Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Dokarmianie ptaków zimą – jak robić to z głową?

2017-12-27
Dokarmianie ptaków zimą – jak robić to z głową?

Jeżeli masz ogród i lubisz przyrodę, to jest duże prawdopodobieństwo, że każdego roku dokarmiasz ptaki, szykując dla nich prawdziwą ucztę. Czy wiesz jednak jak robić to odpowiedzialnie? Czym karmić ptaki i kiedy zacząć to robić? W naszym najnowszym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci to zadanie i sprowadzą do Twojego karmnika prawdziwy tłum fruwających przyjaciół.

Dokarmianie ptaków – tak czy nie?

Osoby, które posiadają własny ogród, często zastanawiają się, czy dokarmiać ptaki, czy lepiej tego nie robić. W gruncie rzeczy odpowiedź jest prosta – tak, ale z głową. Zima to dla ptaków bardzo trudny okres. Śnieg często pokrywa rośliny, które są ich źródłem pożywienia, a wyszukiwanie odpowiedniej ilości pokarmu zużywa bardzo dużo energii i czasu. Wiele ptaków nie radzi sobie w tym czasie i umiera, dlatego warto im pomagać i dokarmiać je w ciągu śnieżnych, mroźnych miesięcy.

czym dokarmiac ptaki zima

Kiedy dokarmiać ptaki?

Dokarmiając ptaki, należy pamiętać, żeby nie robić tego zbyt długo i stosować w tym celu odpowiednią karmę. Do momentu, kiedy na ziemi nie leży śnieg, ptaki powinny być samodzielnie. Zacznij je dokarmiać, kiedy pokrywa śnieżna skutecznie uniemożliwi im żerowanie. To szczególnie ważne w przypadku ptaków, które na zimę odlatują do ciepłych krajów. Skuszone łatwym pożywieniem mogą przegapić moment, w którym powinny ruszyć w podróż. Pamiętaj też, aby zakończyć dokarmianie, kiedy śnieg się roztopi. Nadejście wiosny powinno oznaczać powrót ptaków do starych zwyczajów i niezależności w poszukiwaniu pokarmu. Koniec dokarmiania ptaków powinien mieć miejsce na przełomie marca i kwietnia, kiedy zrobi się ciepło, a zwierzęta bez przeszkód poradzą sobie ze znalezieniem pokarmu.

karnik dla ptakow transparentny tuba

Czym dokarmiać ptaki, a czego unikać?

Najczęściej popełnianym błędem podczas dokarmiania ptaków jest podawanie im niewłaściwego pokarmu. Któż z nas nie kojarzy sytuacji, w których dzieci i dorośli wywieszają za oknem kawałki słonej wędzonki czy skórę z boczku? Każdego roku ornitolodzy i miłośnicy ptaków ostrzegają, żeby nie częstować dzikich ptaków chlebem, który może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych naszych ptasich gości. Sikorka i wróbel chętnie skuszą się na kawałek słonego tłuszczu, jednak po takim posiłku mały ptaszek będzie potrzebował bardzo dużo wody, aby ugasić pragnienie. Niestety, choć w zimie nie brakuje śniegu, ptaki nie potrafią zaspokajać nim pragnienia i potrzebują wody w stanie ciekłym, o którą w zimie trudno.

Gotowe mieszanki ziaren

Ptaki, które najchętniej przylatują do naszych karmników, to sikorki bogatki z charakterystycznym żółtym brzuszkiem. Te zwierzęta przepadają za nasionami roślin oleistych, w tym przede wszystkim za słonecznikiem, który warto mieszać z prosem, pszenicą oraz owsem. Oczywiście, można także skorzystać z gotowych mieszanek, takich jak Ptasia Biesiada dla dzikich ptaków, które są skomponowane z różnorodnych ziaren i zapewniają ptakom dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Karma dla ptakow Ptasia BiesiadaBogata karma dla ptaków Ptasia Biesiada

Kule tłuszczowe dla ptaków

Dobrym rozwiązaniem są także wysokoenergetyczne kule tłuszczowe, które są świetnym uzupełnieniem zimowej diety nie tylko sikorek, ale także wróbli, dzięciołów i innych małych ptaków. Kule tłuszczowe to nic innego jak różnorodne ziarna i nasiona zamoczone w tłuszczu, umieszczone w praktycznej siatce. Taką kulę w siateczce można zawiesić na parapecie, na drzewie lub umieścić ją w karmniku. To świetna alternatywa dla słonej słoniny, skóry z boczku czy chleba, które często pojawiają się w domkach dla ptaków, a nawet bezpośrednio na śniegu.

kule tluszczowe dla ptakow

Stołówka dla ptaków – czysta i bezpieczna

Jeżeli chcesz dokarmiać ptaki, zadbaj o miejsce, które przez kilka miesięcy będzie ptasią stołówką. Ważne jest, aby było tam bezpiecznie – umieść pożywienie wysoko, aby ptaki podczas posiłku nie były narażone na konfrontację z drapieżnikami, np. z Twoim kotem. Pomyśl też o tym, aby zadbać o czystość tego miejsca tak, aby ptaki nie zarażały się chorobami i nie narażały Twojej rodziny na kontakt z dużą ilością bakterii.

drewniany karmnik dla ptakow

Chcesz dokarmiać ptaki? Przygotuj dla nich karmniki

Aby zadbać o bezpieczeństwo fruwających przyjaciół oraz świeżość podawanych im pokarmów, warto zrobić lub kupić odpowiednich rozmiarów karmnik dla ptaków. Podczas zakupów lub majsterkowania weź pod uwagę karmnik transparentny w kształcie tuby lub modele z daszkiem, które zapobiegną zamoknięciu i gniciu żywności. Ważnym aspektem karmnika jest także jego kolor – oczywiście, karmnik może być ozdobą Twojego ogrodu, warto jednak pamiętać, aby nie miał zbyt jaskrawych kolorów. Takie barwy jak czerwony czy żółty mogą skutecznie odstraszyć okoliczne ptactwo. Naturalny kolor drewna lub ciemna zieleń będą najodpowiedniejsze i spowodują, że w Twoim domku dla ptaków szybko pojawią się zaproszeni przez Ciebie goście.

karmnik dla ptakow w ogrodzie




Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel