Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Eko ogród — jak go założyć? Instrukcja krok po kroku

2019-10-07
Eko ogród — jak go założyć? Instrukcja krok po kroku

Niektórzy uważają, że samo zakładanie ogrodu jest w pewnym sensie ekologiczne — zamiast kupować i konsumować, sami pielęgnujemy plony, które później zużywamy. Resztki mieszamy w kompostowniku, a następnie zasilamy nimi kolejne uprawy. Ten artykuł powstał z myślą o tych ogrodnikach, którzy chcą zrobić krok dalej. Jak wygląda koncepcja eko ogrodu i jak ją wcielić w życie bez większych problemów? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Na czym polega koncepcja eko ogrodu?

Eko ogród to nic innego jak odtwarzanie fragmentów krajobrazu naturalnego, który występuje bądź występował na danym terenie. Masz do wyboru wiele opcji — możesz stworzyć miks kilku z nich. W ramach eko ogrodu załóż:

  • Łąkę kwietną — dokładną instrukcję dotyczącą zakładania łąki kwietnej znajdziesz w naszym poprzednim wpisie JAK ZAŁOŻYĆ ŁĄKĘ KWIETNĄ?.
  • Ziołorośla — zioła wysiane i samosiewne pielęgnowane sporadycznie.
  • Zadrzewienie — skupisko lub pojedyncze drzewa.
  • Skupisko krzewów.
  • Tradycyjny ogródek z rabatami złożonymi z roślin kwitnących.
  • Mieszany sad uprawiany tradycyjnymi metodami.
  • Naturalne oczko wodne.  


Niezależnie od tego co wybierzesz, my postaramy się przeprowadzić Cię przez podstawowe czynności, dzięki którym z łatwością założysz swój pierwszy eko ogród. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję krok po kroku.


Jak założyć ogród ekologiczny? Instrukcja krok po kroku

#1 Wydziel teren, na którym chcesz założyć ogród

Pierwszym krokiem do założenia eko ogrodu jest wydzielenie terenu, na którym chcesz wysiać rośliny. Powinieneś wziąć pod uwagę, że część rosnącej w tym miejscu roślinności może ulec zniszczeniu — więc nie postępuj pochopnie.

#2 Wybierz drzewa liściaste do posadzenia

Bardzo cenne są tak zwane drzewa pionierskie, czyli brzoza i topola osika, które wytrzymują w bardzo trudnych warunkach. Pamiętaj, aby wkomponować je w zastały teren — nie przesadzaj dziko rosnących roślin, tylko dlatego, że burzą Twój plan na idealny ogród. Wszystkie prace mają odbywać się w zgodzie z naturą. Dlatego, jeśli w okolicy nie rosną drzewa iglaste, nie powinieneś decydować się na ich kupno.

#3 Używaj nawozów i środków ochrony pochodzenia naturalnego

Podczas nawożenia i stosowania preparatów ochrony roślin kiełkujących w eko ogrodzie nie korzystaj z substancji chemicznych. Wybieraj równie skuteczne zamienniki — bio i eko nawozy.

#4 Szanuj faunę

Zwierzęta zamieszkujące w Twoim ogrodzie są ze sobą powiązane, dzięki czemu tworzą naturalną harmonię i utrzymują populację swojego gatunku na równym poziomie. Bądź dla nich dobrym gospodarzem!


#5 Podlewanie ogranicz do niezbędnego minimum

Do regularnego podlewania roślin z eko ogrodu stosuj linie kroplujące oraz zgromadzoną wcześniej deszczówkę. Uprawy podlewaj wcześnie rano.


#6 Mała architektura? Tylko z lokalnych, naturalnych tworzyw

Ogrodzenie czy altana to nieodłączne części ogrodu. W jego wersji eko do zbudowania małej architektury użyj materiałów z naturalnych tworzyw — drewna, cegły, kamienia.

#7 Do prac w ogrodzie wykorzystuj urządzenia ręczne oraz energooszczędne

W eko ogrodzie nie jest Ci potrzebna kosiarka, pilarka czy nożyce do żywopłotu. Jednak w praktyce bez nich praca może być utrudniona — dlatego wykorzystuj wersje energooszczędne.

#8 Niech rosną chwasty!

W ogrodzie ekologicznym znajdzie się miejsce dla każdej rośliny — nawet chwastów. W razie potrzeby wycinaj tylko te egzemplarze, które sprawiają, że plony wokół nich obumierają.

#9 Żywopłot jak wisienka na torcie

Ostatnim elementem oraz chlubą ekologicznego ogrodu jest żywopłot. Stanowi naturalną osłonę przed wścibskimi sąsiadami, ochronę przed wiatrem i nadmiernym promieniowaniem UV, a także większymi zwierzętami. Gąszcz pędów jest także drugim domem dla ptaków, chroni glebę przed erozją, utrzymuje w niej wysoką temperaturę i poziom wilgotności.


Podsumowanie — bądź cierpliwy

Główną różnicą pomiędzy modnym ogrodem spod ręki projektantów krajobrazu, a jego ekologiczną wersją jest czas, jaki trzeba odczekać, aby zobaczyć efekty pracy. W naturalnej przestrzeni należy odczekać nie rok, a lata, aby w pełni cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury. Jeśli jesteś gotowy na takie wyzwanie, czytaj regularnie naszego bloga — w tekstach znajdziesz informacje o tym, jak wygląda pielęgnacja przestrzeni przydomowej.

pixel