Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawozy ogrodnicze

( ilość produktów: 186 )

Nawożenie roślin to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez odpowiedniego dostępu do składników odżywczych rośliny przestają zdrowo rosnąć, słabiej kwitną i dają mniejsze plony. Nic zatem dziwnego, że ogrodnicy i rolnicy szukają preparatów, które mogą im w tym pomóc. Zobacz, jakie nawozy ogrodnicze znajdziesz w naszym sklepie.

Dlaczego nawożenie jest konieczne?

W ogrodnictwie stosuje się szereg różnego rodzaju preparatów mających na celu spulchnienie gleby i jej użyźnienie. Rośliny rosnące w bardziej żyznej, a co za tym idzie – dobrze nawożonej glebie, znacznie lepiej się rozwijają. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że przez cały czas pobierają one z gleby składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu i wytworzenia łodyg, liści, kwiatów czy owoców.

Nawożenie pozwala zwiększyć zawartość składników odżywczych w glebie, takich jak azot, fosfor czy potas, polepsza właściwości chemiczne i strukturę podłoża, a tym samym także zapobiega obniżeniu się żyzności gleby. Do tego dochodzą również inne zalety stosowania nawozów, takie jak lepszy dostęp do mikroelementów, które mimo iż potrzebne w niewielkiej ilości są konieczne dla prawidłowego rozwoju roślin.

Jak długo działają nawozy?

Nawozy mają różny czas działania i od tego zależy ich dawkowanie. Ze względu na czas działania, nawozy ogrodnicze można podzielić na:

- o spowolnionym działaniu, czyli długo działające (od 100 do 180 dni).

Stosując tego typu produkty, nie musimy obawiać się, że podamy roślinie za dużą ilość składników pokarmowych. Za sprawą powolnego ich uwalniania się, są one przyswajane w ponad 70%. Dla porównania – w przypadku zwykłych granulatów jest to około 30%.

To idealna opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem lub nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na bieżącą pielęgnację ogrodu. Nawozy ogrodowe o spowolnionym działaniu wykorzystuje się raz w roku, na wiosnę. Rośliny mogą jednak wymagać dodatkowego zasilenia jesienią, ale wówczas należy zastosować nawozy jesienne, z mniejszą ilością azotu, a przewagą innych składników pomagających przygotować się roślinie do zimy.

Są wśród nich:

- działające przez 6 miesięcy - idealnie sprawdzą się do pielęgnacji trawnika po okresie zimowym. Jedno nawożenie na wiosnę wystarcza na cały sezon.

- działające 100 dni – w zależności od rodzaju, można je wykorzystywać do zasilania dobrze utrzymanego trawnika, zabezpieczaniu go przed żółknięciem czy zbyt szybkim przyrastaniem 

- krótko działające – jako że rozpuszczają się szybko, stosuje się kilka razy w sezonie – pierwszy raz okolicach kwietnia. Uwaga! Zbyt późne ich zastosowanie może doprowadzić do przemarznięcia rośliny.

Nie wszyscy jednak są zwolennikami nawozów długodziałających, dlatego nadal w sklepie Rolmarket.pl dostępne są nawozy tradycyjne, które należy stosować kilka razy w roku. Są wśród nich nawozy do trawynawozy do kwiatów czy nawozy do iglaków, które mają zestaw składników skomponowany idealnie pod wymagania konkretnych gatunków roślin.

Jak dawkować nawozy?

Drugim z kryteriów podziału nawozów ogrodniczych jest sposób aplikacji.
Produkty można tu podzielić na:

- sypkie – najlepiej stosować je wówczas, gdy istnieje możliwość rozgarnięcia ściółki pod rośliną. Znajdą zastosowanie w przypadku iglaków, roślin rabatowych oraz trawników. Tego typu nawozy ogrodowe należy stosować co miesiąc. Ze względu na krótki czas ich działania, rośliny wykorzystują jedynie niewielką część składników pokarmowych w nich zawartych. Reszta zostaje wypłukana do głębszych warstw gleby.

- płynne – ich stosowanie zaleca się w przypadku na przykład rabat żwirowych, gdzie nie ma możliwości zmieszania nawozu sypkiego ze ściółką. Rozpuszczone w wodzie składniki wnikają wówczas do gleby w czasie podlewania rośliny.  W takiej postaci są też sprzedawane nawozy dolistne, przez wiele osób uważane za bardziej skuteczne od nawozów sypkich. 

Na rynku dostępne są osobne nawozy do trawników czy grup roślin takich, jak iglaki czy róże. Związane jest to z faktem, że każda z nich wymaga odrębnych składników pokarmowych.

W naszym sklepie dostępne są między innymi nawozy Fructusnawozy Substralnawozy Florovit oraz innych wiodących marek.

 

 

Popularne podkategorie kategorii "nawozy ogrodnicze" :

 

pixel