Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kwiecień w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin

2021-04-09
Kwiecień w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata mówi znane polskie przysłowie, które rzeczywiście bardzo często się sprawdza. Czwarty miesiąc roku to bez wątpienia czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Już sama nazwa miesiąca wskazuje na to, iż jest to czas rozkwitu roślin. Z tego względu, jest to również okres niezwykle intensywnych prac ogrodowych. Zadbaj o ogród w kwietniu i wykonaj najważniejsze prace, które sprawią, że działka będzie wyglądać pienie. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie? Jak sadzić rośliny i kwiaty w ogrodzie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak zadbać o ogród w kwietniu?

  1. Prace ogrodowe w kwietniu — na co uważać?
  2. Nadeszła wiosna! Zregeneruj trawnik po zimie
  3. Pielęgnacja i nawożenie roślin w kwietniu
  4. Warzywa i zioła — co sadzimy w kwietniu?
  5. Jakie kwiaty sadzimy w kwietniu?
  6. Jakie drzewa i krzewy sadzimy w kwietniu?
  7. Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu?
  8. Twój ogród w kwietniu – podsumowanie

Prace ogrodowe w kwietniu — na co uważać?

Wszyscy amatorzy sztuki ogrodniczej zdecydowanie powinni wziąć sobie do serca polskie przysłowia na temat kwietnia. Rzeczywiście początek wiosny to czas, gdy deszczowe i zimne dni przychodzą na zmianę z ciepłymi i słonecznymi. Wykonując prace ogrodowe w kwietniu, musimy również mieć na uwadze, że mimo pogodnych dni, noce wciąż mogą być mroźne. Dni stają się jednak coraz dłuższe – już na początku kwietnia słońce wschodzi po godzinie 6, a zachodzi po 19, a w ciągu całego miesiąca pora dzienna wydłuży się jeszcze o 1,5 godziny. Możemy więc na poważnie zabierać się za prace ogrodowe.

Nadeszła wiosna! Zregeneruj trawnik po zimie

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi czas na porządki po zimie, jeśli nie wykonaliśmy tego w poprzednim miesiącu, ponieważ nie pozwoliła nam na to pogoda. To dobry czas na odnowę trawnika bądź zasianie nowego. Jeżeli decydujemy się na jego regenerację, musimy zacząć od oczyszczenia, czyli wygrabienia liści i innych odpadków pozostałych po zimie. Usuwamy chwasty oraz suchą trawę. Trawnik należy wyrównać i pozbyć się szkodników (takich jak krety). Następnie powinniśmy naciąć darń za pomocą wertykulatora, aby pozbyć się zalegającej na murawie warstwy filcu. W miejscach, w których powstały puste plamy, idealnie sprawdzi się trawa regeneracyjna. Warto również wykonać aerację – napowietrzanie, czyli nakłuwanie trawnika tak, aby w jego głąb dotarło powietrze, które będzie stymulować bujny wzrost trawy. Kwiecień to także czas, gdy możemy już kosić trawę oczywiście, gdy osiągnie ona wysokość ok. 10 centymetrów.

Pielęgnacja i nawożenie roślin w kwietniu

Odpowiednia pielęgnacja roślin wiosną to klucz do zebrania obfitych plonów jesienią. W kwietniu przede wszystkim trzeba zacząć je przygotowywać do okresu zakwitania. Jak to zrobić? W przypadku roślin bulwiastych z bylin należy zdjąć zimowe okrycia oraz oczyścić je z pozostałości kwiatostanu. Trzeba jednak być ostrożnym i pamiętać, że aby nie zahamować rozwoju rośliny, należy zostawić łodygę i liście. Powinniśmy rozdzielić oraz przesadzić byliny kwitnące latem i jesienią. Pielęgnowanie roślin to również odpowiednio dobrane nawozy ogrodnicze. Po odejściu zimy należy także pamiętać o przycięciu drzew oraz krzewów.

Warzywa i zioła — co sadzimy w kwietniu?

Kwiecień to czas, kiedy na dworze jest już znacznie cieplej, dzięki temu z powodzeniem możesz rozpocząć sianie ulubionych owoców i warzyw nie jak do te pory w doniczki, a bezpośrednio do gruntu. To, jaki czas wybrać najlepiej uzależniony jest od wielu czynników. Jedno jest pewne! Ten sposób jest znacznie szybszy i prostszy niż wcześniej proponowane wysadzanie poszczególnych pozycji w domu. Wykorzystaj go i oszczędzaj wspomniany czas i koszty, chociażby redukując konieczność zakupu dodatkowych donic. Kiedy wysiewać poszczególne rośliny? Sprawdź naszą poniższą rozpiskę.

Co sadzimy w pierwszej połowie kwietnia?

Pierwsza połowa kwietnia ze względu na dość zróżnicowaną temperaturę na zewnątrz idealnie nadaje się do wysiewu warzyw strączkowych. Jeżeli planujesz mieć na swojej działce groch, bób, pasternak, pietruszkę (korzeniową), a także cebulę, to nie możesz znaleźć lepszego momentu. Czy to wszystkie warzywa, którymi możesz się zająć? Absolutnie nie! Kwiecień to miesiąc, w którym warto wsadzić do ziemi uprzednio podkiełkowane sadzonki ziemniaków. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to ostatni dzwonek, aby do gruntu wsadzić również korzenie chrzanu i rabarbar.

Co sadzimy w drugiej połowie kwietnia? 

Druga połowa kwietnia wciąż sprzyja wysadzaniu warzyw korzeniowych. To idealny moment na umieszczenie w swoim warzywnym kąciku buraka ćwikłowego, brukwi oraz skorzonery.

Co sadzimy na koniec kwietnia? 

Koniec kwietnia ma nico krótszą listę warzyw, które nadają się do wysiania. Nieco wyższe temperatury, mniejsza ilość opadów i zwieszone nasłonecznienie sprzyjają wzrostowi brukwi oraz kukurydzy. Co ważne, jeżeli do tej pory nie zdecydowałeś się na wysadzanie ziół na domowym parapecie, pod koniec miesiąca wysiej miętę. Dzięki temu będziesz cieszyć się dorodnym ogródkiem ziołowym w ciągu całego sezonu.

Co możemy sadzić przez cały kwiecień?

Istotne jest, że przez większość miesiąca możesz wysiać w swoim ogrodzie sporą listę warzyw i ziół. To z pewnością ułatwi ci prowadzenie poszczególnych prac i rozłożenie ich na nieco dłuższy okres, który przecież trwać może aż 30 dni. Jakie zatem warzywa możesz zasadzić w tym czasie? Przede wszystkim brokuł, kalarepę, koper, marchew, nać pietruszki, rzodkiew, sałatę oraz szpinak. Co więcej, kwiecień, to czas wysiewu cząbru, rumianku, majeranku, lubczyku, czy szałwii. Wykorzystaj wszystkie możliwości i stwórz dorodny warzywniak i zielnik, który obrodzi w sezonie wysokim.

Jakie kwiaty sadzimy w kwietniu?

Kwiecień to czas, gdy szczególnej pielęgnacji wymagają róże. Sadzimy je jesienią, na wiosnę musimy jednak zatroszczyć się o ich prawidłowy rozwój. Należy zacząć od zdjęcia ich zimowych okryć. Mniej więcej około dwa tygodnie po ich odsłonięciu róże trzeba przyciąć, a cienkie i słabe pędy usunąć całkowicie. Po przycięciu i oczyszczeniu krzewu warto wzmocnić go odpowiednim nawozem. Żaden prawdziwy ogród nie może obejść się bez jednych z najpiękniejszych dzieł matki natury – kwiatów. Astry, dalie, ismeny, galtonie, floksy, frezja, krokosomia ogrodowa, lilie, mieczyki, nasturcja, róże pienne – kwiecień to najlepszy czas na sadzenie tych gatunków.

Jakie drzewa i krzewy sadzimy w kwietniu?

W kwietniu (właściwie w jego pierwszej połowie) sadzimy drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami. Pamiętajmy, że drzewa należy sadzić, gdy znajdują się jeszcze w stanie bezlistnym (przed wegetacją). Powinniśmy sadzić je jak najwcześniej, aby spokojnie zdążyły zakorzenić się do zimy. Pod krzewami warto także wyściółkować glebę przy pomocy agrowłókniny lub agrotkaniny, co pomoże jej w zachowaniu wilgoci, zabezpieczy przed wzrostem chwastów i uchroni korzenie przed wyschnięciem.

Jak zaplanować prace ogrodowe w kwietniu?

Kwiecień to czas, kiedy powinieneś rozpocząć prace renowacyjne i poszczególne nasadzenia. W pierwszej kolejności wykonaj ostateczne porządki i zastosuj właściwe nawozy, które zregenerują trawnik i nasadzenia. Istotnym punktem prac jest przede wszystkim wysiew nowych roślin, warzyw i ziół. Zadbaj o ten punkt w szczególności.

Twój ogród w kwietniu – podsumowanie

Twój ogród jest już dawno uporządkowany, więc najwyższy czas, aby zacząć dbać o poszczególne nasadzenia i zasiać nowe warzywa, owoce, zioła i kwiaty. To, na jakie typy się zdecydujesz, zależy od twoich preferencji i aranżacji całej przestrzeni. Pamiętaj jednak, aby trzymać się harmonogramu, co pozwoli przetrwać poszczególnym roślinom znacznie dłużej. 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel