
Opis facelii błękitnej:
Facelia błękitna to roślina jednoroczna, stosowana jako roślina paszowa, poplonowa na zielony nawóz oraz miododajna.
Okres wegetacji rośliny trwa ok. 100 dni, co umożliwia osiągnięcie w krótkim czasie wysokich plonów masy zielonej.
Facelia na poplon spulchnia glebę, poprawia jej strukturę oraz wzbogaca ją w cenną próchnicę. Hamuje ponadto rozwój chwastów, zmniejsza erozję gleby i zapobiega przenoszeniu kiły kapuścianej.
Facelia błękitna może być również stosowana jako roślina miododajna. Pszczoły odwiedzają ją przez cały dzień, a na każdy 1 m2 może pracować nawet 20-30 pszczół, co daje wydajność nawet 300-600 kg miodu/ha.
Roślina jest mało wymagająca w uprawie, jest odporna na suszę oraz przymrozki.
Stosowanie facelii na poplon:
Nasiona facelii błękitnej wysiewa się do końca kwietnia na głębokość ok. 1-2 cm. W przypadku zaś wysiewu na poplon, wysiew powinien nastąpić w okolicach września.
Roślina może być wysiewana 2-3 razy w okresie wegetacji.
Zalety facelii błękitnej:
- facelia błękitna jest rośliną uprawianą na paszę oraz nawóz zielony
- roślina o bardzo dobrych właściwościach miododajnych
- posiada dużą dynamikę wzrostu oraz charakteryzuje się stosunkowo długim okresem kwitnienia
- jest łatwa w uprawie
Pojemność: | 1 kg |
Porady naszych ekspertów
Nasiona miododajne w Twoim ogrodzie. Jak i dlaczego warto je posadzić?

Każdy, kto choć trochę interesuje się ogrodnictwem i uprawą roślin spotkał się z terminami: nasiona i rośliny miododajne. To zwykle pięknie kwitnące kwiaty o pięknym zapachu, które przyciągają pszczoły i pozwalają im zebrać duże ilości pyłku, nektaru i spadzi, z których potem powstaje miód. Dzięki nim pszczoły mogą przetrwać w trudnych warunkach środowiskowych naszych czasów, dlatego szczególnie warto się nimi zainteresować. Zobaczmy, dlaczego warto sadzić rośliny miododajne.
Facelia – jaka jest jej wydajność, kiedy ją siać?

Facelia błękitna to roślina o wielu różnych zaletach. Można ją uprawiać jako plon główny, czyli na nasiona, ale doskonale sprawdza się też jako roślina na poplon, która szybko rośnie i daje dużo masy zielonej. Jest rośliną fitosanitarną, a jednocześnie jest też doceniana przez pszczelarzy, gdyż należy do roślin miododajnych, a miód faceliowy cieszy się sporym uznaniem ze względu na walory smakowe i zdrowotne. Zobaczmy zatem jak uprawiać facelię.