy wiacie, to bardzo praktyczne rozwiązanie, wykorzystywane w bardzo różnych celach. Nasz sklep oferuje krany ogrodowe w wielu różnych odmianach, więc zapraszamy Cię do zapoznania ze szczegółami naszej oferty.

Kran ogrodowy - dlaczego warto go mieć?

Krany ogrodowe to niezbędne wyposażenie każdego domu, nawet takiego, który ma bardzo niewielki przydomowy ogród. Bez kranu trudno będzie podłączyć, chociażby węże ogrodowe, które są przydatne podczas podlewania ogrodu. Dzięki temu będzie można stworzyć automatyczny system podlewania wykorzystujący sterowniki nawadniania lub po prostu ręcznie podlewać ogródek, poprzez prysznice i lance do podlewania. Kran jest również niezbędny jeśli będziemy chcieli wykorzystać linie kroplujące, które pomogą nam zadbać o odpowiedni poziom nawodniania roślin ozdobnych.

Ponadto krany ogrodowe zamontowane na zewnątrz pozwalają na bardzo wygodny dostęp do wody, na przykład podczas podlewania rabat kwiatowych konewką, nawadniania kwiatów rosnących w donicach i skrzynkach balkonowych, lub nawet zachowania higieny podczas prac ogrodowych. Jednym słowem są one konieczne, jeśli chcemy zapewnić roślinom rosnącym w ogrodzie optymalne warunki do rozwoju i wzrostu, co jest niemożliwe, jeśli nie będą miały one dobrego dostępu do wody.

Wbrew temu, co zostało napisane powyżej, krany ogrodowe sprawdzą się jednak nie tylko podczas podlewania ogrodu z pomocą węża ogrodowego, ale również przydadzą się podczas czynności takich jak mycie auta czy czyszczenie narzędzi ogrodniczych. Mogą być też wykorzystane do podłączenia myjki ciśnieniowej, z pomocą której będzie czyszczony podjazd, chodnik czy inne elementy wokół domu. Bez wątpienia krany ogrodowe są konieczne i potwierdzi to z pewnością każdy właściciel domu i ogrodu.

Gdzie montować kran ogrodowy?

Osoby, które dopiero rozpoczynają budowę lub mają jeszcze możliwość zaplanowania przebiegu instalacji wodociągowej, zastanawiają się bardzo często, gdzie montować kran ogrodowy. Z punktu widzenia funkcjonalnego najlepiej jest, gdy znajduje się on w centralnym miejscu ogrodu, dzięki czemu będzie można wygodnie dotrzeć wężem do niemal każdego zakątka ogrodu. Jeśli będzie usytuowany z boku, to może się okazać, że konieczny będzie bardzo długi wąż, który dosięgnie nawet w najbardziej odległy zakątek w ogrodzie.

Często pojawia się dylemat, czy montować kran ogrodowy na zewnętrznej ścianie budynku, czy może jednak w jego wnętrzu. Wiele zależy od tego, czy będzie on używany tylko w okresie letnim, czy będziemy chcieli wykorzystywać go jednak przez cały sezon. Jest to istotne z punktu widzenia użytkowego, gdyż w sytuacji, gdy kran ogrodowy znajduje się na zewnętrznej ścianie budynku, konieczne jest spuszczanie z niego wody na zimę. Jeśli tego nie zrobimy, to woda znajdująca się w rurach może zamarznąć, a to niestety może spowodować pęknięcie rury i większe szkody. Jeśli więc kran ogrodowy ma służyć również w czasie zimy, to lepiej zaplanować umieszczenie go wewnątrz budynku.

Dobrym miejscem może być garaż lub pomieszczenie gospodarcze, o ile jest z niego bezpośrednie wyjście na ogród. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można wygodnie odkręcać i zakręcać wodę nie wchodząc przez dom, wypuścić wąż ogrodowy przez drzwi lub bramę budynku oraz nie będzie problemu z zamarznięciem rur zimą, gdyż w pomieszczeniach tych temperatura nie spada poniżej zera.

Jeśli obok domu znajduje się wolnostojący budynek gospodarczy, do którego doprowadzona jest woda, to kran ogrodowy może znaleźć się również w takim miejscu. Ważne, by wybrać takie miejsce na kran ogrodowy, które będzie dostępne z zewnątrz, pamiętając o tym, że kran ogrodowy, do którego podłączany jest wąż może powodować pewien bałagan, bo rozwinięty w ogrodzie podczas podlewania wąż ogrodowy leży na ziemi i trawie, a zatem rzadko kiedy pozostaje czysty. Nie jest zatem dobrym rozwiązaniem, by krany ogrodowe montować w kuchni czy łazience, bo chodzenie do nich podczas prac wykonywanych w ogrodzie, które rzadko należą do czystych, będą powodować wiele zabrudzeń.

Jak dobrać krany ogrodowe?

Wiedząc o tym, jak wiele zalet mają krany ogrodowe oraz mając zaplanowane miejsce, w którym ich montaż jest możliwy, czas wybrać odpowiedni model. Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w tym, żeby kupić odpowiedni kran ogrodowy, ale jednak zaopatrując się w kran do ogrodu, należy zwrócić uwagę na kilka detali, które są bardzo istotne.

W pierwszej kolejności, kupując kran, trzeba zwrócić uwagę na wielkość gwintu. Istotny jest zarówno rozmiar gwintu w miejscu łączenia kranu z siecią wodociągową, jak i z drugiej strony, czyli tam, gdzie będzie wylot wody. Nasada kranu musi być dopasowana do przygotowanego przyłącza, bo w przeciwnym wypadku niemożliwe będzie jego zamontowanie bez użycia dodatkowej redukcji. Warto zatem sprawdzić średnicę rury, która wystaje w ściany, podawaną w calach.

Wybierając kran ogrodowy warto zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do podłączenia węża ogrodowego czy jedyną jego funkcjonalnością jest możliwość nalewania wody do zbiornika. Jeśli kran nie ma końcówki umożliwiającej bezpośrednie podłączenie węża za pomocą szybkozłącza, to jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. Będzie można tylko nalewać wodę do pojemników lub używać krany do mycia rąk lub narzędzi, ale nie będzie on mógł pełnić funkcji podłączenia do węża ogrodowego.

Drugim ważnym parametrem jest wylot kranu, który można dobrać w zależności od potrzeb i posiadanych wcześniej akcesoriów nawadniających. Jest najważniejszy parametr, który wpływa na późniejsze dobieranie reszty akcesoriów, takich jak, chociażby końcówka węża ogrodowego lub szybkozłącza i reparatory. Jeśli już mamy w domu zestawy ogrodowe, to należy sprawdzić ich średnicę i do tego dobrać odpowiedni kran ogrodowy. Jeśli nie mamy żadnego wyposażenia, to możemy dowolnie wybrać krany ogrodowe, mając na uwadze, że standardowe wymiary gwintów mają od połowy do nawet dwóch cali. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od naszych potrzeb i to w oparciu o nie można swobodnie wybrać kran ogrodowy.

Do klasycznych zastosowań można wykorzystać kran IBC PKR lub IBC NKR, które montuje się na linii wodociągowej, ale można je wykorzystać również do montażu na zbiorniku typu mauser, o pojemności 1000 l lub do zbiornika na deszczówkę. Podłącza się do niego wąż ogrodowy lub można nalewać bezpośrednio z niego do konewki, wiadra czy innego pojemnika. Wyposażony w zawór kulowy umożliwia łatwe zamykanie i otwieranie dopływu wody, z pomocą dźwigni lub kurka.

Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż ogrodowego punktu poboru wody, za pomocą Tanker ITWTAN, czyli kranu wolnostojącego montowanego w dowolnym miejscu w ogrodzie, do którego da się podprowadzić instalację wodociągową. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście zastosowania w ogrodach o ponadprzeciętnie dużej powierzchni, w których chcąc doprowadzić wąż w najodleglejsze miejsce, trzeba rozwijać kilkadziesiąt metrów węża. Taki punkt poboru sprawdzi się wtedy znakomicie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę zaopatrując się w kran do ogrodu?

Poza samym rozmiarem i rodzajem kranu należy też zwrócić baczną uwagę na to, z czego wykonany jest kran. Powinien on być wykonany z odpowiednio zabezpieczonego materiału, który pokryty jest powłoką antykorozyjną. Ze względu na charakterystykę użytkowania i miejsce posadowienia, czyli ściany zewnętrzne budynków krany ogrodowe muszą być dobrze zabezpieczone, gdyż w przeciwnym razie zardzewieją. Najlepiej, aby elementy dodatkowe były wykonane z nierdzewiejącego tworzywa sztucznego.

Nasz sklep Rolmarket.pl oferuje szeroki asortyment produktów, a dostępne u nas krany ogrodowe należą do takich, które warto mieć w swoim ogrodzie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów i jesteśmy przekonani, że znajduje się wśród nich kran ogrodowy, z pomocą którego będziesz mógł wygodnie nawadniać swój ogród.

Zobacz powiązane kategorie:

      pixel