Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Ziemie i podłoża

( ilość produktów: 28 )

Rozwój posadzonych w naszym ogrodzie roślin uzależniony jest od takich czynników, jak temperatura powietrza, dostęp do światła, wilgotność czy substancje odżywcze. Te ostatnie znajdują się w głównej mierze w podłożu, w związku z czym niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju ziemi. Należy pamiętać przy tym, że różne rośliny mają odmienne zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy, dlatego na rynku dostępne są podłoża stworzone z myślą o roślinach ogrodowych, balkonowych, warzywach, owocach, trawniku czy iglakach.

Jakie są rodzaje gleby?

W naszym kraju występują trzy główne rodzaje gleby:

  • Gliniasta (ciężka) – bogata w składniki pokarmowe, lecz słabo przepuszczalna i powoli się nagrzewająca, a co za tym idzie – trudna w uprawie
  • Piaszczysta (lekka) – jej luźna struktura sprawia, że jest łatwa w uprawie. Charakteryzuje się także dużą przepuszczalnością. Tego typu podłoże jest suche i przewiewne, a w związku z tym szybko się nagrzewa. To także gleba mało żyzna, która wymaga regularnego nawadniania
  • Piaszczysto – gliniasta – to stadium pośrednie między opisanymi powyżej rodzajami gleby. Jej cechą charakterystyczną jest stosunkowo duża ilość składników odżywczych

Jak rozpoznać glebę we własnym ogrodzie?

Jak sprawdzić, z jakiego rodzaju glebą mamy do czynienia we własnym ogrodzie? Wystarczy, że weźmiemy do ręki grudkę wilgotnej ziemi i spróbujemy uformować z niej kulkę. Jeżeli gleba nie rozpadnie się, oznaczać to będzie, że zawiera sporą ilość gliny. Gdy zacznie się rozpadać, będzie to znak, że dominującym składnikiem są w niej cząsteczki piasku. Jeśli natomiast nie będzie się dała uformować w kulkę i zacznie sypać się przez palce – mamy do czynienia z ubogą glebą piaszczystą.

Jaka będzie zatem najlepsza ziemia ogrodowa? Do tego celu warto wykorzystać glebę o strukturze gruzełkowatej, której elementy są powiązane w grudki, a lepiszcze stanowi między innymi próchnica. Tego typu budowa sprawi, że ziemia będzie dobrze dotleniona i będzie w stanie zatrzymywać dużą ilość wody.
Większość roślin ogrodowych rośnie dobrze na podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W tego typu glebie składniki mineralne są łatwo dostępne dla korzeni, a co więcej – rozwijają się tu różnego rodzaju pożyteczne mikroorganizmy. Na ziemiach kwaśnych dobrze czują się między innymi wrzosy, magnolie, hortensje czy różaneczniki.

Kolejną grupą roślin są zasadolubne, czyli takie, które do prawidłowego rozwoju potrzebują gleby o pH między 7,0 a 8,5. Cechą charakterystyczną tego typu gleby jest szybkie wysychanie. W związku z tym, w tego typu ziemi ogrodowej dobrze będą się czuć rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym, takie jak buk pospolity, jesion czy drzewka owocowe, między innymi jabłonie, grusze i śliwy.

Jak dobrać odpowiednią ilość ziemi do naszego ogrodu? W przypadku trawnika najlepiej jest rozłożyć około 10-centymetrową warstwę żyznego podłoża, bylin – 15-20 centymetrową; kwiaty i drzewa potrzebują więcej żyznej gleby, w związku z czym podczas sadzenia należy przygotować dół dwukrotnie głębszy i trzykrotnie szerszy od bryły korzeniowej i wypełnić go żyzną ziemią ogrodową.

    pixel