Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Uprawa pomidorów pod osłonami

2021-12-20
Uprawa pomidorów pod osłonami

Zalety uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Pomidory należą do roślin wrażliwych na chłody. W polskich warunkach ich rozsady wysadza się do gruntu dopiero po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce, bo wcześniej zbyt wysokie jest ryzyko przygruntowych przymrozków. Decydując się na uprawę pomidorów w tunelu foliowym, możemy to zrobić znacznie wcześniej, gdyż osłona w postaci folii pozwala zachować we wnętrzu osłony znacznie wyższą temperaturę. Możliwa jest również uprawa pomidorów w tunelu ogrzewanym, dzięki czemu świeże pomidory można mieć nie tylko znacznie wcześniej niż z uprawy pod gołym niebem, ale niemal przez cały rok.

Warto też pamiętać, że szklarnie i tunele ogrodowe chronią rośliny przed wiatrem, gradem, deszczem czy śniegiem, które mogłyby spowodować bardzo wiele strat. Nadal jednak można im zapewnić dobry dostęp do światła niezbędnego do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym umożliwia również znacznie lepszą ochronę tych roślin przed szkodnikami i chorobami. Można bowiem precyzyjniej zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, które nie zostaną rozniesione przez wiatr i zmyte przez wody deszczowe.

Nie można jednak zapominać, że wnętrze tunelu foliowego jest wilgotne i ciepłe, a zatem są w nim doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które będą miały destrukcyjny wpływ na stan roślin. Konieczne jest zatem regularne wietrzenie wnętrza, by nie dopuścić do rozwoju tych patogenów. Jest to również niezbędne ze względu na ogólny dobrostan pomidorów, gdyż w zbyt dusznym i gorącym wnętrzu mogą się one po prostu ugotować.

Mimo tak wielu zalet należy mieć na uwadze również pewne niedogodności, których nie doświadczymy ,uprawiając pomidory bez osłon. Należy do nich konieczność regularnego podlewania roślin, bo nie możemy tutaj liczyć na to, że w podlewaniu zastąpi nas deszcz. Niezbędne jest również stałe nawożenie pomidorów, bo w tunelu foliowym nie ma naturalnej materii organicznej zamieniającej się w cenne dla roślin składniki odżywcze. W tym przypadku to od nas zależy, czy zastosujemy nawozy i rośliny będą miały odpowiedni dostęp do niezbędnych składników odżywczych.

Kiedy siać pomidory w tunelu foliowym?

Warunki panujące w tunelu foliowym są znacznie lepsze dla pomidorów niż te, które panują poza nim. Nie znaczy to jednak, że pomidory można wysiewać wprost do gruntu, gdyż jako warzywa ciepłolubne również do kiełkowania potrzebują one temperatury ok. 25-27 stopni Celsjusza. Z tego powodu uprawa pomidorów pod folią również wymaga wcześniejszego przygotowania rozsady. Do produkcji rozsady pomidorów, którą można rozpocząć w marcu, należy przygotować doniczki wypełnione piaskiem wymieszanym z torfem lub ziemią ogrodniczą wzbogaconą o nawozy organiczne. Po wysiewie nasion, doniczki z rozsadą należy ustawić w ogrzewanym pomieszczeniu. Po ok. 3 tygodniach można przeprowadzić pikowanie, a po kolejnych 2-3 tygodniach, gdy rośliny mają po ok. 7-8 liści, a więc na przełomie kwietnia i maja, możemy przeprowadzić sadzenie pomidorów do tunelu.

Nie należy jednak z tym spieszyć się zbytnio i dla bezpieczeństwa uprawy pomidorów powinniśmy najpierw przeprowadzić hartowanie roślin, by przyzwyczaiły się do nieco niższych temperatur. W tym celu doniczki z rozsadą powinniśmy wystawiać na zewnątrz na 3-4 godziny, najlepiej w godzinach południowych. Po 2-3 dniach hartowania możemy wysadzić sadzonki w docelowe miejsce pod osłoną. Przy ustalaniu miejsca ich posadzenia należy pamiętać, że pomidory dla prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej przestrzeni. Nie warto zatem sadzić sadzonek tuż obok siebie, a optymalna odległość pomiędzy sadzonkami zależy od odmiany pomidorów, ale zwykle wynosi ok. 60-70cm. W takich warunkach każda roślina ma miejsca na rozwój i owocuje znacznie lepiej niż wtedy, gdy rośliny posadzone są blisko siebie.

Planując sadzenie pomidorów, należy pamiętać o zasadzie dobrego sąsiedztwa. Błędem jest sadzenie pomidorów w towarzystwie roślin psiankowatych, czyli m.in. ziemniaków, ale bez przeszkód można sadzić je obok papryki, szpinaku, kalarepy, ogórka i fasoli.

Pielęgnacja pomidorów w tunelach foliowych

Najważniejsze w uprawie pomidorów pod osłonami jest ich odpowiednie podlewanie. Brak wody jest czynnikiem mającym największy wpływ na plony, więc trzeba o to zadbać od razu po posadzeniu roślin. Przy podlewaniu nie należy moczyć liści, a raczej skupić się na tym, by woda docierała do korzeni rośliny.

Oprócz regularnego podlewania należy również pamiętać o regularnym zasilaniu gleby w składniki pokarmowe. Najlepiej przeprowadzać nawożenie co 3-4 tygodnie, pamiętając, że w uprawie pomidora duże znaczenie ma bor i wapń. Niezwykle istotna jest również wilgotność powietrza w tunelu foliowym. Uprawa pomidorów wymaga utrzymywania jej na poziomie ok. 60%, więc warto monitorować, na jakim poziomie jest ona utrzymywana.

Należy również pamiętać, że owocowanie pomidorów jest możliwe tylko wtedy, gdy kwiaty zostaną zapylone. Jest to znacznie utrudnione w uprawie pod folią, gdyż nie pomoże nam tutaj ani wiatr, ani owady. Musimy zatem zadbać o to sami, w okresie kwitnienia potrząsając krzakami lub wykonując zapylanie kwiatów przy użyciu pędzelka.

Podczas pielęgnacji pomidorów nie można zapominać o takich zabiegach jak regularne usuwanie pędów bocznych i ogławianie, czyli urywanie wierzchołka rośliny pozostawiając 2-3 liście ponad ostatnim kwiatostanem. Zabieg ten należy przeprowadzać od połowy sierpnia.

Niezbędne jest również podwiązywanie pomidorów, które zapewni roślinom potrzebne wsparcie. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalne podpory do roślin np. tyczki bambusowe, które są tanie i łatwo można je wbić do gruntu. Nie powinno się podwiązywać pomidorów do konstrukcji tunelu foliowego, gdyż może go to znacznie osłabić, a nawet spowodować jego zniszczenie. Znacznie lepiej zadziała podwiązanie pomidorów do tyczek, a w celu ich lepszej stabilizacji można przywiązać je dodatkowo z pomocą sznurka do konstrukcji tunelu. Dzięki temu główny ciężar będzie spoczywał na tyczce, a podwiązanie do stelaża sprawi, że tyczka będzie na pewno trzymała pion.



Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel