Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jaki opryskiwacz wybrać?

2022-04-14
Jaki opryskiwacz wybrać?

Opryskiwacz należy do narzędzi ogrodniczych, które mają szerokie zastosowanie w przydomowym ogrodzie i sadzie. Z ich pomocą rozpyla się środki ochrony roślin i nawozy, ale mogą one dobrze służyć również do zraszania roślin. Zanim jednak będziemy mogli przystąpić do wykonania oprysków lub nawadniania roślin, trzeba wybrać odpowiedni opryskiwacz. Zobaczmy zatem, jakimi kryteriami kierować się, by wybrać najlepszy opryskiwacz dopasowany do swoich potrzeb.

Rodzaje opryskiwaczy

Zanim przystąpisz do wyboru opryskiwacza dla siebie powinieneś poznać rodzaje dostępnych produktów. Przeglądając ofertę opryskiwaczy już na wstępie wyraźnie widać różnice dotyczące ich rozmiarów. Można bowiem spotkać urządzenia o pojemności kilkuset mililitrów, jak i kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu litrów. Wybór zależy od wielkości ogrodu i wpływa na komfort pracy podczas wykonywania zabiegów pielęgnacji roślin.

Oprócz wielkości opryskiwacze możemy podzielić ze względu na sposób ich działania. Wyróżniamy zatem opryskiwacze ręczne, które uruchamia się za pomocą dźwigni uruchamiającej pryskanie, jak i opryskiwacze ciśnieniowe. Opryskiwacz ciśnieniowy zaczyna działać, gdy w jego zbiorniku zostanie wytworzone odpowiednie ciśnienie. Może to nastąpić w wyniku działania ręcznej pompki lub za pomocą pompy napędzanej energią z akumulatora. Są to opryskiwacze akumulatorowe, które znacznie podnoszą komfort pracy podczas oprysków i przyspieszają ich wykonywanie. Pojemność akumulatora zależy od wielkości urządzenia i wpływa bezpośrednio na czas jego nieprzerwanej pracy. Warto zatem zwracać na nią uwagę, by dopasować go do potrzeb. 

Urządzenia do opryskiwania różnią się od siebie również sposobem noszenia podczas wykonywania zabiegu. Najmniejsze urządzenia nosi się po prostu w ręce, natomiast opryskiwacze o większej pojemności mogą być noszone na ramieniu (opryskiwacze naramienne), na plecach (opryskiwacze plecakowe), jak i wożone na kółkach (opryskiwacze wózkowe). 

Jak zatem widać wybór opryskiwaczy jest bardzo szeroki, a wybór zależy przede wszystkim od tego, do czego będą one wykorzystywane. Najmniejsze urządzenia o pojemności od 500-750ml do 3l są polecane właścicielom niewielkich ogrodów oraz osobom uprawiającym rośliny doniczkowe lub balkonowe. Większe modele lepiej sprawdzą się natomiast w większych ogrodach oraz sadach, gdzie muszą być chronione znacznie większe grupy roślin. Ostateczny wybór nie jest łatwy, dlatego przybliżymy niektóre modele, by ułatwić dokonanie wyboru.

Opryskiwacze ręczne - przegląd modeli

Opryskiwacz ręczny to obowiązkowe wyposażenie właściciela małego ogrodu i miłośnika roślin doniczkowych i balkonowych. Urządzenia o najmniejszej pojemności są uruchamiane za pomocą pompki naciskanej dłonią. Niektóre modele mają pompkę dwukierunkową, która powoduje opryskiwanie zarówno podczas naciskania, jak i zwalniania dźwigni. Dzięki temu można znacznie wygodniej i szybciej wykonać zabieg opryskiwania roślin.

Wśród większych modeli opryskiwaczy ręcznych warto zwrócić uwagę na opryskiwacz ciśnieniowy, do których należy opryskiwacz Master 3000. Chcąc wytworzyć ciśnienie wewnątrz zbiornika należy chwilę popracować pompką, a później wystarczy zablokować zawór dozujący i bez konieczności uciążliwego trzymania przycisku możemy prowadzić oprysk. Jego wyprofilowana pod odpowiednim kątem rękojeść sprawia, że opryskiwacz jest przedłużeniem ręki i nie trzeba wyginać nadgarstka, aby przeprowadzić oprysk.

Opryskiwacz Master 3000

Jeszcze łatwiej opryski można wykonać stosując ręczny ciśnieniowy opryskiwacz Next 3000, który jest wyposażony w akumulator. Po naładowaniu baterii za pomocą kabla USB można korzystać z niego przez 2 godziny, bez żadnego pompowania i wysiłku opryskując rośliny w swoim ogródku. Można zatem powiedzieć, że to urządzenie łączące w sobie wygodę znaną użytkownikom większych opryskiwaczy, a jednocześnie mające niewielkie rozmiary, dobrze dopasowane do wykonywania zabiegów ochrony roślin w niewielkim ogrodzie, na grządkach czy w tunelach gdzie jest bardzo mało miejsca.

Opryskiwacz Netx 3000

Opryskiwacze ciśnieniowe o większej pojemności - modele warte uwagi

W wielu ogrodach ręczny opryskiwacz nie sprawdzi się w pielęgnacji roślin, gdyż trzeba byłoby go wielokrotnie napełniać. W takich sytuacjach lepszy będzie model o większej pojemności czyli opryskiwacz Profession 7l. Jest on znacznie mniejszy niż opryskiwacz plecakowy, ale znacznie większy niż opryskiwacz ręczny, więc znacznie lepiej nadaje się do wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin na większych powierzchniach. Ma on wysoko wydajną pompę, która ogranicza wysiłek podczas pracy z opryskiwaczem oraz długą teleskopową lancę. Dzięki temu można dopasować jej długość do rodzaju opryskiwanych roślin. Z jego pomocą można zatem wygodnie wykonać zabiegi oprysków zarówno na grządkach warzywnych, niskich roślinach ozdobnych, jak i drzewkach owocowych.

Opryskiwacz Profession 7l

Osobom, które chcą by w zbiorniku opryskiwacza mieściła się jednocześnie jeszcze większa porcja środków ochrony roślin, polecamy wózkowy opryskiwacz VX20. Jego zbiornik ma pojemność 20l, a silnik akumulatorowy gwarantuje 5 godzin pracy na stałym ciśnieniu i umożliwia wykonywanie zabiegów bez żadnego wysiłku. Wygodne kółka pozwalają na łatwe przesuwanie urządzenia podczas oprysków, co wymaga znacznie mniej siły niż gdy mamy opryskiwacz plecakowy o podobnej pojemności. Komfort pracy z tym urządzeniem podnosi teleskopowa lanca oraz regulowana dysza.

Opryskiwacz UX2

Akcesoria do opryskiwaczy - które wybrać?

Osłona herbicydowa

Wygodne wykonywanie oprysków zależy nie tylko od tego, jakim urządzeniem pracujemy, ale również od wyboru dodatkowych akcesoriów. Komfort pracy zapewni nie tylko teleskopowa lanca, która w niektórych modelach jest dostępna jako standardowe wyposażenie, ale również osłona herbicydowa. To specjalna osłonka wykonana z tworzywa odpornego na działanie środków chemicznych zawartych w preparatach do oprysków, której zadaniem jest zapobieganie niekontrolowanemu znoszeniu cieczy opryskowej. Jest ona stosowana przede wszystkim podczas wykonywania oprysków herbicydami, aby zapobiegać uszkodzeniu roślin znajdujących się w pobliżu. Może być ona stosowana z opryskiwaczami marki Marolex z serii Master, Hobby, Profession, Profession Plus, Titan, Movi, Next, Fx, Rx, Vx.

Efektywność pracy z opryskiwaczem może poprawić również użycie lancy o wielu dyszach. Mogą być to lance 3 dyszowe pionowe wykorzystywane do oprysków krzewów, drzew, żywopłotów lub rzędowe przeznaczone do wykonywania oprysków trawników, chodników i innych płaskich powierzchni. Lance 3- lub 5-dyszowe znacznie skracają czas pracy oraz podnoszą jakość oprysków, ponieważ strumienie z poszczególnych dysz nakładają się na siebie i tworzą kurtynę, to sprawia, że przeprowadzony oprysk jest bardziej dokładny niż z lancy z jedną dyszą.

 

 

 

 

pixel