Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Szklarnie i tunele ogrodowe

( ilość produktów: 34 )

Szklarnia oraz tunel ogrodowy to atrakcyjne alternatywy dla tradycyjnej hodowli roślin, jako że dzięki zapewnieniu wyższej temperatury i wilgotności oraz izolacji od silnych wiatrów, są w stanie zagwarantować zarówno większe, jak i częstsze plony. Wyhodowanymi w nich warzywami czy owocami cieszyć możemy się nawet kilka razy w roku. Co warto wiedzieć na temat każdej z konstrukcji?

Szklarnia i tunel ogrodowy - różnice

Jeżeli chodzi o koszty budowy szklarni i tunelu ogrodowego, to znacząco się one od siebie różnią. Pierwsze z rozwiązań jest o wiele bardziej profesjonalne, a co za tym idzie – droższe w realizacji. Wymaga również większych nakładów pracy. Szklaną konstrukcję opiera się tu bowiem na betonowym fundamencie oraz stelażu wykonanym z aluminiowych lub metalowych rurek. Musi być ona na tyle szczelna i stabilna, by była w stanie służyć przez wiele lat. Co więcej, jeżeli jej powierzchnia będzie przekraczać 25 metrów kwadratowych, jej budowę należy zgłosić w Starostwie Powiatowym. Gdy dysponujemy mocno ograniczoną przestrzenią, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w szklarnię balkonową, którą wykorzystać możemy zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Budowa drugiego z rozwiązań – tunelu foliowego, jest znacznie mniej skomplikowana – mamy bowiem możliwość kupna gotowej wersji lub samodzielnego stworzenia konstrukcji. Jako że tunel ogrodowy jest lekki i mobilny, w razie konieczności możemy go bez przeszkód przenieść w inne miejsce.

Zarówno szkło, jak i folia dobrze izolują ciepło, w związku z czym oba z opisywanych rozwiązań zapewniają wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin. W przypadku szklarni ogrodowej, hodowlę można prowadzić przez cały rok. W warunkach, jakie panują w tunelu, okres wegetacji rozpoczyna się w lutym, dzięki czemu plonami można cieszyć się o miesiąc szybciej, niż gdyby rosły bez żadnej osłony.

Z wyjałowieniem ziemi w szklarni walczy się poprzez regularne jej nawożenie, w tunelu ogrodowym natomiast, możemy położyć nawóz lub rozstawić konstrukcję w innej części działki.

Montaż szklarni

Betonowa wylewka szklarni ogranicza jej mobilność, w związku z czym jej lokalizację należy bardzo dobrze przemyśleć. Najlepiej, by jej dłuższa oś przebiegała z kierunku wschodniego ku zachodowi. Najkorzystniejszym miejscem dla tego typu konstrukcji będzie południowy skraj naszego ogrodu. Od południa i od wschodu szklarni nie powinny znajdować się żadne zabudowania czy wysokie drzewa, których obecność mogłaby ograniczyć dopływ światła dziennego do posadzonych warzyw czy owoców.

Panujące w szklarni i tunelu ogrodowym wysokie temperatury przyczyniają się do rozwoju zarówno roślin, jak i drobnoustrojów. Ze względu na stały charakter pierwszej konstrukcji, chorobotwórcze grzyby mogą się osadzać dodatkowo na jej elementach konstrukcyjnych. W związku z tym, zabiegi odkażające warto przeprowadzać tu zarówno przed okresem wegetacji, jak i po jego zakończeniu. W przypadku tunelu, wystarczające będzie zdjęcie i umycie folii.

pixel