Taśma czy linia kroplująca? Sprawdź, jak efektywnie nawadniać ogród

Wprowadzenie w ogrodzie innowacji w postaci systemu nawadniającego ma wiele zalet. Możliwość zaoszczędzenia czasu, oszczędnego gospodarowania wodą czy poprawa jakości plonów to tylko niektóre z nich. Nim jednak zdecydujesz się na montaż takiego systemu, warto zapoznać się z wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami. Co najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Do jakiego rodzaju upraw nadaje się taśma kroplująca? Czy linia kroplująca będzie w stanie nawodnić duży areał? Sprawdź!
Spis treści:
- Jak działa taśma kroplująca?
- Linia kroplująca – rodzaje i sposób działania
- Na co zwrócić uwagę przy montażu nawodnienia kropelkowego?
- Taśma kroplująca czy linia kroplująca – co wybrać?
Jak działa taśma kroplująca?
Taśma kroplująca to ekonomiczne i bardzo wydajne rozwiązanie. Cienki pas nawadniający podaje wodę wprost do korzenia. Dzięki temu każda jej kropla może zostać spożytkowana przez rośliny. To z kolei pozwala na zaoszczędzenie wody, a co za tym idzie – również pieniędzy. Sama taśma kroplująca jest tania w produkcji oraz zakupie. Z tego powodu mniejsi plantatorzy chętnie po nią sięgają.
Ścianki taśmy kroplującej są bardzo cienkie, przez co łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Ponadto rozwiązanie to nie oferuje żadnej formy kompensatora ciśnienia. Z tego powodu rośliny, które znajdą się na końcu taśmy kroplującej, mogą być nieco słabiej nawadniane.
System ten, z uwagi na swoją delikatną konstrukcję najlepiej sprawdza się więc w przestrzeniach osłoniętych od warunków atmosferycznych, np. w szklarniach czy tunelach. Taśma kroplująca może być również wykorzystana „pod chmurką”, na małych odległościach. Teren, na którym ten system nawadniania zostanie umieszczony, powinien być równy lub lekko pochyły w dół. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie Twoje rośliny dostają odpowiednie ilości wody.
Linia kroplująca – rodzaje i sposób działania
Alternatywą dla systemu nawadniania poprzez taśmę jest linia kroplująca. To rozwiązanie jest nieco droższe, ale i bardziej wytrzymałe. Ścianki linii kroplującej są grubsze, dzięki czemu system ten posłuży w gospodarstwie przez wiele lat. Można więc rzec, że jest to inwestycja długoterminowa.
Linia kroplująca działa podobnie do taśmy nawadniającej. Różni się jednak rozstawem otworów – umieszczane są one w odległościach od 30 do nawet kilkunastu centymetrów. Taki układ sprawdza się doskonale przy nawadnianiu pól uprawnych, sadów, plantacji krzewów (np. borówek amerykańskich), a także żywopłotów.
Aby linia kroplująca była efektywna niezależnie od odległości czy ukształtowania terenu, warto dokupić do niej kompensator ciśnienia. Urządzenie to wspomaga przepychanie wody przez system, a tym samym utrzymuje stały wydatek wody. W praktyce oznacza to, że każda roślina – na początku oraz na końcu pola – jest nawadniana dokładnie tak samo. To z kolei wpływa pozytywnie na jakość i ilość plonów.
Linia kroplująca jest dostępna w naszym sklepie w wersji z oraz bez kompensatora. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych ogrodach, gdzie poprowadzenie taśmy byłoby kłopotliwe z uwagi na nierówności terenu czy grządek. Jeśli teren, na którym umieszczona jest linia kroplująca, jest niewielki, to ciśnienie pochodzące bezpośrednio z rur powinno wystarczyć do efektywnego nawadniania areału.
Na co zwrócić uwagę przy montażu nawodnienia kropelkowego?
Taśma czy linia kroplująca – co wybrać do mojego ogrodu? Jak poprawnie zamontować te systemy? Czy jest mi potrzebny kompensator? Zgadujemy, że te pytania pojawiły się właśnie w Twojej głowie. Wybór systemu nawadniającego powinien być przede wszystkim uwarunkowany tym, jak duży teren posiadasz oraz co na nim hodujesz.
Montaż taśmy kroplującej jest niezwykle łatwy. Wystarczy rozciągnąć je wzdłuż wybranej grządki, jak najbliżej miejsca, gdzie roślina wyrasta z gruntu. W ten sposób woda będzie podawana wprost do korzenia. Taśmy kroplujące scalone są z główną rurą lub wężem ogrodowym za pomocą specjalnych łączników, co dodatkowo zapobiega przeciekom na połączeniach. Warto pamiętać, że ten system nawodnienia sprawdza się najlepiej przy uprawach na płaskim terenie, a szczególnie w szklarniach czy tunelach. Taśmy kroplujące mogą być prowadzone wyłącznie w linii prostej. Nie sprawdzą się więc w każdym ogrodzie.
Z kolei linie kroplujące mogą być prowadzone w sposób dowolny. Niestraszne im są takie przeszkody jak nierówne ukształtowanie terenu czy duże areały. Do nawadniania przydomowego ogródka, żywopłotu czy sadu w zupełności wystarczy system linii kroplującej bez dodatkowych akcesoriów. Sam montaż linii kroplującej polega na ułożeniu rurek wzdłuż wybranych roślin, a następnie podpięciu ich do głównego węża z wodą.
Taśma kroplująca czy linia kroplująca – co wybrać?
Zapewne po przeczytaniu naszego poradnika stawiasz sobie tylko jedno pytanie – jaki system nawadniający wybrać? Niestety, nie ma na to jednej odpowiedzi. Rodzaj nawodnienia kropelkowego powinien być dostosowany do rodzaju oraz wielkości uprawy. Postaramy się jednak pomóc Ci w wybraniu idealnego rozwiązania.
Jeśli zajmujesz się uprawą roślin o niezbyt grubych korzeniach, takich jak truskawki, ogórki, szparagi czy papryka – postaw na taśmę kroplującą. Ten rodzaj nawodnienia zapewni roślinom optymalną ilość wody, niezbędną do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Na dużych plantacjach, w gospodarstwach rolnych oraz w niedużych ogródkach najlepiej sprawdzą się linie kroplujące. Przy niewielkim areale wystarczy Ci zestaw, składający się wyłącznie z rurek i łączników. Duże połacie gruntu oraz pochyły teren będą natomiast wymagać dokupienia kompensatora ciśnienia.
Czy już wiesz, jakie nawodnienie sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Zajrzyj do naszego sklepu internetowego i skompletuj zestaw, dzięki któremu hodowla roślin stanie się czystą (i bezobsługową) przyjemnością!