Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Linia kroplująca, system nawadniania kropelkowego

( ilość produktów: 57 )

Linia kroplującą - Dlaczego warto zastosować 

Linia kroplująca to doskonałe rozwiązanie do odpowiedniego nawodniania roślin przy jednoczesnym ograniczeniu zbyt dużej ilości wody. Jej zastosowanie to oszczędność czasu oraz oszczędność dla portfela. Specjalne emitiery, czyli kroplowniki pod wpływem kompensacji cienienia rozprowadzają wodę na całej długości linii, od jej początku aż do samego końca. Woda z nich trafia bezpośrednio do systemu korzennego rośliny w ten sposób ją nawadnia, a tym samym sprawia, że wokół rośliny, w części naziemnej, gdzie jest sucho, rzadziej pojawiają się chwasty. Linie kroplujące, odporne na warunki atmosferyczne, są systemem działającym przez długie lata przy odpowiednim jego użytkowaniu i stosowaniu. Linia kroplująca ma szereg różnych zastosowań. Można ją stosować na rabatach w przydomowych ogródkach, szklarniach, roślinach nasadzeniowych, żywopłotach jak i na dużych plantacjach roślin. Zaleca się stosowanie tego systemu szczególnie w tych miejscach i dla takich roślin, które przy odgórnym podlewaniu mogą ulec zniszczeniu. Zaletą systemu kroplującego jest także możliwość dostosowania go zarówno do gleby, jak roślin.

Linia kroplująca – ekologiczny sposób na podlewanie

Odpowiedni poziom nawodnienia gleby to gwarancja prawidłowego rozwoju roślin. Jest to szczególnie istotne w czasie suszy i upałów, gdy troska o rośliny wymaga regularnego podlewania, co niestety wiąże się z wysokimi kosztami. Linia kroplująca pozwala ograniczyć ilość wody do podlewania, co doskonale wpisuje się w ekologiczne podejście do uprawy roślin. Rośliny będą miały tyle wody, ile im potrzeba, a żadna kropelka wody nie zostanie zmarnowana. Dzięki liniom kroplującym nie trzeba się martwić o to, że ziemia będzie przesuszona, a rośliny zaczną usychać. Dobrze zaprojektowana linia kroplująca zapewni im odpowiedni poziom wody przez cały czas, nawet wtedy, gdy na zewnątrz będą panować temperatury rodem z tropików. Nie będzie mowy o przesuszeniu roślin, ale nie grozi im również przelanie. Takie rozwiązanie wesprze nie tylko rośliny w prawidłowym rozwoju, ale pozwoli zadbać o ekologię i pomoże zoptymalizować koszty podlewania.  

Jak zamontować system linii kroplującej?

Montaż systemu nawadniania kropelkowego nie jest zbyt trudny, wymaga jedynie dobrego przemyślenia i stworzenia planu jego zamontowania, dzięki czemu unikniemy podstawowych błędów. Na początku warto stworzyć plan, w którym uwzględnimy wszystkie obiekty znajdujące się na działce. Następnie warto dokonać pomiaru działki i zaznaczyć miejsca, gdzie znajduje lub będzie znajdowała się roślinność. Warto posiadać także wiedzę na temat rodzaju gleby naszej działki, ponieważ ułatwi nam to doprecyzowanie rozmieszczenia kroplowników. Przy montażu linii kroplującej należy pamiętać o odżelazieniu wody, jeżeli nie posiada tego zakupiony wąż systemu. Następnie po dokonaniu przeglądu swojego terenu i rozmieszczeniu roślin można ułożyć faliście lub meandrami linie, a emitery ułożyć tak, aby woda płynęła wprost do systemu korzennego roślin, czyli w bok, a nie pod spodem. Odległość między przewodami powinna wynosić 30-40 cm. Linie kroplujące łączymy z rurą zasilającą za pomocą złączek skręcanych lub wciskanych.

System nawadniania kropelkowego (uproszczony schemat montażu)

1. Zaznaczamy miejsce ulokowania zraszaczy.

2. Za pomocą sznurka wyznaczamy całość trasy systemu przebiegajacego przez teren.

3. Jeżeli nawodnienie wykonujemy na terenie już zagospodarowanym np. trawniku delikatnie wykopujemy darń i odkładamy na folii, którą pozostawiamy do zakończenia procesu montażu.

4. W wykopanych otworach umieszczamy rury i montujemy całość systemu za pośrednictwem złączek. Warto w celu uszczelnienia systemu owinąć miejsca łączeń taśmą teflonową.

5. Linie kroplujące łączymy z rurą zasilającą za pomocą wciskanych złączek.

6. Rozmieszczenie studzienek rozdzielających i odwadniających jest istotne w celu możliwości regulacji zaworów system oraz ich odwodnieniem w okresie zimowym.

7. W odpowiedni sposób należy także zamieścić całą automatykę sterowania systemem, w skład której wchodzi: sterownik z transformatorem, zawory elektromagnetyczne znajdujące się w studzienkach rozdzielających i odwadniających, wyłącznik nawadniania oraz okablowanie.

8. Dbałość o system jest bardzo istotnym elementem jego długiego i prawidłowego użytkowania. Warto zatem płukać istatalcje, szczególnie te części, które z uwagi na dostający się brud, kurz mogą ulegać zapchaniu.

9. Testowanie systemu po zakończeniu montażu. W celu sprawdzenia poprawności systemu należy dokonać jego przetestowania i stosowania wszelkich zaleceń zarówno przy montażu jak i jego eksploatacji zalecanych przez producenta.  

pixel