Szklarnie ogrodowe, tunele ogrodowe
Jesteś pasjonatem ogrodnictwa? Prowadzisz przydomowy ogród? A może zawodowo zajmujesz się uprawą roślin? Bez względu na to, jak dużą masz uprawę warzyw czy owoców, z pewnością wiesz, że niektóre rośliny uwielbiają tunele ogrodnicze, szklarnie ogrodowe (np. z poliwęglanu czy szklane) czy po prostu tunele foliowe. Szklarnia oraz tunel ogrodowy to atrakcyjne alternatywy dla tradycyjnej hodowli roślin, jako że dzięki zapewnieniu wyższej temperatury i wilgotności oraz izolacji od silnych wiatrów, są w stanie zagwarantować zarówno większe, jak i częstsze plony. Wyhodowanymi w nich warzywami czy owocami cieszyć możemy się nawet kilka razy w roku. Co warto wiedzieć na temat każdej z konstrukcji? Nasz sklep internetowy oferuje szklarnie foliowe do samodzielnego montażu różnego typu. Z pewnością znajdziesz produkt dla siebie.
Po co budować szklarnię ogrodową?
Przede wszystkim szklarnia ogrodowa jest idealna na uprawę roślin różnego typu. Dzięki niej możesz liczyć na szybszy wzrost roślin i większe plony swojej uprawy. Każdy ogrodnik wie, że wiele warzyw i owoców (na przykład pomidory i większość odmian ogórków) lepiej rośnie pod przykryciem, niż na otwartej przestrzeni. Dlatego też wielu ogrodników amatorów decyduje się na tunele foliowe czy szklarnie ogrodowe (np. z poliwęglanu). To nie musi być duża powierzchnia. Nawet mała szklarnia potrafi zdziałać cuda. Tworzy specyficzny mikroklimat i zapewnia odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Co więcej, nawet najmniejsza szklarnia przydomowa zadba o odpowiednią wilgotność powietrza i gleby.
Wszyscy wiemy, jak silny wiatr i inne warunki atmosferyczne potrafią być niebezpieczne dla roślin. Zapobiegają temu właśnie szklarnie ogrodowe i tunele foliowe. Dzięki nim szkodliwe działanie czynników atmosferycznych jest niestraszne dla Twoich roślin.
Szklarnia foliowa i tunel ogrodowy - różnice
Duża szklarnia przydomowa
Jeżeli chodzi o koszty budowy szklarni i tunelu ogrodowego, to znacząco się one od siebie różnią. Wiele osób samodzielnie buduje własne tunele, używając drewna jako konstrukcji i plastikowego okrycia. Drewno jednak nie jest najlepszym z rozwiązań, dlatego dużo osób decyduje się na zakup szklarni foliowej bądź tunelu ogrodowego.
Pierwsze z rozwiązań jest o wiele bardziej profesjonalne, a co za tym idzie – droższe w realizacji. Wymaga również większych nakładów pracy i większej ilości wolnego czasu. Konstrukcja szklana opiera się tu bowiem na betonowym fundamencie oraz stelażu wykonanym z aluminiowych lub metalowych rurek. Musi być ona na tyle szczelna i stabilna, by była w stanie służyć przez wiele lat. Co więcej, jeżeli jej powierzchnia będzie przekraczać 25 metrów kwadratowych, jej budowę należy zgłosić w Starostwie Powiatowym. Szklarnie ogrodowe mają jednak wiele zalet. Są dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i silne podmuchy wiatru. Mają one solidne konstrukcje, które wytrzymują długie lata. Zazwyczaj szklarnie ze szkła to większa powierzchnia, więc zajmują więcej miejsca w ogrodzie.
Mini szklarnie ogrodowe i tunel foliowy
Wielu ogrodników decyduje się na zakup szklarni czy tuneli wykonanych z plastikowej folii. Taką szklarnię ogrodową cechuje prosta konstrukcja i łatwość montażu. Są to też zdecydowanie tanie szklarnie ogrodowe, dlatego cieszą się one dużą popularnością. Zazwyczaj są wykorzystywane do hobbystycznego ogrodnictwa dla własnych potrzeb. Idealne na małą powierzchnię. W takich szklarniach często hodujemy ogórki i inne popularne warzywa. Możemy też sadzić rośliny w doniczkach. Foliowa szklarnia ogrodowa (tunel foliowy) zajmuje niewiele miejsca. Takie konstrukcje mają też zwykle nowoczesne zamki błyskawiczne do łatwego otwierania.
Gdy naszym problemem jest ograniczona powierzchnia, dobrym pomysłem będą szklarnie balkonowe, które wykorzystać możemy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Budowa drugiego z rozwiązań – tunelu foliowego, jest znacznie mniej skomplikowana – mamy bowiem możliwość kupna gotowej wersji lub samodzielnego stworzenia konstrukcji. Jako że tunel ogrodowy jest lekki i mobilny, w razie konieczności możemy go bez przeszkód przenieść w inne miejsce.
Zarówno szkło, jak i folia dobrze izolują ciepło, w związku z czym oba z opisywanych rozwiązań zapewniają wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin. W przypadku szklarni ogrodowej, hodowlę można prowadzić przez cały rok. W warunkach, jakie panują w tunelu, okres wegetacji rozpoczyna się w lutym, dzięki czemu plonami można cieszyć się o miesiąc szybciej, niż gdyby rosły bez żadnej osłony. Z wyjałowieniem ziemi w szklarni walczy się poprzez regularne jej nawożenie, w tunelu ogrodowym natomiast, możemy położyć nawóz lub rozstawić konstrukcję w innej części działki.
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu
Taka szklarnia ogrodowa z poliwęglanu zazwyczaj jest robiona na zamówienie. Montuje się ją z płyt z poliwęglanu na rurkach ze stali ocynkowanej. Mają one dużo zalet. Są przede wszystkim stabilne. Poliwęglan to trwały materiał, więc szklarnia z niego stworzona może stać cały rok i na tym nie ucierpi, nawet większa powierzchnia nie załamie się przykryta śniegiem. Poliwęglan zapewnia też trwałą ochronę przed promieniami UV i wiatrem. Twoje rośliny będą bezpieczne.
Montaż szklarni
Betonowa wylewka szklarni ogranicza jej mobilność, w związku z czym jej lokalizację należy bardzo dobrze przemyśleć. Najlepiej, by jej dłuższa oś przebiegała z kierunku wschodniego ku zachodowi. Najkorzystniejszym miejscem dla tego typu konstrukcji będzie południowy skraj naszego ogrodu. Od południa i od wschodu szklarni nie powinny znajdować się żadne zabudowania czy wysokie drzewa, których obecność mogłaby ograniczyć dopływ światła dziennego do posadzonych warzyw czy owoców.
Panujące w szklarni i tunelu ogrodowym wysokie temperatury przyczyniają się do rozwoju zarówno roślin, jak i drobnoustrojów. Ze względu na stały charakter pierwszej konstrukcji, chorobotwórcze grzyby mogą się osadzać dodatkowo na jej elementach konstrukcyjnych. W związku z tym, zabiegi odkażające warto przeprowadzać tu zarówno przed okresem wegetacji, jak i po jego zakończeniu. W przypadku tunelu, wystarczające będzie zdjęcie i umycie folii.
Zobacz też:

Folia tunelowa UV4 - folia ogrodnicza na 4 sezony 12x11m + GRATIS

Folia tunelowa zielona UV4 na metry - folia ogrodnicza, szerokość 6m
