Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co to jest mieszanka gorzowska – na jakich glebach się sprawdzi, jaki daje plon? Sprawdź!

2023-09-29
Co to jest mieszanka gorzowska – na jakich glebach się sprawdzi, jaki daje plon? Sprawdź!

Wysiewanie poplonów ozimych niesie ze sobą wiele korzyści. Mieszanki te nie tylko zapewniają dodatkowe źródło paszy dla zwierząt, ale również użyźniają glebę i chronią ją przed korozją. Poplon może pomóc w dostarczeniu dawki cennych składników odżywczych do gruntu, jak również posłużyć za zielony nawóz. Czym jest mieszanka gorzowska? Na jakich glebach się ją wysiewa? Jaki plon można uzyskać? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Co to jest mieszanka gorzowska?
  2. Mieszanka gorzowska – na jakie gleby, jak siać?
  3. Mieszanka gorzowska – ile pokosów i jakie ilości paszy?
  4. Zielony nawóz z mieszanki gorzowskiej
  5. Czy warto wysiewać mieszankę gorzowską?

Co to jest mieszanka gorzowska?

W czasach, gdy ceny nawozów i pasz stale rosną, praktyka wysiewania poplonów cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki temu zaradni rolnicy są w stanie samodzielnie wyprodukować wszystkie niezbędne zasoby, potrzebne do prowadzenia gospodarstwa. Zrównoważone zarządzanie gruntami pozwala na zaoszczędzenie dużych kwot, które mogą zostać zainwestowane w rozwój hodowli czy uprawy.

Mieszanka gorzowska to jeden z najchętniej wybieranych poplonów ozimych. Charakteryzuje się ona wysoką zawartością białka oraz pozwala na zebranie dużego plonu. Mieszanka gorzowska składa się z 3 roślin: życicy wielokwiatowej, koniczyny inkarnatki oraz wyki ozimej, z przewagą tej pierwszej.

Mieszanka gorzowska – na jakie gleby, jak siać?

Wysiewanie mieszanki gorzowskiej jako poplonu ozimego jest opłacalne pod wieloma względami. Nim jednak rozpoczniesz uprawę tych roślin, warto przyswoić sobie parę faktów. Mieszanka gorzowska nadaje się na gleby zarówno żyzne, jak i dość ubogie. W przypadku tych drugich najlepiej wysiewać ją razem z żytem, aby osiągnąć odpowiednio duży plon.

W jakich ilościach należy siać mieszankę gorzowską? Wartości te są zmienne w zależności od klasy gruntu, ale przyjmuje się, że na glebach żyznych i średnich, w siewie czystym potrzebnych jest około 50 kg na 1 hektar. Mniej zasobne w składniki odżywcze pola wymagają natomiast połączenia mieszanki oraz żyta. Zazwyczaj przyjmowane proporcje to 20-30 kg mieszanki gorzowskiej i 50-70 kg żyta.

Mieszanka gorzowska – ile pokosów i jakie ilości paszy?

Rośliny ozime są świetnym źródłem paszy dla zwierząt hodowlanych. Mieszanka gorzowska może być wykorzystana na siano, zielonkę czy kiszonkę. Charakteryzuje się dużą zawartością białka – około 20% w suchej masie. Poplon ten będzie więc idealnym uzupełnieniem diety dla wszystkich zwierząt, a zwłaszcza bydła i królików. Mieszanka gorzowska zwiększa wydajność mleka u krów, co automatycznie przekłada się na lepsze zyski ze sprzedaży. Siano czy kiszonkę, pozyskane z tej rośliny warto więc przeznaczyć głównie na wykarmienie bydła.

Mieszanka gorzowska wysiewana jest zazwyczaj w terminach od końca sierpnia do połowy września, choć nie jest to regułą. Ciepła jesień sprzyja sianiu nawet do listopada, choć zwiększa to ryzyko ubogiego plonu. Aby mieszanka gorzowska stała się mrozoodporna, musi bowiem mieć czas odpowiednio się rozwinąć. Pokos odbywa się zazwyczaj na początku maja.

Mieszanka gorzowska zapewnia bardzo wysokie plony – nawet do 70 ton na hektar. To pozwala na uzyskanie dużej ilości paszy i zielonego nawozu najwyższej jakości.

Zielony nawóz z mieszanki gorzowskiej

Choć siano czy kiszonka z mieszanki gorzowskiej idealnie nadają się na paszę dla zwierząt, to wielu gospodarzy wykorzystuje ten zestaw jako zielony nawóz. Dwie z trzech roślin mają właściwości pozwalające na wiązanie azotu z powietrza i ubogacanie nim gleby. Samo wysianie mieszanki gorzowskiej jako poplonu ozimego pomaga więc wzbogacić grunty o cenne składniki.

Warto jednak wiedzieć o tym, że ten zestaw roślin świetnie sprawdzi się także jako zielony nawóz lub mulcz pod bieżący wysiew. Organiczne resztki wzbogacają grunt o próchnicę, a same rośliny znacznie poprawiają infiltrację wody. Mieszanka gorzowska pomaga ustabilizować strukturę gleby, a także chroni ją przed działaniem mrozu i wody.

Przygotowane poprzez taki poplon ozimy grunty będą świetną bazą pod większość zbóż oraz kukurydzę. Mieszanka gorzowska może być również pozostawiona do odrostu i służyć jako wypas dla zwierząt gospodarskich. Warto jednak wiedzieć, że dominującą rośliną na wypasie będzie życica wielokwiatowa.

Czy warto wysiewać mieszankę gorzowską?

Wysiewanie poplonu ozimego może przynieść wiele korzyści zarówno pod kątem wzbogacenia gruntów, jak i pozyskania cennej paszy czy nawozu. Po przeczytaniu naszego kompendium wiedzy z pewnością wiesz już więcej na temat mieszanki gorzowskiej i jej właściwości. Wciąż jednak pozostaje jedno pytanie – czy warto?

Rekordowe ilości zielonki, które mogą zostać pozyskane z zaledwie jednego pokosu, zdecydowanie przemawiają na korzyść mieszanki gorzowskiej. Plon ten zapewnia około 35% suchej masy, co również jest wynikiem wyższym niż w przypadku większości roślin tego typu. Ponadto mieszanka gorzowska jest bogata w białko i składniki odżywcze, które z pewnością pomogą właściwie zbalansować dietę zwierząt hodowlanych.

Szukasz sprawdzonego sklepu rolniczego, w którym zaopatrzysz się we wszystko, co niezbędne? Zależy Ci na wysokiej jakości nasionach rolniczych i porządnym sprzęcie? Sprawdź nasz asortyment – mamy wszystko, czego potrzebujesz!

pixel