Środki ochrony roślin
Przed czym warto chronić rośliny?
Rosnące w naszym ogrodzie, na działce czy w sadzie rośliny narażone są na szereg różnego rodzaju chorób. Wywoływać mogą je zarówno zbyt suche podłoże, za niskie temperatury, ciężkie gleby, niedobory mikro- oraz makroelementów, niekorzystne warunki upraw, jak i za duże ilości opadów deszczu. Aby skutecznie zwalczyć chorobę, należy w pierwszej kolejności rozpoznać jej objawy i dobrać odpowiedni środek ochrony roślin.
Czym jest szara pleśń?
Jedną z najpopularniejszych chorób dopadających rośliny ozdobne jest szara pleśń, która sprawia, że pąki ulegają zgniliźnie i obumierają, a na ogonkach liściowych, liściach i łodygach zaczynają pojawiać się duże, brunatne plamy. Opisywana choroba atakuje głównie po długich okresach deszczowej pogody. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie roślin przed szarą pleśnią jest zaaplikowanie preparatu grzybobójczego. Można go zastosować również wówczas, gdy choroba już się pojawi.
Przed czym warto chronić rośliny?
Nasze rośliny równie często atakowane są przez różnego rodzaju plamistości, na przykład czarną plamistość liści róż. W przypadku tych kwiatów objawia się ona, jak sama nazwa wskazuje, pojawiającymi się na liściach okrągłymi, czarnymi plamami przyczyniającymi się do przedwczesnego ich opadania. Na innych roślinach mogą przybierać one barwę brunatną lub jasną z brunatno – czerwoną obwódką. W walce z chorobą pomocne mogą okazać się specjalne środki grzybobójcze.
Inna popularna choroba roślin to fytoftoryza, która atakuje system korzeniowy, utrudniając pobieranie wody oraz składników pokarmowych. W konsekwencji dochodzi do zahamowania wzrostu i żółknięcia, zasysania oraz więdnięcia liści i pędów. Jako że choroba ta rozprzestrzenia się szybko, atakując sąsiednie kwiaty, należy je jak najszybciej wykopać i usunąć z ogrodu, a pozostałe potraktować środkiem ochrony roślin, w którego składzie znajduje się ekstrakt z grejpfruta. Niezbędne będzie również odkażenie podłoża, jako że patogen zostaje w glebie i każdy inny krzew czy bylina zasadzone w tym miejscu będą narażone na atak choroby.
Jeżeli chodzi o drzewa owocowe, to najczęściej są one atakowane przez choroby wywoływane różnego rodzaju grzybami.
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o raku drzew owocowych i zgorzelu kory. Ich objawy występują na gałęziach, najczęściej w miejscach po zranieniu. Zaleca się aplikowanie na nich specjalnych maści tworzących mechaniczną barierę przed infekcjami grzybowymi.
Równie popularny jest parch, który objawia się oliwkowo – szarymi, aksamitnymi plamami pojawiającymi się na liściach. Na owocach występują natomiast okrągłe, ciemne plamy. W celu ochrony drzew, należy tu stosować produkty dodynowe oraz preparaty bazujące na związkach triazolowych.
Kolejna ze znanych chorób drzew owocowych to mączniak prawdziwy, którego cechą charakterystyczną jest biały, mączysty nalot występujący na porażonych pędach i liściach. Aby zapobiec jej rozwojowi, należy wykonać specjalny zabieg przy pomocy fungicydów.

Polysect 005 SL – długo działający środek owadobójczy na mszyce, tarczniki i wełnowce 100ml

Afanisep 25 WP – preparat owadobójczy na rybiki, prusaki, karaluchy i mrówki 25g

Agrosar 360 SL – środek chwastobójczy na wszystkie rodzaje chwastów jedno i dwuliściennych 1L

Agrosar 360 SL – środek chwastobójczy na wszystkie rodzaje chwastów jedno i dwuliściennych 5L

Amistar 250 SC – środek grzybobójczy (fungicyd) do ochrony roślin rolniczych i warzywnych 5ml

Deltam ogród 015 EW Protect Garden - środek na stonkę ziemniaczaną, mszyce, bielinka kapustnika 10ml

Deltam ogród 015 EW Protect Garden - środek na stonkę ziemniaczaną, mszyce, bielinka kapustnika 30ml

Golf Extra - silny środek chwastobójczy na mlecze, koniczynę, szczaw tępolistny 20ml

Karate Zeon 050 CS – środek owadobójczy i przędziorkobójczy dla roślin rolniczych i zielarskich 10ml

Kohinor 200SL – środek owadobójczy do zwalczania szkodników w chmielu, kapuście i pomidorach 10ml

Miedzian 50 WP – środek grzybobójczy (fungicyd) do ochrony roślin rolniczych i warzywnych 100g
