Kwiecień w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin

2018-04-09
Kwiecień w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin
Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata mówi znane polskie przysłowie, które rzeczywiście bardzo często się sprawdza. Czwarty miesiąc roku to bez wątpienia czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Już sama nazwa miesiąca wskazuje na to, iż jest to czas rozkwitu roślin. Z tego względu, jest to również okres niezwykle intensywnych prac ogrodowych. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie? Jak sadzić rośliny i kwiaty w ogrodzie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje

Wszyscy amatorzy sztuki ogrodniczej zdecydowanie powinni wziąć sobie do serca polskie przysłowia na temat kwietnia. Rzeczywiście początek wiosny to czas, gdy deszczowe i zimne dni przychodzą na zmianę z ciepłymi i słonecznymi. Wykonując prace ogrodowe w kwietniu musimy również mieć na uwadze, że mimo pogodnych dni, noce wciąż mogą być mroźne. Dni stają się jednak coraz dłuższe – już na początku kwietnia słońce wschodzi po godzinie 6, a zachodzi po 19, a w ciągu całego miesiąca pora dzienna wydłuży się jeszcze o 1,5 godziny. Możemy więc na poważnie zabierać się za prace ogrodowe.

kwiecien w ogrodzie

Regeneracja trawnika po zimie

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi czas na porządki po zimie. To dobry czas na odnowę trawnika bądź zasianie nowego. Jeżeli decydujemy się na jego regenerację, musimy zacząć od oczyszczenia, czyli wygrabienia liści i innych odpadków pozostałych po zimie. Usuwamy chwasty oraz suchą trawę. Trawnik należy wyrównać i pozbyć się szkodników (takich jak krety). Następnie powinniśmy naciąć darń za pomocą wertykulatora, aby pozbyć się zalegającej na murawie warstwy filcu. W miejscach, w których powstały puste plamy, warto dosiać trawę do renowacji trawników. Warto również wykonać aerację – napowietrzanie, czyli nakłuwanie trawnika tak, aby w jego głąb dotarło powietrze, które będzie stymulować bujny wzrost trawy.

napowietrzanie trawnika buty do aeracji
Na zdjęciu: buty z kolcami do napowietrzania trawnika

Kwiecień to także czas, gdy możemy już kosić trawę, oczywiście gdy osiągnie ona wysokość ok. 10 centymetrów.

Pielęgnacja roślin

Odpowiednia pielęgnacja roślin wiosną to klucz do zebrania obfitych plonów jesienią. W kwietniu przede wszystkim trzeba zacząć je przygotowywać do okresu zakwitania. Jak to zrobić? W przypadku roślin bulwiastych z bylin należy zdjąć zimowe okrycia oraz oczyścić je z pozostałości kwiatostanu. Trzeba jednak być ostrożnym i pamiętać, że aby nie zahamować rozwoju rośliny, należy zostawić łodygę i liście. Powinniśmy rozdzielić oraz przesadzić byliny kwitnące latem i jesienią.
Pielęgnowanie roślin to również ich właściwe nawożenie, o którym nie można zapominać wykonując prace ogrodowe w kwietniu.
Po odejściu zimy należy także pamiętać o przycięciu drzew oraz krzewów.


sadzenie roslin w ogrodzie

Róże – zadbaj o nie w kwietniu

Kwiecień to czas, gdy szczególnej pielęgnacji wymagają róże. Sadzimy je jesienią, na wiosnę musimy jednak zatroszczyć się o ich prawidłowy rozwój. Należy zacząć od zdjęcia ich zimowych okryć. Mniej więcej około dwa tygodnie po ich odsłonięciu róże trzeba przyciąć, a cienkie i słabe pędy usunąć całkowicie. Po przycięciu i oczyszczeniu krzewu, warto wzmocnić go odpowiednim nawozem.

roze w ogrodzie pielegnacja nawozenie

Co sadzimy w kwietniu na działce? Warzywa i zioła

Sadzenie roślin w kwietniu to pracochłonny, ale niezwykle owocny proces. Sadzimy wtedy przede wszystkim rośliny cebulowe i bulwiaste. Aby cieszyć się pięknym i bogatym ogrodem, rośliny należy sadzić zgodnie z poniższym harmonogramem.

W pierwszej połowie kwietnia sadzimy:

 • Bób,
 • Cebulę,
 • Groch,
 • Pasternak,
 • Pietruszkę korzeniową.

W drugiej połowie kwietnia:

 • Buraka ćwikłowego,
 • Por,
 • Skorzonerę.

Pod koniec miesiąca sadzimy takie rośliny jak:

 • Mięta,
 • Brukiew,
 • Kukurydza cukrowa.

Przez cały miesiąc możemy sadzić:

 • Większość ziół (rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę, lubczyk ogrodowy, szałwię lekarską),
 • Brokuł,
 • Kalarepę,
 • Koper,
 • Marchew,
 • Pietruszkę naciową,
 • Rzodkiew,
 • Sałatę,
 • Szpinak.

Sadzenie kwiatów

Żaden prawdziwy ogród nie może obejść się bez jednych z najpiękniejszych dzieł matki natury – kwiatów. Astry, dalie, ismeny, galtonie, floksy, frezja, krokosomia ogrodowa, lilie, mieczyki, nasturcja, róże pienne – kwiecień to najlepszy czas na sadzenie tych gatunków.

pielegnacja roslin w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie: jakie drzewa i krzewy posadzić?

W kwietniu (właściwie w jego pierwszej połowie) sadzimy drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Pamiętajmy, że drzewa należy sadzić, gdy znajdują się jeszcze w stanie bezlistnym (przed wegetacją). Powinniśmy sadzić je jak najwcześniej, aby spokojnie zdążyły zakorzenić się do zimy.

Pod krzewami warto także wyściółkować glebę agrowłókniną lub agrotkaniną na chwasty, co pomoże jej w zachowaniu wilgoci, zabezpieczy przed wzrostem chwastów i uchroni korzenie przed wyschnięciem.

 

 

 

 

 

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel