Trawy - nasiona traw

Ilość znalezionych towarów: 259

Piękny trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Zanim jednak zabierzemy się do jego założenia, musimy dokonać wyboru odpowiednich nasion traw. Do tego celu stosuje się specjalne mieszkanki trawnikowe, w skład których wchodzą różne odmiany nasion. Warto poświęcić chwilę czasu na decyzję dotyczącą wyboru mieszanki, jako że niewłaściwy dobór nasion może sprawić, że trawnik będzie złej jakości, a koszty oraz nakłady pracy przeznaczone na jego pielęgnację – wyższe niż spodziewane.

Z jakich nasion może składać się mieszanka traw?

Podstawowe gatunki, jakie wykorzystuje się do mieszanek kwiatowych to między innymi wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona i mietlica pospolita. Unikać należy natomiast produktów, w których składzie znajdują się trawy pastewne – życica mieszańcowa, wielokwiatowa i westerwoldzka. Związane jest to z faktem, że są to gatunki jedno-, maksymalnie dwuroczne, które nie będą w stanie przezimować. Co więcej, nie tolerują one częstego koszenia i nie są odporne na deptanie. To jednak nie wszystko – ze względu na kępowy pokrój, szybki wzrost, szerokie blaszki liściowe i ciemniejszy kolor psują estetykę trawnika.

Mieszanka nasion traw gazonowych powinna składać się co najmniej z trzech gatunków. Ich nasiona są do siebie zbliżone, lecz rośliny po wykiełkowaniu różnią się tempem wzrostu, kolorem, pokrojem oraz wytrzymałością na deptanie, zacienienie czy suszę. Nigdy nie należy zakładać trawnika tylko jednego gatunku roślin. Związane jest to z faktem, że żaden gatunek traw nie posiada wszystkich pożądanych cech.

Podział mieszanek traw


Wyróżnia się trzy główne rodzaje mieszanek nasion traw:

  • Użytkowe – odporne na deptanie i rozrywanie darni, posiadające zdolność szybkiej regeneracji po skoszeniu. Są to tak zwane trawy sportowe. Najczęściej wykorzystuje się tu rajgras angielski, wiechlinę łąkową oraz życicę trwałą. Pierwszy z nich szybko kiełkuje, lecz jest wrażliwy na przemarzanie. Wiechlina charakteryzuje się natomiast zimnotrwałością i odpornością na deptanie.
  • Ozdobne – w tego typu gazonowych mieszankach dekoracyjnych najczęściej wykorzystuje się kostrzewę czerwoną i owczą oraz mietlicę pospolitą. Cechują się one wolnym odrostem po skoszeniu, intensywnie zieloną barwą i delikatnym ulistnieniem. Nie są jednak odporne na deptanie.
  • Uniwersalne – nie są tak odporne na uszkodzenia jak mieszanki użytkowe i tak estetyczne jak ozdobne, lecz trawy uniwersalne idealnie sprawdzają się w przydomowych ogrodach, w parkach czy na innych terenach rekreacyjnych. W ich składzie znajduje się przeważnie kostrzewa czerwona oraz rajgras angielski.

Wybierając mieszankę nasion, pamiętajmy o tym, że trawnik, który chcemy stworzyć, powinien cieszyć nasze oko przez wiele lat, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w mieszankę nasion traw renomowanych producentów – jedynie wówczas mamy gwarancję, że jest ona czysta, pozbawiona nasion chwastów i innych zanieczyszczeń, a nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania. Tego typu produktami są między innymi trawa Barenbrug, trawa Graminex, trawa Gracja, trawa Deptum (i inne z linii traw Rolmakret), trawa Mistrzowska czy trawa Super Wembleyka. Wszystkie wskazane produkty dostępne są w naszym sklepie.

Pokaż więcej produktów
Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel