Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Siarczan żelaza na mech kiedy stosować?

2024-04-03
Siarczan żelaza na mech kiedy stosować?

Mech bywa zmorą trawników, zwłaszcza zakładanych w miejscach zacienionych i wilgotnych. Ma nie tylko znaczenie estetyczne, lecz jest bezpośrednią konkurencją dla trawy. To jeden z tych problemów, które niezwalczane mocno narastają. Aby pozbyć się mchu na długie lata należy zlikwidować zarówno przyczyny jak i skutki. W sukurs ogrodnikom przychodzi siarczan żelaza.

Spis treści:

1. Trzy główne powody występowania mchu na trawnika

2. Likwidacja mchu na trawniku – dlaczego i jak stosować siarczan żelaza?

3. Kiedy zwalczać mech na trawniku?

4. O czym jeszcze pamiętać stosując siarczan żelaza?

Trzy główne powody występowania mchu na trawnika

Przyczyną wzmożonego problemu z mchem są najczęściej niewłaściwe warunki dla wzrostu trawy oraz błędy pielęgnacyjne (lub brak systematyczności zabiegów).

1. Niewłaściwe pH gleby

Trawnik toleruje pH wynoszące od 5,5 do 7,5, przy czym optymalny parametr znajduje się pośrodku – wynosi 6,5. Tymczasem mech woli podłoża kwaśne lub lekko kwaśne, gdy pH nie przekracza wartości 5,5. Dlatego jedną z przyczyn można wyeliminować przez stosowanie nawozów wapniowych. Przy niedużym odstępstwie od normy dobrze sprawdzają się wolniej działające, bezpieczne dolomity. Warto posiadać miernik pH i raz w sezonie sprawdzać odczyn w kilku czy kilkunastu miejscach na trawniku.

2. Słabo przepuszczalne podłoże

Mech najlepiej rozwija się w podłożu mało przepuszczalnym, słabo napowietrzonym i długo trzymającym wilgoć. Często porasta te obszary, które długo pozostają mokre po deszczach i nawadnianiu. Dlatego regularnie, nawet 2-3 krotnie w roku zaleca się wykonywać wertykulację (niszczy nieprzepuszczalną warstwę filcu) oraz aerację (napowietrza trawnik). Trawnik założony na ciężkiej glebie należy corocznie piaskować.

3. Nadmierne zacienienie

Rozwojowi mchu sprzyja zacienienie trawnika. W miejscu częściowo osłoniętym trawa radzi sobie, natomiast newralgiczne są stanowiska całkowicie zacienione, np. pod koroną drzew. Najrozsądniejsza w takim przypadku jest rezygnacja, a postawienie na rośliny okrywowe cieniolubne, np. barwinek, kopytnik, runiankę czy dąbrówkę. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór mieszanki traw na stanowiska zacienione, lepiej znoszącej niedobór światła.

Warto pamiętać, że zanim przystąpi się do bezpośredniego zwalczania mchu na trawniku trzeba wyeliminować najważniejsze przyczyny jego występowania.

Likwidacja mchu na trawniku – dlaczego i jak stosować siarczan żelaza?

Mech na trawniku łatwo można zlikwidować przez zastosowanie odpowiednich preparatów, np. siarczanu żelaza. To związek, który nie szkodzi trawie (wręcz przeciwnie - dostarcza jej związków pokarmowych), natomiast jest niszczycielski dla mchu, na który działa wysuszająco. Można stosować go posypowo, lecz jeszcze precyzyjniejsze jest wymieszanie nawozu z wodą i aplikacja za pomocą konewki bądź opryskiwacza. Po zastosowaniu siarczanu żelaza trawa przebarwia się na czarno. To nie powód do paniki – zabarwienie nie szkodzi trawie, a ustępuje najpóźniej do dwóch tygodni po zastosowaniu nawozu.

Siarczan żelaza należy stosować w dni mało słoneczne (pochmurne), ale bezdeszczowe. Temperatura powietrza powinna być dodatnia.

Kiedy zwalczać mech na trawniku?

Mech na trawniku zwalcza się po rozpoczęciu wegetacji trawy lub w końcowej fazie intensywnego wzrostu. Dlatego zabieg wykonuje się najczęściej w kwietniu, na początku maja, opcjonalnie na początku jesieni. Dzięki temu trawa ma wystarczająco dużo czasu na regenerację.

O czym jeszcze pamiętać stosując siarczan żelaza?

Siarczan żelaza jest szkodliwy (czasowo) dla zwierząt, dlatego przez około tydzień po wykonaniu zabiegu nie wolno wypuszczać psa na trawnik. Dzieci nie powinny bawić się na nim. Po upływie tego czasu wszystko wraca do normy, a z trawnika można znów korzystać. W czasie zabiegu (zwłaszcza opryskiwania) należy uważać, aby nie potraktować cieczą aktywną nawierzchni ogrodowych czy obrzeży, np. z kostki lub kamienia. Preparat może spowodować brązowe zabrudzenia, trudne do usunięcia. W przypadku wystąpienia takiego problemu nalot najskuteczniej usuwa stosując 5% roztwór kwasu szczawiowego.

Mech na trawniku to problem, który da się efektywnie rozwiązać. Potrzeba wykonania kilku zabiegów pielęgnacyjnych, w tym zastosowania nawozu do „zadań specjalnych” zawierającego siarczan żelaza.

pixel