Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Czyszczenie mebli ogrodowych - sprawdzone sposoby

2022-02-09
Czyszczenie mebli ogrodowych - sprawdzone sposoby

Dlaczego wybór odpowiednich mebli ogrodowych jest taki ważny?

Gdy decydujemy się na zakup mebli ogrodowych to bardzo często stajemy przed dylematem z jakiego materiału mają być wykonane. Z reguły chcemy kupić zestaw, który będzie efektowny, łatwy w czyszczeniu i przetrwa kilka sezonów na świeżym powietrzu, wystawiony na działanie zmiennej aury.

Przy wyborze mebli ogrodowych bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, są również walory estetyczne, to czy styl w jakim są utrzymane, zgrywa się z kolorami oraz wzorami zastosowanymi w ogrodzie i czy stanowią odpowiednie uzupełnienie całej aranżacji w strefie przeznaczonej do wypoczynku.

Poza stylem zestawu trzeba jeszcze zastanowić się nad preferowanym materiałem z jakiego mają być wykonane meble. Czy mają to być meble drewniane lub rattanowe czy może z tworzyw sztucznych lub wręcz metalowe? Każdy z materiałów będzie wystawiony na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - wysokich i niskich temperatur oraz silnego promieniowania UV.

Na koniec należy rozważyć ostatni bardzo ważny aspekt, czyli żywotność, na którą wpływa odpowiednia pielęgnacja, czyszczenie oraz konserwacja mebli ogrodowych w trakcie ich użytkowania. W poniższym tekście zaprezentujemy kilka prostych sposobów na to jak skutecznie czyścić i konserwować meble ogrodowe.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Czyszczenie drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble ogrodowe są jednymi z najczęściej wybieranych spośród dostępnych na rynku mebli przeznaczonych do wypoczynku na zewnątrz. Kojarzą się z solidnością i naturalnością. Wymagają jednak bardziej złożonej pielęgnacji niż meble plastikowe, które są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. W przeciwnym razie bez solidnego czyszczenia i impregnacji będzie ciężko utrzymać je w odpowiedniej kondycji.

Jak konserwować meble drewniane?

Rodzaj zastosowanych metod pielęgnacji w dużej mierze zależy od drewna z jakiego zostały wykonane meble. W przypadku mebli z drewna akacjowego lub tekowego nie wymagają większych zabiegów konserwacyjnych i wystarczy raz w roku je wyczyścić przy użyciu wody z mydłem. Natomiast meble wykonane z drewna sosnowego lub innego drewna miękkiego już wymagają regularnej pielęgnacji. Konieczne jest zmywanie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła oraz impregnacja minimalnie raz do roku, a optymalnie trzy razy do roku.

Czyszczenie mebli drewnianych za pomocą wody z mydłem

W przypadku drewna wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia można usunąć stosując proste, domowe sposoby. Do czyszczenia drewna świetnie sprawdza się letnia woda z mydłem. Mydło może być naturalne, rdzeniowe lub miękkie. Metoda jest w pełni naturalna i bezpieczna dla powierzchni mebla. Roztworem wody należy pokryć za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki powierzchnię mebli i delikatnie szorować zgodnie z układem struktury drewna. Następnie substancję należy spłukać, a meble pozostawić w słonecznym miejscu do wyschnięcia.

Usuwanie uporczywych zabrudzeń - szlifowanie

W przypadku bardzo silnych zabrudzeń powierzchnię mebla należy zeszlifować za pomocą papieru ściernego, pamiętając żeby podczas wykonania tej czynności nie naciskać zbyt mocno, ponieważ chodzi jedynie o usunięcie poszarzałej warstwy, aż do momentu, gdy zetrzemy szarą powłokę z powierzchni drewna.

Impregnacja

Impregnacja drewnianych mebli jest niezwykle ważna z kilku względów. Pozwala zabezpieczyć warstwę zewnętrzną przed szkodliwym działaniem grzybów oraz pojawianiem się na powierzchni pleśni. Impregnaty zmniejszają chłonność drewna oraz zabezpieczają przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a co za tym idzie znacznie wydłużają okres użytkowania drewnianych mebli.

Olejowanie mebli

Drewniane meble powinny być również olejowane, aby zabezpieczyć powierzchnię drewna i pogłębić jego kolor. Olejowanie powinniśmy wykonać 2 lub 3 razy w roku.

Jak wyczyścić meble ogrodowe? - meble rattanowe

Meble rattanowe ze względu na swoją strukturę wymagają konsekwentnej i częstej pielęgnacji. Drobinki kurzu i pyłu bardzo często wnikają w najdrobniejsze zakamarki mebli i tam pozostają, dlatego warto odkurzyć je przynajmniej raz na tydzień. Następnie meble możemy przetrzeć za pomocą mokrej szmatki z mikrofibry. Można ją zmoczyć w roztworze wody z niewielką ilością mydła.

Natomiast w przypadku silnych i uporczywych zabrudzeń można zastosować prosty roztwór wykonany domowym sposobem - na litr wody dodajemy po 4 łyżki soku z cytry i wody utlenionej. Powstała substancja skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia oraz rozjaśni powierzchnię mebli. Regularne czyszczenie rattanu pozwoli cieszyć się meblami przez lata.

Czyszczenie mebli z tworzyw sztucznych

Meble ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych są niezwykle proste w czyszczeniu i przechowywaniu. Z reguły takie meble są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mogą jedynie odbarwiać się pod wpływem nadmiernego promieniowania słonecznego. Dlatego jeśli chcemy wydłużyć ich żywotność najlepiej umieścić je w bardziej zacienionych miejscach.

W tym przypadku w zależności od rodzaju tworzywa sztucznego z jakiego wykonano dany mebel i jego koloru, do czyszczenia wystarczy użyć odłuszczacza lub delikatnego środka myjącego, który pozwoli łatwo usunąć nalot oraz przywrócić dawny kolor i kawałek szmatki lub gąbki.

Plastikowe meble ogrodowe można także wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej - trzeba jedynie dobrze je przytwierdzić do podłoża i ustawić odpowiednie ciśnienie. 

Czyszczenie mebli z technorattanu

Meble ogrodowe z technorattanu to hit ostatnich lat, jeśli chodzi o popularne meble ogrodowe, jakie możemy spotkać w wielu polskich ogrodach. Z racji, iż są to meble wykonane z tworzywa sztucznego, są bardziej odporne na promieniowanie słoneczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak, gdy letni okres zbliża się do końca meble ogrodowe z technorattanu najlepiej schować w składziku lub garażu.

Jeśli chodzi o czyszczenie mebli ogrodowych z technorattanu, to korzystanie z odtłuszczaczy i odświeżanie ich za pomocą myjki ciśnieniowej są jak najbardziej wskazane - możemy je kompleksowo wyczyścić wiosną lub jesienią po zakończeniu sezonu. Natomiast, jeśli chodzi o pielęgnację w trakcie użytkowania podczas letnich miesięcy, to z powodzeniem można czyścić meble od czasu do czasu roztworem ciepłej wody z mydłem lub zastosować własnoręcznie wykonany domowy preparat. W ten sposób usuniemy brud i kurz.

Metalowe meble ogrodowe - jak czyścić meble ogrodowe z żelaza lub stali?

Zestawy mebli ogrodowych wykonane z żelaza, stali lub aluminium są niezwykle łatwe w utrzymaniu w czystości i dobrej kondycji - konserwacja jest wymagana jedynie raz w roku. Można je czyścić zarówno sposobami domowymi, jak i za pomocą myjki ciśnieniowej.

Do oczyszczenia mebli metalowych z brudu i kurzu wystarczy jedynie wilgotna szmatka z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po dokładnym zmyciu powierzchni mebli ogrodowych, trzeba dokładnie je wysuszyć np. za pomocą suchej ściereczki. W innym razie na powierzchni metalowych mebli z czasem może pojawić się rdza. Rdzę z kolei można usunąć szorując pokryte nią miejsca papierem ściernym.

Po dokładnym wysuszeniu warto pokryć metalowe elementy lakierem, sprayem lub farbą. W ten sposób skutecznie zabezpieczymy je przed ponownym pojawieniem się nieestetycznych plamek rdzy.

 

Jak się okazuje meble ogrodowe nie są skomplikowane do utrzymania w czystości. Z reguły wystarczy zastosować domowe sposoby w postaci wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń lub wykonać proste roztwory z sokiem z cytryny. W przypadku, gdy wszelkie plamy i zabrudzenia powstałe w trakcie użytkowania są duże i trudne do usunięcia, możemy sięgnąć po silniejsze środki chemiczne jak np. środki odtłuszczające lub delikatnie wybielające.

Warto też wspomnieć, że meble ogrodowe można także zabezpieczyć stosując dodatkowe materiały ochronne w postaci gotowych pokrowców w tworzyw sztucznych. A jeszcze prostszym rozwiązaniem są plandeki okryciowe, które możemy nabyć w dowolnym kolorze oraz wymiarze.

 

 

pixel