Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Taśmy kroplujące

( ilość produktów: 29 )

Każdy, kto posiada relatywnie duży ogród, ma czasem problem z regularnym dbaniem o jego odpowiednie nawodnienie. Nie może to dziwić, gdyż aktualnie warunki klimatyczne są takie, że trudno utrzymać ogród w odpowiednim stanie, bez regularnego podlewania go. W praktyce oznacza to, że trzeba nawet w jednodniowym interwale podlewać swoje nasadzenia, co jest bardzo uciążliwe, gdy trzeba to robić ręcznie. Dlatego też, posiadając ogród, warto zaopatrzyć się w dedykowane do podlewania akcesoria, które umożliwią stworzenie wydajnego i łatwego w obsłudze systemu nawadniającego. 

Kluczem do osiągnięcia wygody w tym zakresie jest zadbanie o to, by taki system był względnie samoobsługowy. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają osiągnięcie takiego stanu rzeczy w dość łatwy i ekonomiczny sposób. Męczy Cię ręczne nawadnianie upraw? Jesteś zmęczony i zirytowany ilością czasu, jaki musisz poświęcać na dostarczanie wody swoim roślinom? Skorzystaj z taśm kroplujących! Woda bez problemu dotrze do każdego zakamarka Twojej uprawy, a Ty będziesz miał czas na inne aktywności.

Co to są taśmy kroplujące? Jak działają?

Taśmy kroplujące to po prostu taśmy służące do nawadniania każdego rodzaju gleby. Najczęściej są one wykorzystywane pod różnego rodzaju uprawy wymagające częstego nawadniania (także bezpośrednio do strefy korzeniowej). Bardzo często używa się ich do nawadniania truskawek, papryki i innych warzyw. Taśma jest rozwijana i układana równomiernie po całej powierzchni uprawy, tworząc swego rodzaju labirynt. Taki labirynt na wodę skonstruowany z taśmy wymaga też wykorzystania innych akcesoriów, na przykład emiterów czy rur zasilających. Emitery to elementy na taśmie (pewnego rodzaju kraniki), przez które możliwe jest dostanie się wody na ziemię. Są one także nazywane kroplownikami. Umieszcza się je w taśmie kroplującej. Pomagają one w dostarczaniu odpowiedniej ilości wody do korzeni roślin, sprzyjają też dokładnej filtracji wody. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju emitery. Jeśli chcesz, by woda docierała jak najgłębiej, idealne będą długie emitery.

Montujesz w ogrodzie taśmy kroplujące? Pamiętaj, że ważny jest też odpowiedni rozstaw emiterów. Musisz go dostosować do ciśnienia wody, tak aby każdy kawałek gleby został odpowiednio nawodniony. Przy wyborze emiterów zwróć też uwagę na ich zapychanie się (z powodu gleby czy twardości wody). Producent często w opisie produktu gwarantuje lepszą odporność na zatykanie. Dobrze więc wybrać sprawdzone emitery i potem nie myśleć o zapychaniu. 

Taśma kroplująca powinna mieć też odpowiednią grubość ścianki. Z jednej strony grubsza ścianka jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Cienkie ścianki za to są bardziej odporne na zapychanie się. Weź to więc pod uwagę przy wyborze. 

Taśma kroplująca - najważniejsze zalety

Taśma kroplująca ma wiele zalet. O oszczędności czasu już pisaliśmy. Ważne jest jednak jeszcze jedno zagadnienie. Taśma kroplująca pozwala na oszczędność wody! Dzięki wydajnemu nawadnianiu, oszczędzasz bardzo dużo tego cennego surowca. Woda wydobywa się z taśmy w sposób kropelkowy -równomierny, co oznacza, że zapewnia roślinom stałą wilgotność. Przekłada się to na finanse, a do tego jest bardziej ekologiczne. Co więcej taśma kroplująca pozwala także na używanie nawozów (odpowiednie nawozy do swoich upraw znajdziesz tu). Dzięki systemowi przewodów dostarczysz niezbędne składniki odżywcze do wszystkich swoich roślin, bez względu na lokalizację. 

Jak wykorzystać taśmy kroplujące w ogrodzie?

Odkąd na rynku pojawiło się nawadnianie kroplowe, zyskało ogromną popularność. Największą zaletą taśm kroplujących jest to, że nie wymagają każdorazowego rozciągania i podlewania, a sam proces obsługi polega jedynie na odkręcaniu i zakręcaniu zaworów i kranów, do których są podłączane. Taśmy kroplujące (inaczej przewody kroplujące), takie jak HIRRO TAPE, lub GOLD SPRAY pozwalają na bardzo łatwe stworzenie systemu nawadniania, który będzie liczył nawet kilkaset metrów. Oznacza to, że można bez problemu pokryć taką instalację nawet największe ogrody. Taśma kroplująca tego typu idealnie sprawdza się do nawadniania zarówno klasycznych ogrodów z nasadzeniami ozdobnymi, szpalerów żywopłotów stworzonych na przykład z tuj, jak i ogródków warzywnych. Uniwersalność wykorzystania takich systemów jest także widoczna w samym montażu, do którego niewymagane są specjalnie dedykowane akcesoria, a zwykłe akcesoria do węży.

Jak szybko taśma kroplująca podlewa ogród? Jakich emiterów potrzebujesz?

Szybkość podlewania przez takie taśmy jest zróżnicowana i zależna od konkretnej instalacji. Standardowo wykorzystuje się prędkość, która pozwala na przepływ wody na poziomie około 1,5 do 2 litrów na godzinę, na jeden emiter wody. W kontekście tego, że taśma kroplująca jest montowana na stałe, w zupełności wystarcza to, by zapewnić odpowiednie nawodnienie nawet najbardziej wymagającym nasadzeniom. Dużo zależy też od samych emiterów i ich rozstawienia. Jeśli chcesz, by woda podlewała rośliny naokoło, skorzystaj z emiterów rotacyjnych, a jeśli chcesz, by woda docierała bezpośrednio do korzeni roślin, skorzystaj z emiterów mikro. Jeśli zależy Ci na równomiernym nawodnieniu roślin, wybierz linie kroplujące z kompensacją ciśnienia.

Zobacz powiązane kategorie:

    pixel