Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Donice i doniczki

( ilość produktów: 100 )

Rośliny w doniczkach to świetny pomysł na udekorowanie ogrodu, balkonu, tarasu czy wnętrza. Odpowiednio dobrany produkt tego typu pozwoli roślinom na prawidłowy rozwój i podkreśli walory estetyczne zarówno kwiatów, ziół czy krzewów oraz otoczenia, w którym się znajdują. Zobacz, jakie donice ogrodowe znajdziesz w naszym sklepie i wybierz produkty, które najlepiej pasują do Twoich planów aranżacyjnych w ogrodzie.

Donice ogrodowe - nie tylko do ogrodu

Donice ogrodowe wbrew swojej nazwie nadają się nie tylko do ogrodu, ale doskonale sprawdzą się również na balkonie czy w bloku. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie chcesz mieć odrobinę zieleni. Doskonale nadają się one dla roślin ozdobnych, które pochodzą z innych stref klimatycznych. W naszych warunkach nie przetrwałyby zimy, więc nie można sadzić ich w ogrodzie, ale to nie znaczy, że trzeba z nich rezygnować. Można z powodzeniem hodować je w doniczkach, a na czas zimy wstawiać je do wnętrza domu.

Doniczki ogrodowe są ważnym elementem dekoracyjnym i aranżacyjnym ogrodu. Ważny jest jednak nie tylko ich wygląd, ale również rozmieszczenie. Ustawiając je wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu możesz stworzyć ukwieconą aleję, a stawiając je wzdłuż krawędzi tarasu możesz wykorzystać je do zaznaczenia jego granic. Większe donice ogrodowe z powodzeniem mogą służyć również jako elementy wydzielające strefy w ogrodzie. Dzięki nim możesz wydzielić strefę odpoczynku, w której będą ustawione hamaki ogrodowe od strefy gastronomicznej, w której znajdą się grille ogrodowe i wygodne meble ogrodowe.

Jak wybrać donice ogrodowe?

Wybierając donice można brać pod uwagę co najmniej kilka kryteriów. Jednym z nich jest wygląd i kształt. Najbardziej popularne są donice prostokątne i okrągłe, ale bez przeszkód można znaleźć również donice ogrodowe o bardziej klasycznych, niemal antycznych kształtach. Ich wybór zależy od stylu domu oraz od planów na aranżację ogrodu.

Przy wyborze duże znaczenie ma również rozmiar donic ogrodowych. Wiele osób chętnie wybiera duże donice na taras i balkon, co jest szczególnie istotne, jeśli mają one posłużyć jako miejsce na iglaki. Dzięki takim donicom można stworzyć niewielki zimozielony żywopłot na tarasie lub balkonie, co pozwoli mieć odrobinę zieleni za oknami przez cały rok.

Wybierając donicę warto wziąć pod uwagę nie tylko jej wygląd, lecz również wielkość, kształt, kolory czy materiał, z jakiego została wykonana. Szeroki wybór donic w naszym sklepie sprawia, że znajdziesz wśród nich ogrodowe donice wykonane z przeróżnych materiałów. Donice zewnętrzne wykonuje się między innymi z tworzyw sztucznych. Do zalet takich produktów zaliczyć można niską cenę, łatwość konserwacji i bogaty wybór. Doniczki plastikowe są również lekkie i często mrozoodporne, dzięki czemu dobrze znoszą wiele trudnych czynników atmosferycznych.

Donice z tworzywa

Donice z tworzywa są nie tylko popularne, ale także funkcjonalne i estetycznie wykonane. Na rynku spotkać można również doniczki z innych tworzyw, na przykład ceramiczne czy doniczki technorattanowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby zostały wykonane z naturalnego rattanu. Są one odporne na działanie deszczu, śniegu, wysokich i niskich temperatur czy promieni UV, więc nic nie stoi, by wsadzić do nich wybrane kwiaty i ustawić je na tarasie lub balkonie.

Donice drewniane

Kolejną grupą produktów są donice z drewna, które najlepiej sprawdzą się we wnętrzach i ogrodach urządzonych w stylu wiejskim i naturalistycznym. Drewno jest tu impregnowane, a dno donicy wykładane ochronnym materiałem takim, jak na przykład agrowłóknina. Największą popularnością cieszą się wyroby z kantówek i klepek drewnianych, a produkty tego rodzaju są dostępne w bardzo wielu różnych kształtach. Wszystko to są jednak formy kanciaste, gdyż z listewek z drewna trudno byłoby uzyskać doskonale okrągłą formę.

Inne rodzaje

Donice produkuje się również z gliny, która jest odpowiednia dla roślin, jako że jej porowata struktura przepuszcza powietrze do korzeni. Takie doniczki świetnie sprawdzą się w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim czy śródziemnomorskim. Należy być jednak ostrożnym przy ich przenoszeniu czy w trakcie prac pielęgnacyjnych, ponieważ łatwo ulegają stłuczeniu.

Jeżeli chodzi o wielkość, warto sobie zdawać sprawę z faktu, że niektóre roślinki, jak chociażby storczyki czy kaktusy, nie lubią zbyt dużych doniczek. Związane jest to z faktem, że ich systemy korzeniowe są proste, lecz bardzo delikatne – praktycznie nie potrzebują one ziemi.

Co do kształtu donic, to odgrywa on niemałą rolę w przypadku chociażby kaktusów, które preferują te o okrągłym kształcie, które ograniczają wzrost systemu korzeniowego. Pelargonie i zioła lepiej czuć będą się natomiast w doniczce kwadratowej.

Doniczkę należy dopasować również do miejsca ekspozycji. Jak już zostało wspomniane powyżej, niektóre materiały mogą być bardziej wrażliwe na działanie promieni UV czy wilgoci, inne natomiast dobrze znosić będą wysokie i niskie temperatury lub regularne opady deszczu.

Niezwykle ważne jest również dopasowanie donicy do konkretnej rośliny. Sezonowe, jak bratki czy aksamitki warto umieścić w doniczce niskiej i podłużnej. Kwiaty najlepiej zasadzić w sporych rozmiarów doniczce ceramicznej lub drewnianej, a krzewy i małe drzewka – w ciężkiej donicy o średnicy około 50 centymetrów.

Osobną grupą produktów są doniczki na zioła, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Zazwyczaj przechowuje się je w kuchni, aby podczas przygotowywania potraw mieć zawsze pod ręką pachnącą bazylię czy tymianek.

Na rynku dostępne są także skrzynki balkonowe, które - jak wskazuje nazwa - stworzone są w celu umożliwienia przechowywania roślinek na balkonie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów z tej kategorii. Są wśród nich donice zewnętrzne, które doskonale nadają się do ozdoby każdego balkonu i tarasu, a jednocześnie świetnie udekorują również nasz ogród. Mamy nadzieję, że odwiedzając nasz sklep znalazłeś donice, które spełniają Twoje oczekiwania balkonowe i tarasowe, więc z ich pomocą świetnie wypełnić przestrzeń w swoim otoczeniu.

Sprawdź również inne nasze donice ogrodowe:

pixel