Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Trawa - nasiona trawy

( ilość produktów: 207 )

Trawa to ozdoba każdego ogrodu. Zanim jednak zabierzemy się do jego założenia, musimy dokonać wyboru odpowiednich nasion trawy. Do tego celu stosuje się specjalne mieszkanki trawnikowe, w skład których wchodzą różne odmiany nasion. Warto poświęcić chwilę czasu na decyzję dotyczącą wyboru mieszanki, jako że niewłaściwy dobór nasion może sprawić, że trawnik będzie złej jakości, a koszty oraz nakłady pracy przeznaczone na jego pielęgnację – wyższe niż spodziewane.

Z jakich nasion może składać się mieszanka nasion trawy?

Podstawowe gatunki, jakie wykorzystuje się do mieszanek kwiatowych to między innymi wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona i mietlica pospolita. Unikać należy natomiast produktów, w których składzie znajdują się trawy pastewne – życica mieszańcowa, wielokwiatowa i westerwoldzka. Związane jest to z faktem, że są to gatunki jedno-, maksymalnie dwuroczne, które nie będą w stanie przezimować. Co więcej, nie tolerują one częstego koszenia i nie są odporne na deptanie. To jednak nie wszystko – ze względu na kępowy pokrój, szybki wzrost, szerokie blaszki liściowe i ciemniejszy kolor psują estetykę trawnika.

Mieszanka nasion traw gazonowych powinna składać się co najmniej z trzech gatunków. Ich nasiona są do siebie zbliżone, lecz rośliny po wykiełkowaniu różnią się tempem wzrostu, kolorem, pokrojem oraz wytrzymałością na deptanie, zacienienie czy suszę. Nigdy nie należy zakładać trawnika tylko jednego gatunku roślin. Związane jest to z faktem, że żaden gatunek traw nie posiada wszystkich pożądanych cech.

Nasiona traw (trawa do siania) - podział mieszanek


Wyróżnia się trzy główne rodzaje mieszanek nasion traw (trawa ogrodowa do siania):

  • Użytkowe – odporne na deptanie i rozrywanie darni, posiadające zdolność szybkiej regeneracji po skoszeniu. Są to tak zwane trawy sportowe. Najczęściej wykorzystuje się tu rajgras angielski, wiechlinę łąkową oraz życicę trwałą. Pierwszy z nich szybko kiełkuje, lecz jest wrażliwy na przemarzanie. Wiechlina charakteryzuje się natomiast zimnotrwałością i odpornością na deptanie.
  • Ozdobne – w tego typu gazonowych mieszankach dekoracyjnych najczęściej wykorzystuje się kostrzewę czerwoną i owczą oraz mietlicę pospolitą. Cechują się one wolnym odrostem po skoszeniu, intensywnie zieloną barwą i delikatnym ulistnieniem. Nie są jednak odporne na deptanie.
  • Uniwersalne – nie są tak odporne na uszkodzenia jak mieszanki użytkowe i tak estetyczne jak ozdobne, lecz trawy uniwersalne idealnie sprawdzają się w przydomowych ogrodach, w parkach czy na innych terenach rekreacyjnych. W ich składzie znajduje się przeważnie kostrzewa czerwona oraz rajgras angielski.

Wybierając mieszankę nasion, pamiętajmy o tym, że trawnik, który chcemy stworzyć, powinien cieszyć nasze oko przez wiele lat, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w mieszankę nasion traw renomowanych producentów – jedynie wówczas mamy gwarancję, że jest ona czysta, pozbawiona nasion chwastów i innych zanieczyszczeń, a nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania. Tego typu produktami są między innymi trawa Barenbrug, trawa Graminex, trawa Gracja, trawa Deptum (i inne z linii traw Rolmakret), trawa Mistrzowska czy trawa Super Wembleyka. Wszystkie wskazane produkty dostępne są w naszym sklepie.

Trawa do siania – jak wybrać?

Wybierając mieszankę nasion, pamiętajmy o tym, że trawnik, który chcemy stworzyć, powinien cieszyć nasze oko przez wiele lat, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w mieszankę nasion traw renomowanych producentów – jedynie wówczas mamy gwarancję, że jest ona czysta, pozbawiona nasion chwastów i innych zanieczyszczeń, a nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania. Tego typu produktami są między innymi trawa Barenbrug, trawa Graminex, trawa Gracja, trawa Deptum (i inne z linii traw Rolmakret), trawa Mistrzowska czy trawa Super Wembleyka. Wszystkie wskazane produkty dostępne są w naszym sklepie. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie specyficzne cechy ma wybrana przez nas trawa do siania. Inna mieszanka będzie dobra na trawnik, który jest intensywnie użytkowany, a inna na taki, po którym nikt nie chodzi, a jego zadaniem jest elegancki wygląd. Dobrze wybrana trawa do siania powinna uwzględniać również warunki glebowe i oświetleniowe oraz częstotliwość koszenia. Niektóre gatunki lepiej niż inne znoszą cień lub, wręcz przeciwnie, nadmiar słońca. Inne mają również upodobania jeśli chodzi o nawadnianie czy koszenie. Zanim więc zostania wybrana odpowiednia trawa do siania należy przeanalizować sytuację i wybrać tę mieszankę, która spełnia najważniejsze kryteria. Po wyborze odpowiedniej mieszanki oblicz potrzebną ilość, a potem zamów trawę i zasiej ją jak najszybciej, by już niebawem wokół Twojego domu pojawił się piękny trawnik.

Zobacz również:

Trawy Golf     Trawy Kalnas     Trawy Oaza     Trawy Planta   Trawy ozdobne i dekoracyjne    Trawy z Iławy    Trawy łąkowe    Trawy barenburg    Trawy gazonowe    Mieszanki trawnikowe     trawa samozagęszczająca

 

pixel