Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Geowłókniny

( ilość produktów: 4 )

Geowłóknina to materiał budowlany, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Stosowana jest ona powszechnie w ciężkim budownictwie drogowym, ale wykorzystuje się je również przy budowach na mniejszą skalę. Trudno sobie wyobrazić dobry podjazd, chodnik czy parking, na którym nie byłaby użyta geowłóknina. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór geowłóknin różnej grubości i wielkości, więc z pewnością znajdziesz produkty odpowiednie dla siebie.

Właściwości i funkcje geowłókniny

Wysoka popularność geowłókniny wynika z jej licznych zalet. Jest to materiał należący do geosyntetyków, które z jednej strony mają świetne właściwości filtracyjne, a z drugiej są odporne na rozrywanie. Tak szerokie właściwości są wynikiem struktury geowłókniny, na którą składają się włókna poliestrowe lub polipropylenowe o nieuporządkowanej strukturze.

Ze względu na posiadane właściwości geowłóknina pełni bardzo różne funkcje. Do najważniejszych należy z pewnością funkcja separacyjno-filtracyjna. Pozwala ona oddzielić od siebie dwie różne warstwy gruntu i zapobiegać ich osiadaniu i wzajemnemu mieszaniu się, przy zachowaniu przepuszczalności gruntu. Nic zatem dziwnego, że geowłóknina jest stosowana jako podkład pod chodniki, podjazdy czy tarasy, układane na grząskim lub nierównym terenie.

Geowłóknina świetnie pełni również funkcję drenażową, a jej montaż pozwala na skuteczne odprowadzenie wody z okolic fundamentów, zbiorników czy innych miejsc, w których dobry drenaż ma znaczenie. Geowłóknina drenażowa jest w takich miejscach niezastąpiona i niełatwo znaleźć inny materiał o równie dobrych właściwościach drenujących.

Warto dodać, że geowłóknina do drenażu pełni również funkcję filtrującą, chroniąc system drenażowy przed zamuleniem. Jednym słowem zastosowanie geowłókniny pozwala zapewnić jego sprawne działanie bez konieczności częstego czyszczenia.

Zastosowanie geowłókniny

Widząc tak wiele właściwości geowłókniny nietrudno się domyślić, że możliwości jej zastosowania są ogromne. Jak już wspomniano, stosuje się ją przede wszystkim przy budowie dróg, podjazdów, chodników i parkingów. Znajduje ona też zastosowanie w przydomowych ogrodach, gdy chcemy wytyczyć ścieżkę biegnącą przez trawnik. Przyda się także wtedy, gdy chcemy umocnić skarpy wokół stawu, przy granicy działki, przy drodze wjazdowej czy wokół oczka wodnego. 

Geowłóknina znajduje również swoje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko. Używa się jej do fundamentów, wykonując ich izolacje pionowe oraz w miejscach, w których konieczne jest wykonanie drenażu.  

Geowłóknina to materiał wykorzystywany szeroko również przez jednostki zajmujące się ochroną wodną i przeciwpowodziową. Z jej pomocą ochrania się brzegi rzek przed osuwaniem i zmianą koryta, wzmacnia się wały przeciwpowodziowe oraz umacnia skarpy nad wodami stojącymi. Geowłóknina bywa stosowana również do umacniania brzegów rowów melioracyjnych i innych pracach wymaganych przez bezpieczeństwo hydrologiczne.

Warto wiedzieć, że geowłóknina jest stosowana również podczas tymczasowych prac budowlanych. Dobrze się sprawdza przy wykonywaniu dróg dojazdowych na czas budowy. Wyłożenie przygotowanej powierzchni geowłókniną, a dopiero potem wysypanie jej kamieniem, znacznie przedłuży trwałość budowanej drogi. Dzięki temu nie zniszczą jej nawet bardzo ciężkie samochody przywożące materiały budowlane czy beton. Po zakończeniu budowy taka tymczasowa droga wyłożona wcześniej geowłókniną może bez przeszkód stanowić podbudowę pod planowaną stałą drogę dojazdową do posesji. 

Geowłóknina to również świetny materiał na zielony dach. Jej właściwości filtracyjne zapewnią dobrą cyrkulację wody. Gruba struktura zapobiegnie przebiciu się korzeni roślin przez jej powierzchnię, a funkcja stabilizująca pozwoli mieć pewność, że całość będzie się doskonale trzymać w miejscu do tego przeznaczonym.

Geowłóknina — szeroki wybór w sklepie Rolmarket.pl

W naszym sklepie znajdziesz geowłókniny o różnej grubości i rozmiarach. Pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma grubość geowłókniny i to od niej zależy, czy wybrana geowłóknina nada się w roli, jaką dla niej przygotowałeś. Najgrubsze są geowłókniny drogowe, które wytrzymają nawet największe obciążenia, zachowując swoje właściwości. Jeśli masz w planie wykonanie podjazdu dla ciężarówek, to taka geowłóknina sprawdzi się w tej roli najlepiej. Jeśli jednak chcesz wykonać tylko podjazd przed garażem, a budowa dawno jest zakończona, to możesz użyć geowłókniny nieco cieńszej. Najcieńsza sprawdzi się natomiast jako podkład pod przydomowych chodnik czy ścieżki w ogrodzie.

Pamiętaj, że najlepszą skuteczność daje geowłóknina o jednolitej powierzchni. Staraj się więc wybierać rozmiar produktu jak najlepiej dopasowany do wielkości powierzchni, na jakiej ma on zostać ułożony. Lepsza więc będzie szersza rolka geowłókniny niż łączenie kilku jej pasów pochodzących z mniejszej rolki. Jeśli nie ma innej możliwości, to zastosuj odpowiednie łączenie, układając ją na zakładkę. W Rolmarket.pl znajdziesz geowłókniny w atrakcyjnej cenie, więc zamów produkty dla siebie już dziś!

Zobacz również:

Maty podsiąkowe

    pixel