Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Trawa - nasiona trawy

( ilość produktów: 171 )

Trawa to ozdoba każdego ogrodu, a piękne trawniki są dumą niejednego właściciela. Zanim jednak zabierzemy się do założenia trawnika, musimy dokonać wyboru odpowiednich nasion trawy. Wybór jest bowiem bardzo szeroki, a mieszanki traw mogą zawierać nasiona traw bardzo wielu odmian. Warto poświęcić chwilę czasu na decyzję dotyczącą wyboru mieszanki, gdyż niewłaściwy dobór nasion może sprawić, że trawy nie będą rosły zgodnie z oczekiwaniami, a koszty oraz nakłady pracy przeznaczone na jego pielęgnację będą wyższe niż spodziewane. Zobacz jakie nasiona traw znajdziesz w naszym sklepie i wybierz mieszankę odpowiednią do Twojego ogrodu.

Z jakich nasion może składać się mieszanka nasion trawy?

Podstawowe gatunki, jakie wykorzystuje się do mieszanek kwiatowych, to między innymi wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona i mietlica pospolita. Unikać należy natomiast produktów, w których składzie znajdują się trawy pastewne – życica mieszańcowa, wielokwiatowa i westerwoldzka. Związane jest to z faktem, że są to gatunki jedno-, maksymalnie dwuroczne, które nie będą w stanie przezimować. Co więcej, nie tolerują one częstego koszenia i nie są odporne na deptanie. To jednak nie wszystko – ze względu na kępowy pokrój, szybki wzrost, szerokie blaszki liściowe i ciemniejszy kolor psują estetykę trawnika. Doskonale sprawdzają się jednak na terenach pastwisk, gdyż są świetnym materiałem paszowym.

Jeśli chcesz mieć koło domu ładną trawę, to wybrana mieszanka traw gazonowych powinna składać się co najmniej z trzech gatunków. Ich nasiona są do siebie podobne, lecz rośliny po wykiełkowaniu różnią się tempem wzrostu, kolorem, pokrojem oraz wytrzymałością na deptanie, zacienienie czy suszę. Nigdy nie należy zakładać trawnika tylko jednego gatunku roślin. Związane jest to z faktem, że żaden gatunek traw nie posiada wszystkich pożądanych cech.

Nasiona traw (trawa do siania) - podział mieszanek

Wyróżnia się trzy główne rodzaje mieszanek nasion traw (trawa ogrodowa do siania):

  • Użytkowe – odporne na deptanie i rozrywanie darni, posiadające zdolność szybkiej regeneracji po skoszeniu. Są to tak zwane trawy sportowe. Najczęściej wykorzystuje się tu rajgras angielski, wiechlinę łąkową oraz życicę trwałą. Pierwszy z nich szybko kiełkuje, lecz jest wrażliwy na przemarzanie. Wiechlina charakteryzuje się natomiast zimnotrwałością i odpornością na deptanie.

  • Ozdobne – w tego typu gazonowych mieszankach dekoracyjnych najczęściej wykorzystuje się kostrzewę czerwoną i owczą oraz mietlicę pospolitą. Cechują się one wolnym odrostem po skoszeniu, intensywnie zieloną barwą i delikatnym ulistnieniem. Nie są jednak odporne na deptanie. W tej grupie znajdują się trawy parkowe i trawy wolnorosnące.

  • Uniwersalne – nie są tak odporne na uszkodzenia jak mieszanki użytkowe i tak estetyczne jak ozdobne, lecz trawy uniwersalne idealnie sprawdzają się w przydomowych ogrodach, w parkach czy na innych terenach rekreacyjnych. W ich składzie znajduje się przeważnie kostrzewa czerwona oraz rajgras angielski.

Przy wyborze trawy należy zatem zwrócić szczególną uwagę na jej przeznaczenie, bo tylko wtedy możliwe będzie takie dobranie mieszanki, żeby przez lata mogła zdobić przydomowy ogród.

Trawa do siania – jak wybrać?

Wybierając mieszankę nasion, pamiętajmy o tym, że trawnik, który chcemy stworzyć, powinien cieszyć nasze oko przez wiele lat, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć się w mieszankę traw renomowanych producentów. Dzięki temu mamy gwarancję, że jest ona czysta, pozbawiona nasion chwastów i innych zanieczyszczeń, a nasiona mają wysoką zdolność kiełkowania. Tego typu produktami są między innymi trawa Barenbrug, trawa Graminex, trawa Gracja, trawa Deptum (i inne z linii traw Rolmakret), trawa Mistrzowska czy trawa Super Wembleyka. Wszystkie wskazane produkty dostępne są w naszym sklepie.

Przy wyborze nasion traw warto również zwrócić uwagę na to, jakie specyficzne cechy ma wybrana przez nas trawa do siania. Nie zawsze sprawdzi się mieszanka uniwersalna zawierająca trawy najczęściej spotykane w mieszankach nasion. Inna mieszanka będzie dobra na trawniki, które są intensywnie użytkowane, a inna na takie, po których nikt nie chodzi, a ich zadaniem jest elegancki wygląd. Dobrze wybrana trawa do siania powinna uwzględniać również warunki glebowe i oświetleniowe oraz częstotliwość koszenia. Niektóre gatunki lepiej niż inne znoszą cień lub, wręcz przeciwnie, nadmiar słońca. Inne mają również upodobania jeśli chodzi o nawadnianie czy koszenie. Zanim więc zostania wybrana odpowiednia trawa do siewu, należy przeanalizować sytuację i wybrać tę mieszankę, która spełnia najważniejsze kryteria. Po wyborze odpowiedniej mieszanki oblicz potrzebną ilość, a potem zamów trawę i zasiej ją jak najszybciej, by już niebawem wokół Twojego domu pojawił się wspaniały trawnik.

Piękny trawnik w przydomowym ogrodzie - wybór nasion to nie wszystko

Wybór nasion traw jest bardzo ważny, ale to nie jedyny warunek wpływający na to, jak będzie wyglądała trawa w ogrodzie. Nie mniej ważne jest przygotowanie gleby, a zatem konieczne są odpowiednie nawozy do trawników oraz narzędzia pomagające wykonać zasiew. Przydadzą się siewniki oraz walce do trawy, z pomocą których szybko będzie można zobaczyć pierwsze zielone pędy na trawniku.

Niezbędne do osiągnięcia trawników wysokiej jakości jest regularne nawadnianie i podlewanie, dlatego przydadzą się zestawy ogrodowe do podlewania, zraszacze i pistolety oraz węże ogrodowe. Mając je na wyposażeniu domowego składziku na narzędzia możesz stale dbać o odpowiednią wilgotność gleby, co z pewnością przełoży się na przepiękny zielony trawnik.

Nasz sklep Rolmarket.pl znajdziesz nasiona traw doskonałej jakości oraz inne produkty, które pomogą Ci zadbać o stan traw w Twoim otoczeniu. Mamy nadzieję, że dzięki temu przyczynisz się do stworzenia trawników na miarę tych angielskich i udowodnisz, że powiedzenie iż, trawnik po drugiej stronie ulicy nie zawsze jest bardziej zielony jest bardzo dalekie od prawdy. Złóż zamówienie już dziś i zacznij pracować nad przydomowym trawnikiem. Jeśli masz jakieś pytania, to jesteśmy gotowi odpowiedzieć na nie szczegółowo, więc nie unikaj kontaktu z nami.

Popularne podkategorie kategorii "nasiona trawy" :

 

 

pixel