Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

5 zasad zimowego dokarmiania ptaków

2019-01-02
5 zasad zimowego dokarmiania ptaków

Zima to czas odpoczynku dla naszego ogrodu, w którym robi się cicho i spokojnie. Warto wówczas pomyśleć o umieszczeniu w nim karmnika dla ptaków, który w czasie śnieżnych, mroźnych zim stanie się „ptasią stołówką”. Jednak decydując się na jego usytuowanie trzeba przede wszystkim pamiętać o dwóch ważnych obowiązkach: regularnym dokarmianiu przylatujących ptaków odpowiednio dobranym pokarmem oraz systematycznym czyszczeniu karmnika z odchodów i niezjedzonego pożywienia.

Dlaczego warto dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne, szczególnie gdy zimy są śnieżne i mroźne. Znalezienie wówczas przez nie pożywienia może okazać się bardzo trudne i w konsekwencji doprowadzić je do wymarcia. Nie bądźmy więc obojętni, tym bardziej, że ptasi przyjaciele są potrzebni w naszych ogrodach. Poza tym dbanie o ptaki zimą stanowi również ważny aspekt edukacyjny dla dzieci, a także jest wspaniałym zajęciem uwrażliwiającym nas na piękno przyrody.

karma dla dzikich ptakow

Czym dokarmiać, aby nie szkodzić?

Dokarmiać czy nie dokarmiać – często pada to pytanie. Oczywiście dokarmiać, ale z pełną odpowiedzialnością i rozwagą. Źle dobrany pokarm lub, co gorsza, podrzucanie do karmnika tego, co znajduje się na naszych stołach, może okazać się dla ptaków groźniejsze niż zimowy powiew chłodu. Zanim zatem podejmiemy decyzję o zamontowaniu karmnika w ogrodzie, poznajmy sprawdzone zasady, jak robić to z głową, aby nie zaszkodzić.

Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków

1. Pokarm zbliżony do naturalnego


Pokarm, którym dokarmiamy ptaki, powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Nie możemy zatem stosować resztek z naszych stołów, które zawierają sól i przyprawy. Takie działanie jest nie tylko nie wskazane, ale wręcz szkodliwe.

Pożywienie, którym dokarmiamy ptaki, powinno zawierać w sobie dużą ilość ziaren oleistych, takich jak ziarna słonecznika, wymieszane z prosem, pszenicą czy owsem. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem stosowanie gotowych, specjalnie skomponowanych dla ptaków mieszanek jak np. Ptasia Biesiada, która stanowi doskonale sformułowany i zbilansowany pokarm bogaty w cenne substancje odżywcze i składniki wysokoenergetyczne, co w czasie trwania zimy ma ogromne znaczenie.

karma dla ptakow zimowa


Ptakom można serwować także słonecznik czarny lub kule tłuszczowe, które są alternatywą dla karmy tradycyjnej.

Nie jest tajemnicą, że ptaki potrzebują zimą zwiększonej ilości tłuszczu, aby móc przetrwać ten trudny dla nich czas. Doskonałym sposobem pożywienia są więc kule tłuszczowe, które składają się z tłuszczu zwierzęcego, właściwie dobranej mieszanki różnych nasion oraz dodatkowych składników mineralnych. Są odpowiednio zbilansowane, nie zawierają szkodliwych składników, a dostarczają wszystko to, czego ptaki potrzebują. Ich umieszczenie w karmniku lub na gałęzi jest bardzo proste i łatwe do spożycia przez ptaki.

kule tluszczowe dla ptakow

2. Nie karmmy ptaków ludzkim pożywieniem


Absolutnie niedopuszczalne jest dokarmianie ptaków ludzkim i zepsutym pożywieniem. Takie działanie może przyczynić się do chorób gastrycznych ptaków, a nawet do ich śmierci. Unikajmy zatem dokarmiania ptaków soloną słoniną czy skórką boczku. Jeżeli już to bez soli i po 3-4 tygodniach wymieniamy na świeżą porcję. Pamiętajmy, że również ugotowane warzywa mogą zaszkodzić ptasim przyjaciołom. Wbrew powszechnemu myśleniu nie należy karmić ptaków również chlebem, który zawiera bardzo dużo konserwantów i soli. Absolutnie nie jest to więc wskazane, tym bardziej, że szybko staje się wilgotne i pleśnieje, co tym bardziej może zaszkodzić ptakom.

3. Pamiętajmy o wodzie dla ptaków


Zimą, szczególnie gdy jest dużo śniegu lub panuje duży mróz, ptaki mają utrudniony dostęp do wody. Warto zatem zamieścić ją w karmniku. Woda jest tak samo ważna dla ptaków jak pokarm, dlatego nie zapominajmy o jej dostarczaniu i regularnej wymianie na świeżą.

karma zimowa dla ptakow

4. Dokarmiajmy w odpowiednim czasie


Dokarmianie ptaków jest bardzo ważne, jednak nie należy ich przyzwyczajać do tego, kiedy mają możliwość samodzielnego znalezienia pokarmu. Najlepszym czasem jest więc okres zimy, szczególnie śnieżnej i mroźnej. Natomiast przy pojawieniu się wiosennej odwilży warto zaniechać dostarczania ptakom pokarmu, ponieważ może to np. spowodować zaburzenie odruchu migracji u tych ptaków, które zimują w cieplejszych krajach. Również, gdy zima jest łagodna i bezśnieżna ptaki powinny radzić sobie same. 

5. Bądźmy konsekwentni!


Przy dokarmianiu ptaków bardzo ważna jest systematyczność. Jeżeli zdecydujemy się na pomaganie fruwającym przyjaciołom, pozostańmy w tym konsekwentni. Ptaki łatwo przyzwyczajają się do miejsca, w którym mogą liczyć na posiłek, dlatego nie odbierajmy im możliwości konsumpcji, zwłaszcza gdy dookoła zalega pokrywa śnieżna.

karmy dla ptakow

Podsumowanie

Dokarmianie ptaków zimą to bardzo wskazane działanie, szczególnie wtedy, gdy ptaki rzeczywiście mają utrudnioną możliwość zdobycia pożywienia w sposób naturalny. Warto jednak przestrzegać ogólnie przyjętych zasad dostarczania pożywienia ptakom, ponieważ zbyt lekkomyślne podejście do tego działania może wyrządzić ptakom więcej szkody niż pożytku.

Na koniec istotna uwaga: z rozwagą wybierzmy miejsce, w którym urządzimy ptasią stołówkę. Istotne jest, aby była ona na tyle wysoko zlokalizowana, aby uniemożliwić do niej dostęp drapieżnikom, np. kotom. Karmnik dla ptaków powinien posiadać również zadaszenie, aby ochronić pokarm przed opadami lub zanieczyszczeniami.

budowanie karmnikow dla ptakow
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel