Aeratory

Ilość znalezionych towarów: 17

Aerator to urządzenie ogrodnicze służące do aeracji, czyli napowietrzania trawników. Posiada ostro zakończone kolce – zęby, którymi dokonuje się nakłuć ziemi na głębokości 8-10 cm. Zabieg aeracji trawnika polega na napowietrzeniu gleby aeratorem, który rozluźnia podłoże i pobudza trawę do rozrostu. Aeracja jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym i najlepiej wykonywać ją po okresie zimowym oraz późnym latem lub wczesną jesienią. Można go wykonywać częściej niż raz w roku, szczególnie na trawnikach bardzo zniszczonych.

W ofercie aeratorów wyróżniamy:

- aeratory zakładane na buty: taki rodzaj aeratora wymaga dosyć dużej siły mięśni w nogach i wykorzystywany jest głównie na małej powierzchni. Na obuwie zakładane są specjalne nakładki, sandały z kolcami, które podczas wykonywania ruchu nakłuwają, napowietrzają trawnik. Nakładki są bezpieczne dla stopy. Od strony buta są gładkie, natomiast od strony wewnętrznej posiadają ostre kolce skierowane do dołu. Sandały – aeratory są lekkie i dostosowane do każdego rozmiaru buta.

- aerator w formie nakładki na walec ogrodowy: walec ogrodowy służący do ręcznego wyrównywania powierzchni ziemi z możliwością wykonania aeracji to najlepsze rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy są w trakcie wykonywania trawnika. Kolce wykonane z wysokiej jakości stali nakładane są na walec za pomocą jednej śruby. W ten sposób łatwo i szybko można wykonać proces napowietrzenie trawnika.

- aeratory ręczne nakładane na grabie: swoją budową przypominają grabie. Ostrza umieszczone są najczęściej na kółkach, co jest dosyć ważnym elementem, ponieważ brak kółek może powodować zbyt głębokie nacięcia i wyrywanie kępek trawy. Kółka całkowicie niwelują drgania i umożliwiają prawidłowe wykonanie procesu aeracji.

- aeratory spalinowe, elektryczne: przypominają kosiarki i ta podobnie zasadzie działają, z tą różnicą, że zamiast ostrzy tnących, posiadają wałek z kolcami, które nakłuwają darń. Są wykorzystywane na dużych powierzchniach ogrodowych.

Proces aeracji: jak i kiedy powinien być wykonany?

Aeracja jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, w celu uzyskania soczyście zielonego, pięknego trawnika. Powinno się ją wykonać po okresie zimowym – marzec maj, a potem w okresie jesiennym sierpień-listopad. Ważne jest, aby wykonać ten zabieg w momencie, gdy ziemia jest jeszcze wilgotna, a nie mokra lub sucha. Aeracja polega na wykonaniu w powierzchni gleby otworów, nacięć, które sprawią, że nastąpi napowietrzenie podłoża, a co za tym idzie także efektywniejsze wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawóz do trawników.

Pierwszym krokiem przed wykonaniem aeracji jest skoszenie trawy i usunięcie pozostałości na trawniku. Jeżeli nie będzie delikatnego deszczu, który zmoczył by ziemie należy delikatnie ją podlać i odczekać na wchłonięcie zbyt dużej ilości. Gdy grunt trawnika jest już przygotowany można rozpocząć prace aeratorem. Na trawnikach nie wymagających głębokiego nakłuwania wystarczy tzw. aeracja płytka, na głębokości 2-3 cm. Natomiast na trawnikach bardzo zniszczonych lub intensywnie użytkowanych należy wykonać zabieg aeracji głębokiej do 8 cm w głąb ziemi. Tak przygotowana nawierzchnia zdecydowanie szybciej wchłonie nawozy, a trawnik każdego dnia będzie coraz piękniejszy.

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel