Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Środki ochrony roślin

( ilość produktów: 72 )

Przed czym warto chronić rośliny?

Rosnące w naszym ogrodzie, na działce czy w sadzie rośliny narażone są na szereg różnego rodzaju chorób. Wywoływać mogą je zarówno zbyt suche podłoże, za niskie temperatury, ciężkie gleby, niedobory mikro- oraz makroelementów, niekorzystne warunki upraw, jak i za duże ilości opadów deszczu. Aby skutecznie zwalczyć chorobę, należy w pierwszej kolejności rozpoznać jej objawy i dobrać odpowiedni środek ochrony roślin.

Czym jest szara pleśń?


Jedną z najpopularniejszych chorób dopadających rośliny ozdobne jest szara pleśń, która sprawia, że pąki ulegają zgniliźnie i obumierają, a na ogonkach liściowych, liściach i łodygach zaczynają pojawiać się duże, brunatne plamy. Opisywana choroba atakuje głównie po długich okresach deszczowej pogody. Skutecznym sposobem na zabezpieczenie roślin przed szarą pleśnią jest zaaplikowanie preparatu grzybobójczego. Można go zastosować również wówczas, gdy choroba już się pojawi.

Przed czym warto chronić rośliny?

Nasze rośliny równie często atakowane są przez różnego rodzaju plamistości, na przykład czarną plamistość liści róż. W przypadku tych kwiatów objawia się ona, jak sama nazwa wskazuje, pojawiającymi się na liściach okrągłymi, czarnymi plamami przyczyniającymi się do przedwczesnego ich opadania. Na innych roślinach mogą przybierać one barwę brunatną lub jasną z brunatno – czerwoną obwódką. W walce z chorobą pomocne mogą okazać się specjalne środki grzybobójcze.

Inna popularna choroba roślin to fytoftoryza, która atakuje system korzeniowy, utrudniając pobieranie wody oraz składników pokarmowych. W konsekwencji dochodzi do zahamowania wzrostu i żółknięcia, zasysania oraz więdnięcia liści i pędów. Jako że choroba ta rozprzestrzenia się szybko, atakując sąsiednie kwiaty, należy je jak najszybciej wykopać i usunąć z ogrodu, a pozostałe potraktować środkiem ochrony roślin, w którego składzie znajduje się ekstrakt z grejpfruta. Niezbędne będzie również odkażenie podłoża, jako że patogen zostaje w glebie i każdy inny krzew czy bylina zasadzone w tym miejscu będą narażone na atak choroby.
Jeżeli chodzi o drzewa owocowe, to najczęściej są one atakowane przez choroby wywoływane różnego rodzaju grzybami.


W pierwszej kolejności warto wspomnieć o raku drzew owocowych i zgorzelu kory. Ich objawy występują na gałęziach, najczęściej w miejscach po zranieniu. Zaleca się aplikowanie na nich specjalnych maści tworzących mechaniczną barierę przed infekcjami grzybowymi.


Równie popularny jest parch, który objawia się oliwkowo – szarymi, aksamitnymi plamami pojawiającymi się na liściach. Na owocach występują natomiast okrągłe, ciemne plamy. W celu ochrony drzew, należy tu stosować produkty dodynowe oraz preparaty bazujące na związkach triazolowych.

Kolejna ze znanych chorób drzew owocowych to mączniak prawdziwy, którego cechą charakterystyczną jest biały, mączysty nalot występujący na porażonych pędach i liściach. Aby zapobiec jej rozwojowi, należy wykonać specjalny zabieg przy pomocy fungicydów.

Zobacz również:

pixel