Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Donice i doniczki

( ilość produktów: 260 )

Rośliny w doniczkach to świetny pomysł na udekorowanie ogrodu, balkonu, tarasu czy wnętrza. Odpowiednio dobrany produkt tego typu pozwoli roślinom na prawidłowy rozwój i podkreśli walory estetyczne zarówno kwiatów, ziół czy krzewów, jak i otoczenia, w którym się znajdują. Wybierając doniczkę, pod uwagę wziąć należy nie tylko jej wygląd, lecz również wielkość, kształt czy materiał, z jakiego została wykonana.


Do produkcji doniczek wykorzystuje się między innymi tworzywa sztuczne. Do zalet takich produktów zaliczyć można niską cenę, łatwość konserwacji i bogaty wybór. Doniczki plastikowe są również lekkie i często mrozoodporne, dzięki czemu dobrze znoszą także niskie temperatury.

Donice z tworzywa


Donice plastikowe są nie tylko popularne, ale także funkcjonalne i estetycznie wykonane. Na rynku spotkać można również doniczki z innych tworzyw, na przykład ceramiczne czy doniczki technorattanowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby zostały wykonane z naturalnego rattanu. Są one odporne na działanie deszczu, śniegu, wysokich i niskich temperatur czy promieni UV.

Donice drewniane

Kolejną grupą produktów są doniczki drewniane, które najlepiej sprawdzą się we wnętrzach i ogrodach urządzonych w stylu wiejskim i naturalistycznym. Drewno jest tu impregnowane, a dno donicy wykładane ochronnym materiałem takim, jak na przykład agrowłóknina. Największą popularnością cieszą się wyroby z kantówek i klepek drewnianych.

Inne rodzaje


Donice produkuje się również z gliny, która jest odpowiednia dla roślin, jako że jej porowata struktura przepuszcza powietrze do korzeni. Takie doniczki świetnie sprawdzą się w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim czy śródziemnomorskim. Należy być jednak ostrożnym przy ich przenoszeniu czy w trakcie prac pielęgnacyjnych, ponieważ łatwo ulegają stłuczeniu.


Jeżeli chodzi o wielkość, warto sobie zdawać sprawę z faktu, że niektóre rośliny, jak chociażby storczyki czy kaktusy, nie lubią zbyt dużych doniczek. Związane jest to z faktem, że ich systemy korzeniowe są proste, lecz bardzo delikatne – praktycznie nie potrzebują one ziemi.


Co do kształtu donic, to odgrywa on niemałą rolę w przypadku chociażby kaktusów, które preferują te o okrągłym kształcie, które ograniczają wzrost systemu korzeniowego. Pelargonie i zioła lepiej czuć będą się natomiast w doniczce kwadratowej.


Doniczkę należy dopasować również do miejsca ekspozycji. Jak już zostało wspomniane powyżej, niektóre materiały mogą być bardziej wrażliwe na działanie promieni UV czy wilgoci, inne natomiast dobrze znosić będą wysokie i niskie temperatury lub regularne opady deszczu.

Niezwykle ważne jest również dopasowanie donicy do konkretnej rośliny. Sezonowe, jak bratki czy aksamitki warto umieścić w doniczce niskiej i podłużnej. Rośliny kwiatowe najlepiej zasadzić w sporych rozmiarów doniczce ceramicznej lub drewnianej, a krzewy i małe drzewka – w ciężkiej donicy o średnicy około 50 centymetrów.


Osobną grupą produktów są doniczki na zioła, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Zazwyczaj przechowuje się je w kuchni, aby podczas przygotowywania potraw mieć zawsze pod ręką pachnącą bazylię czy tymianek.

Na rynku dostępne są także skrzynki balkonowe, które - jak wskazuje nazwa - stworzone są w celu umożliwienia przechowywania roślin na balkonie.

pixel