Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Plandeki okryciowe – jakie wybrać i kiedy ich używać?

2020-12-11
Plandeki okryciowe – jakie wybrać i kiedy ich używać?

Opady deszczu, śnieg, wiatry i niskie temperatury to typowa jesienno-zimowa pogoda w naszym klimacie. Takie warunki atmosferyczne nie są korzystne dla drewna, narzędzi, materiałów budowlanych, pojazdów i wielu innych przedmiotów o dużych gabarytach, które są przechowywane pod gołym niebem. Dobrze byłoby je zatem zabezpieczyć na ten czas np. z pomocą plandek. Zobaczmy, jakie plandeki okryciowe wybrać i kiedy warto ich używać.

Plandeki okryciowe – co to jest?

Plandeki okryciowe to produkt wykonany z polipropylenu, PCV lub innych tworzyw sztucznych. Jest on wodoodporny, wytrzymały i dzięki temu doskonale nadaje się do okrywania przeróżnych materiałów i ochrony ich przede wszystkim przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Plandeki różnią się od siebie rozmiarem i grubością, dzięki czemu można je dobrać w zależności od potrzeb. Plandeki można podzielić według kilku kryteriów, ale podstawowym wyróżnikiem pozwalającym odróżnić je od siebie jest ich grubość. Przy każdym opisie plandeki znajduje się informacja o jej gramaturze - im niższa wartość liczbowa, tym plandeka cieńsza. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, że cienka plandeka jest gorsza od grubej, bo wiele zależy od tego, do czego ma być ona wykorzystywana. W zależności od potrzeb można wybrać plandekę o grubości 65 g, najcieńszą z dostępnych na rynku, plandekę o grubości 100-150 g, czyli płachtę o średniej grubości, a w przypadku naprawdę dużych wymagań warto sięgnąć po plandeki bardzo grube, mające gramaturę 200-210 g. Im grubsza plandeka, tym będzie ona bardziej wytrzymała i przetrwa więcej sezonów.

Okrywanie plandekami – korzyści

Stosowanie plandek okryciowych niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim dzięki swojej wodoodporności chronią one przed deszczem i śniegiem, które są szczególnie niekorzystne nie tylko dla drewna czy materiałów budowlanych, ale również maszyn rolniczych, samochodów czy jachtów. Dzięki ochronie przedmioty okryte plandekami są mniej narażone na rozwój pleśni, rdzy czy innych szkód wynikających z nadmiernej ekspozycji na wilgoć. Drugim ważnym aspektem jest ochrona przykrytych przedmiotów przed zabrudzeniami. Plandeki stanowią świetną ochronę przed kurzem, piaskiem i innym brudem, który osiada na stojących na zewnątrz przedmiotach. Dzięki okryciu brud nie dostaje się do zakamarków maszyn, basenów czy jachtów, a plandekę, która ma gładką powierzchnię, można umyć za pomocą węża ogrodowego, a następnie wysuszyć i schować do wykorzystania w kolejnym sezonie. Plandeki okryciowe mogą być stosowane nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również w lecie. Niektóre przedmioty są dość wrażliwe na mocne promieniowanie słoneczne i nadmiar słońca im szkodzi. W takich miejscach warto wykorzystać plandeki do ochrony przed nadmiernym napromieniowaniem i dzięki temu ograniczyć szkody wywołane przez promienie słoneczne.

Co okrywać plandekami?

Widząc tak wiele zalet stosowania plandek warto zastanowić się, jakie przedmioty warto nimi okrywać. Bez wątpienia plandeki idealnie nadają się do okrywania zapasów drewna czy materiałów budowlanych. Dzięki plandekom nie będą one narażone na deszcz i śnieg, które mogłyby destrukcyjnie wpłynąć na ich stan i spowodować zepsucie części zgromadzonego materiału. Plandeki okryciowe doskonale sprawdzają się również do ochrony pojazdów wszelkiego rodzaju. Można nimi okryć maszyny rolnicze po sezonie, kosiarki-traktorki, przyczepy, quady, motocykle, łodzie czy jachty. Plandeki można wykorzystywać również do ochrony placów zabaw dla dzieci na czas zimy, okrywając piaskownicę czy trampolinę. Doskonale sprawdzą się też do nakrycia altany, mebli ogrodowych czy basenu przydomowego.

Jak wybrać plandekę?

Wiedząc już jakie są rodzaje plandek okryciowych, znając korzyści ich stosowania oraz mając wiedzę na temat tego, co można nimi okrywać, czas zastanowić się, jak wybrać odpowiednią plandekę dla siebie. Jednym z kluczowych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć dotyczy czasu, przez jaki chcemy wykorzystywać plandekę. Jeśli ma być ona stosowana przez kilka miesięcy, np. tylko podczas budowy domu jako okrycie zgromadzonych materiałów budowlanych, to można wybrać cienką, a zatem tanią plandekę. Jeśli jednak ma to być plandeka, która będzie stosowana przez kilka sezonów, np. jak okrycie maszyn rolniczych, to warto zainwestować nieco więcej i kupić plandekę o wyższej gramaturze. Będzie solidniejsza i odporniejsza na wiatr, a tym samym trwalsza, dzięki czemu bez przeszkód będzie można ją wykorzystywać przez kilka kolejnych lat. Drugim ważnym aspektem, który warto brać pod uwagę przy wybieraniu plandeki okryciowej, jest jej rozmiar. Im lepiej dobierzemy go do wielkości okrywanego przedmiotu, tym lepiej i dokładniej będzie ona spełniała swoje zadanie. Zbyt mała plandeka nie ochroni w całości, a zbyt obszerna może tworzyć niepotrzebnie zwisające kawałki materiału, które w trakcie porywistych wiatrów będą podrywane w górę i mogą spowodować przedarcia w plandece. Dobra plandeka to taka, która nie jest ani zbyt mała, ani zbyt duża. Wbrew pozorom dobranie odpowiedniego rozmiaru plandeki nie jest trudne, gdyż producenci oferują zarówno małe plandeki okryciowe, o wymiarach 2x3 m, 3x4 m czy 4x5 m, jak i plandeki bardzo duże, o wymiarach 8x10 m, 10x12 m, a nawet 10x15 m. Dzięki temu plandekę o odpowiednim rozmiarze znajdzie zarówno ten, kto chce okryć pryzmę drewna do kominka, jak i osoba, która potrzebuje okryć duży jacht.

Jak zamocować plandekę?

Plandeki okryciowe będą spełniać dobrze swoją funkcję nie tylko wtedy, gdy będą dopasowane grubością i rozmiarem do okrywanych przedmiotów, ale również odpowiednio zamocowane. Dobry montaż plandeki wymaga odpowiedniego zabezpieczenia jej brzegów przed podwiewaniem, dlatego najlepsze są plandeki z oczkami pozwalającymi na montaż z pomocą sznurka. Dzięki specjalnym oczkom znajdującym się na krawędziach plandeki, przez które przeciąga się mocny sznurek, można dobrze dopasować plandekę do okrywanego przedmiotu i zabezpieczyć krawędzie przed wiatrem. Jest to zdecydowanie skuteczniejsze niż przytrzymywanie krawędzi plandeki za pomocą cegieł, pustaków czy innego obciążenia. Warto zatem wybierać plandeki okryciowe, które są wyposażone we wzmacniane oczka mocujące.

pixel