Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zwalczyć ziemiórki w doniczce?

2024-02-22
Jak zwalczyć ziemiórki w doniczce?

Ziemiórki często występują u roślin pokojowych, a przy niewłaściwej pielęgnacji, np. przelewaniu bryły korzeniowej masowo rozmnażają się i wyrządzają duże szkody. Poza uszkadzaniem korzeni i pędów przyczyniają się do występowania u roślin chorób grzybowych i wirusowych. Jak skutecznie pozbyć się ziemiórek?

Spis treści:

1. Jak wyglądają ziemiórki?

2. Szkody powodowane przez ziemiórki

3. Jak zwalczać ziemiórki?

4. Co jeszcze można zrobić w walce z ziemiórkami?

Jak wyglądają ziemiórki?

Jak rozpoznać ziemiórki? Ziemiórki to drobne muchówki o czarno-przezroczystym ciele długości do 6 mm. Mogą kojarzyć się z muszkami owocowymi (są od nich bardziej smukłe) lub komarami (ze względu na „przyczajoną” postawę). Ociężale latają wokół donic z roślinami. Forma dorosła owada jest nieszkodliwa, to larwy powodują szkody u roślin. Są beznogie, półprzezroczyste i żerują w podłożu.

Szkody powodowane przez ziemiórki

Ziemiórki mogą przebywać w donicy przez długi czas i nie powodować szkód. Problem pojawia się, gdy rozmnożą się masowo i zaczyna brakować im materii organicznej. Żerują wtedy na korzeniach, bulwach oraz podstawie pędów. Najczęściej dzieje się to, gdy roślina była ustawicznie przelewana, a następnie została przesuszona. Duża wilgoć i wysoka temperatura w pomieszczeniu sprzyjają rozmnażaniu szkodnika, zaś przy niedoborze wody pojawia się deficyt pożywienia.

Ziemiórki – objawy: Rośliny pokojowe mają zakłóconą gospodarkę, tj. słabiej pobierają wodę i składniki pokarmowe. Powoduje to zaburzenie wzrostu. Często dochodzi do żółknięcia pojedynczych liści bądź fragmentów rośliny. Szybko pojawia się problem z chorobami grzybowymi lub wirusowymi. Rozpoznanie objawów żerowania owadów nie jest łatwe, gdyż może być mylone z chorobami lub przelaniem bryły korzeniowej. Dlatego za główną oznakę i sygnał ostrzegawczy uznaje się występowanie dorosłych ziemiórek przy roślinach.

 

Jak zwalczać ziemiórki?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z ziemiórkami jest stosowanie pułapek lepowych na owady żerujące w roślinach doniczkowych. Takie tablice należy wetknąć w podłoże jak najbliżej rośliny. W ten sposób zwalcza się owady dorosłe ograniczając składanie jaj przez samice i tym samym rozwój kolejnego pokolenia. Pułapki lepowe na ziemiórki mają żółtą barwę, która przyciąga także inne szkodliwe gatunki, np. mączliki.

Trudniejsza jest likwidacja larw ziemiórek. Teoretycznie rośliny można podlać rozcieńczonym insektycydem. W praktyce niektóre rośliny doniczkowe są wrażliwe na chemię, a zwłaszcza taki sposób aplikacji i można im zaszkodzić. W tym przypadku bezpieczniejsze są domowe sposoby – podlewanie roślin preparatem opartym na bazie czosnku, a także roztworem wody utlenionej (1 część wody utlenionej na 4 części wody). Najskuteczniejsze jest połączenie metod, tj. zwalczania dorosłych ziemiórek oraz ich larw.

Co jeszcze można zrobić w walce z ziemiórkami?

Populację larw ziemiórek można zmniejszyć przez częściową wymianę podłoża (tak, by nie uszkodzić korzeni). Roślinę przesadza się do tej samej donicy. W przypadku natężonego problemu (wiele roślin w domu) można zastosować preparat biologiczny z Steinernema feltiae. To nicienie wnikające do ciała larw, a powodujące ich wymieranie w ciągu kilku dni. Jedyny mankament – takie środki zazwyczaj są dostępne w dużych opakowaniach.

Ziemiórki to jedne z najpowszechniejszych szkodników u roślin doniczkowych. Zazwyczaj mają sprzyjające warunki, są bardzo płodne i szybko rozwijają nowe pokolenia stając się poważnym zagrożeniem. Na szczęście odpowiednimi metodami można ograniczyć ich występowanie.

pixel