Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Zastosowanie biowłókniny z owczej wełny – sprawdź, jak możesz ją wykorzystać!

2023-07-03
Zastosowanie biowłókniny z owczej wełny – sprawdź, jak możesz ją wykorzystać!

Zabezpiecza sadzonki przed atakami chwastów i szkodników, normuje warunki termiczne podłoża i wspiera rozwój układu korzeniowego, a w ramach rozkładu staje się bardzo wydajnym nawozem – czy już wiesz, jakiemu produktowi ogrodniczemu poświęcimy dzisiejszy artykuł? Poznaj szerokie zastosowanie biowłókniny z owczej wełny. Dowiedz się jak ją stosować i gdzie sprawdzi się najlepiej. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego produktu – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Biowłóknina z owczej wełny – charakterystyka
  2. Zastosowanie biowłókniny z owczej wełny
  3. Jak wykładać biowłókninę z owczej wełny?
  4. Biodegradacja biowłókniny – jak szybko zachodzi ten proces?
  5. Biowłóknina a mata ściółkująca

Biowłóknina z owczej wełny – charakterystyka

Biowłóknina to agrowłóknina wyprodukowana wyłącznie z surowców naturalnego pochodzenia – jednym z najpowszechniej wykorzystywanych jest wełna owcza. Naturalna biowłóknina z owczej wełny jest biodegradowalna. Oznacza to, że nie musimy jej usuwać z terenu plantacji, ponieważ rozkłada się ona całkowicie w glebie. Dodatkowo – w trakcie rozkładu użyźnia ją. Więcej na ten temat opowiemy jeszcze w dalszej części artykułu (sprawdź podpunkt: Biodegradacja biowłókniny – jak szybko zachodzi ten proces?). Produkt ma postać maty – jest prosty w rozkładaniu, transporcie i przechowywaniu. Pamiętajmy, że biowłókninę należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu. 

Zastosowanie biowłókniny z owczej wełny

Biowłóknina ma kilka podstawowych funkcji, czyli:

  • ochrona plantacji przed chwastami,
  • ochrona plantacji przed atakiem ślimaków,
  • wspieranie rozrostu układu korzeniowego.

Biowłókninę stosujemy dla zabezpieczenia sadzonek. Dzięki agrowłókninie możemy wyznaczyć miejsca, w których rośliny mogą się rozwijać. O tym, w jaki sposób wyznaczyć te miejsca, dowiesz się z kolejnego akapitu. W tym miejscu dodamy, że chwasty nie są w stanie przebić gęstego splotu włókien wełnianych, dlatego ich rozrost na terenie plantacji jest praktycznie niemożliwy. Ze względu na swoją włoskowatą i chropowatą powierzchnię, biowłóknina z wełny owczej stanowi również doskonałą barierę ochronną przed atakami ślimaków. Te małe stworzonka nie są w stanie przemieszczać się po podłożu zabezpieczonym tym materiałem.

Stosujemy ją również do ściółkowania – biowłóknina dobrze przepuszcza wodę, dlatego rośliny są odpowiednio nawodnione. Jest przewiewna, więc utrzymana jest poprawna cyrkulacja powietrza pomiędzy powierzchnią a podłożem. Wyłożona biowłóknina zabezpiecza wrażliwe korzenie roślin przed działaniem skrajnych temperatur – chłodzi w gorące dni i chroni przed wychłodzeniem w trakcie przymrozków.

Jak wykładać biowłókninę z owczej wełny?

Wykładanie biowłókniny jest dziecinne proste – z tym zadaniem poradzi sobie nawet niedoświadczony ogrodnik. Jak to zrobić? Oto kilka cennych porad:

  • Biowłókninę najlepiej jest wykładać jeszcze przed rozsadzeniem sadzonek.
  • Grunt pod wykładanie biowłókniny powinien być odpowiednio przygotowany – czyli wyrównany i wyczyszczony z kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń.
  • Materiał rozkładamy na podłożu i wyrównujemy – tak, aby biowłóknina przylegała na całej powierzchni.
  • W miejscach, w których planujemy zlokalizować sadzonki, wycinamy otwór w kształcie litery X. Następnie podnosimy trójkątne rogi i sadzimy rośliny.
  • Gotowe – plantacja jest zabezpieczona :).

Biodegradacja biowłókniny – jak szybko zachodzi ten proces?

Okres rozkładu jest uzależniony od gęstości biowłókniny z wełny owczej – w przypadku gramatury 250g/m2 wynosi on około 3 lat. Wartość 250g/m2 oznacza, że jeden metr kwadratowy takiej biowłókniny z wełny owczej waży 250 gram. Co dzieje się z biowłókniną w trakcie rozkładu? W trakcie rozkładu tego materiału, do gleby uwalniane są minerały i substancje odżywcze – to między innymi azot, wapń, magnez, żelazo, siarka oraz potas i fosfor. Dwa ostatnie z wymienionych wzmacniają rozwój układu korzeniowego i mają niezwykle korzystny wpływ na kondycję roślin.

Biowłóknina a mata ściółkująca

W ofercie Rolmarket znajdziesz kilka różnych produktów przeznaczonych do ściółkowania, czyli zabezpieczania podłoża plantacji. To między innymi:

  • biowłókniny z wełny owczej (agrowłókniny naturalne),
  • agrowłókniny z tworzyw sztucznych,
  • agrotkaniny (maty ściółkujące).

Głównym przeznaczeniem mat ściółkujących jest zabezpieczanie podłoża. Agrowłókniny mają nieco inną strukturę od agrotkanin – z tego względu możemy je również wykorzystać do zewnętrznego zabezpieczania sadzonek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej jednak w tym celu stosuje się nie biowłókniny z wełny owczej, a białe agrowłókniny z włókien polipropylenowych bądź innych tworzyw sztucznych. Sugerujemy, aby biowłókninę stosować zgodnie z jej podstawowym przeznaczeniem – czyli do zabezpieczania podłoża przed atakami szkodników i działaniem skrajnych temperatur. Użyźnianie gleby jest wartością dodaną tego produktu. Jeżeli szukasz materiału ściółkującego, który w pełni sprosta Twoim wymaganiom, to zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi. Chętnie rozjaśnimy wszelkie wątpliwości związane z agrowłókninami i agrotkaninami oraz pomożemy dobrać rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się na Państwa plantacji, działce lub w ogrodzie.

 

 

pixel