Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak wybrać i zamontować siatkę cieniującą? Porady

2018-06-01
Jak wybrać i zamontować siatkę cieniującą? Porady
Siatki cieniujące (zwane także siatkami maskującymi lub siatkami cieniująco-osłonowymi) to świetne rozwiązanie dla każdego ogrodu, ale także dla szklarni i obiektów sportowych. Zapewniają one skuteczną ochronę przed słońcem i kurzem, ale są także ciekawym elementem dekoracyjnym. Zastanawiasz się, czym kierować się przy ich wyborze? Obawiasz się, że ich montaż przysporzy Ci trudności? Przeczytaj poniższy artykuł, a świat siatek cieniujących nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

Rodzaje siatek cieniujących

Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich siatek cieniujących, powinieneś przede wszystkim dobrze przemyśleć ich główne zastosowanie. Ze względu na przeznaczenie można wydzielić trzy główne grupy siatek cieniujących:

Siatki osłonowe na ogrodzenia, których zadaniem jest ochrona przed wiatrem, ulicznym kurzem, intensywnymi promieniami słonecznymi oraz spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Świetnie sprawdzą się nie tylko na przydomowych ogrodzeniach, ale także na balkonach czy tarasach.

siatka cieniujaca na ogrodzenia

Siatki osłaniające uprawy w szklarniach i tunelach foliowych, które zapewniają roślinom odpowiednie zacienienie, chroniąc je przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Siatki osłaniające obiekty sportowe (blendy tenisowe), które zostały stworzone po to, aby ochraniać przed wiatrem boiska, orliki, korty tenisowe, pola golfowe czy place zabaw. Świetnie sprawdzą się zarówno w profesjonalnych obiektach sportowych, jak i tych amatorskich. 

blenda tenisowa siatka cienijaca

Czym charakteryzuje się idealna siatka cieniująca?

Podstawowym zadaniem siatek cieniujących jest ochrona przed słońcem, dlatego porządne modele wyposażone są w stabilizator UV, dzięki czemu siatki są odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeżeli zadaniem siatki będzie ochrona roślin, sprawdź, czy przepuszcza ona powietrze i zapewnia im odpowiednią wentylację – potrzebny jest do tego odpowiedni splot. Pamiętaj – dobra siatka to wytrzymała siatka, dlatego przy zakupie upewnij się co do jakości kupowanego produktu – w końcu powinien on być funkcjonalny przez minimum kilka sezonów. Siatki cieniujące występują w różnych kolorach – na przykład brązowym, zielonym i szarym. Możesz je więc z łatwością dopasować do aranżacji swojego ogrodu. Niektóre siatki można bez problemu przycinać, nie zaburzając w ten sposób ich konstrukcji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są jeszcze pewne, na jak dużej powierzchni chcą umieścić siatkę.

Polska siatka (dzianina) cieniująca 3x75m 60%
Polska siatka (dzianina) cieniująca 3x75m 60%

Stopień zacienienia siatki – jaki wybrać?

Aby siatka dobrze wypełniała swoją funkcję, powinna posiadać odpowiedni stopień zacienienia. Przy wyborze siatki na ogrodzenie, warto zastanowić się, jak bardzo chcemy, aby maskowała. Jeżeli siatka ma za zadanie przede wszystkim dawać lekki cień i stanowić delikatną barierę przed wiatrem, wybierzmy siatkę o średnim poziomie zacienienia, np. 55%. Jeśli zaś chcemy, aby siatka była solidnym zabezpieczeniem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i jednocześnie skutecznie odgradzała nas od sąsiadów, wybierzmy siatkę mocno masującą o stopniu zacienienia od 90 do 95% (np. siatka Ombretex).

Siatki osłaniające uprawy w szklarniach powinny cechować się średnim stopniem zacienienia, najlepiej wynoszącym 42 lub 60% (np. siatka Grandinet Horti).

siatka maskujaca na szklarnie

Blendy tenisowe zaś powinny być mocne i wytrzymałe, aby skutecznie chroniły przed podmuchami wiatru (np. Grandinet Tenis). Pamiętaj, że wyboru właściwego stopnia zacienienia powinieneś dokonać w oparciu o potrzeby swoich roślin i Twoje preferencje.


Siatka tenisowa Grandinet Tenis osłaniająca przed wiatrem, blenda tenisowa przeciwwiatrowa 2 x 18 m

Siatka tenisowa Grandinet Tenis osłaniająca przed wiatrem, blenda tenisowa przeciwwiatrowa 2 x 18 m

Montaż siatki cieniującej

Niepodważalną zaletą siatek cieniujących jest łatwość ich montowania. Na obrzeżach siatek cieniujących umieszczone są oczka montażowe o średnicy, która umożliwia łatwy i wygodny montaż, na przykład za pomocą opasek kablowych. Siatkę wystarczy rozłożyć na ogrodzeniu lub innej powierzchni i przymocować. Jak widzisz, montaż siatki cieniującej nie wymaga używania żadnych specjalistycznych narzędzi – jest w stanie zrobić to praktycznie każdy!

siatka cieniujaca na ogrodzenie

Do czego przydają się siatki cieniujące?

Zastosowanie siatek cieniujących jest bardzo szerokie i wcale nie ogranicza się ono do osłony przed promieniami słońca. Ochraniają one także przed innymi czynnikami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem czy gradem. Z kolei w zimie zapewniają roślinom skuteczną ochronę przed mrozem. Siatka maskująca na ogrodzenie to także świetny sposób na uchronienie się przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Siatki mają również zastosowanie mniej praktyczne – są po prostu estetyczną ozdobą ogrodu.

Podsumowanie

Dzisiejszy rynek oferuje szeroki wybór siatek cieniujących. Ich bogatą ofertę znajdziesz oczywiście również w naszym sklepie.

tunel szklarniowy siatka cieniujaca
Grandinet, Ombretex czy Texanet to marki, którym zaufało całe grono ogrodników, sadowników i innych fachowców – nie bez powodu. Jeśli przy wyborze siatek uwzględnisz czynniki, o których pisaliśmy powyżej, z całą pewnością będziesz mógł cieszyć się błogimi chwilami w swoim pięknym ogrodzie bez konieczności martwienia się o nadmierne nasłonecznienie czy spojrzenia wścibskich sąsiadów!

pixel