Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak zaplanować ogród warzywny? Poradnik krok po kroku

2023-10-20
Jak zaplanować ogród warzywny? Poradnik krok po kroku

Posiadanie przydomowego ogródka warzywnego przynosi wiele korzyści. Samodzielnie wyhodowane rośliny smakują o wiele lepiej niż produkty sklepowe. Sadząc w ogrodzie warzywa, masz również pewność, że są one wolne od zbędnej chemii i uprawiane dokładnie tak, jak sobie tego życzysz. Pielęgnacja grządek to relaksujące zajęcie, które pomoże Ci się odprężyć po ciężkim dniu. Jak jednak założyć ogródek warzywny? Na co należy zwrócić uwagę? Sprawdź nasz poradnik!

Spis treści:

  1. Jak zaplanować ogród warzywny? Zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca
  2. Zakładanie ogrodu warzywnego – dobry sąsiad to podstawa!
  3. Rotacja roślin, czyli jak zrobić ogródek warzywny dający duże plony
  4. Jak dbać o rośliny? Zakładanie i pielęgnacja ogródka warzywnego

Jak zaplanować ogród warzywny? Zacznij od wyboru odpowiedniego miejsca

Ogrodowe warzywa, podobnie jak każda inna roślina mają swoje wymagania względem gruntu, nawodnienia czy nasłonecznienia. Wybierając stanowisko do ich wysadzenia, warto więc mieć na uwadze kilka aspektów. Bardzo istotne jest oddalenie warzywniaka od ulicy – rośliny liściaste, takie jak sałata czy szpinak, mogą gromadzić zanieczyszczenia ze spalin. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by ogród znajdował się dość blisko źródła wody. W ten sposób codzienne podlewanie nie będzie nastręczać trudności.

Stanowisko do wysiewu warzyw powinno być dobrze nasłonecznione. Przed rozpoczęciem prac warto rozrysować sobie plan ogrodu na kartce i sprawdzić, czy poszczególne budynki lub drzewa nie będą zacieniać warzywniaka przez większą część dnia. Większość roślin wymaga dużych ilości słońca, by móc osiągnąć odpowiednie rozmiary i zgromadzić cenne składniki odżywcze. Warto również zaplanować ogród warzywny w pewnym oddaleniu od drzew (zwłaszcza owocowych). Ich głęboko sięgające korzenie mogą zabierać warzywom wodę oraz składniki odżywcze, a tym samym przyczyniać się do zmniejszenia plonów.

Przed rozpoczęciem uprawy warto również zorientować się, jakie pH ma ziemia w Twoim ogrodzie. Większość warzyw preferuje odczyn obojętny, ewentualnie lekko kwaśny (6 do 7 pH). Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie ma 5.5 pH lub poniżej, należy ją odkwasić np. nawozem wapniowym lub popiołem drzewnym.

Aby móc bez przeszkód dbać o warzywa, warto w planie uwzględnić niewielką ścieżkę, najlepiej biegnącą przez środek ogródka. W ten sposób zyskasz swobodny dostęp do roślin, a jednocześnie nie zniszczysz ich w trakcie wykonywania czynności pielęgnacyjnych, np. pielenia czy podlewania.

Zakładanie ogrodu warzywnego – dobry sąsiad to podstawa!

Zakładając ogród warzywny, z pewnością chcesz do maksimum ograniczyć korzystanie z chemicznych środków ochrony roślin. Na szczęście jest na to sposób – odpowiednie sąsiedztwo! Planując wysiew warzyw, warto zwrócić uwagę na to, jakie rośliny pozytywnie na siebie oddziałują. Za przykład mogą posłużyć cebula i marchew, które chronią się wzajemnie przed pasożytami. Z kolei szczypiorek czy czosnek nie będą dobrze współgrać z fasolą oraz grochem, za to będą świetnym towarzystwem dla truskawek.

Należy również pamiętać o tym, że wysoko rosnące rośliny mogą zacieniać te o nieco mniejszych rozmiarach. Z tego powodu warzywa takie jak fasola czy ogórki powinny znaleźć się raczej na uboczu ogrodu, najlepiej od strony północnej. W ten sposób nie będą zabierać swoim sąsiadom cennego światła słonecznego.

Rotacja roślin, czyli jak zrobić ogródek warzywny dający duże plony

Ważnym terminem w rolnictwie każdego kalibru jest rotacja roślin. Płodozmian pozwala zabezpieczyć glebę przed wyjałowieniem i osiągać duże plony każdego roku. Rotacja pomaga również uniknąć rozwoju chorób i pasożytów, atakujących konkretne rodzaje roślin. Najlepszą metodą jest wysiewanie w wybranym stanowisku innego warzywa co roku, by maksymalnie wykorzystać składniki odżywcze z gleby.

Rośliny o największych wymaganiach, takie jak pomidor, ogórek, sałata, seler czy kapusta powinny trafić do najbardziej żyznych gruntów. W kolejnym roku na te stanowiska mogą zostać wysiane warzywa korzeniowe, cebula, roszponka, szczypiorek czy bazylia. W następnym sezonie na gruntach najlepiej zasadzić rośliny motylkowe. Mogą one zostać wykorzystane jako zielony nawóz, a ponadto wiążą azot z powietrza i wzbogacają nim glebę.

Jak dbać o rośliny? Zakładanie i pielęgnacja ogródka warzywnego

Odpowiednie dbanie o rośliny warto zacząć już na etapie przygotowania. Porządnie spulchniona ziemia umożliwia lepszy rozwój, a także ułatwia pobieranie wody i składników odżywczych z gruntu. Niezależnie od tego, czy stosujesz nawozy ogrodnicze organiczne, czy sztuczne – zawsze pamiętaj o dostosowaniu jego rodzaju oraz ilości do konkretnych roślin.

Podlewanie warzywniaka powinno odbywać się 1-2 razy dziennie. Pamiętaj o tym, by nie nawadniać swoich roślin w pełnym słońcu – w ten sposób możesz je sparzyć i doprowadzić do zniszczenia plonu. Najlepiej podlewać warzywa rano oraz wieczorem, choć wiele zależy od pogody oraz przepuszczalności gruntów.

Stanowisko przeznaczone na warzywniak powinno znajdować się na w miarę prostym terenie. Jeśli w wybranym przez Ciebie miejscu zbiera się woda, warto rozważyć założenie podwyższonego ogrodu. W przypadku, gdy ziemia szybko wysycha, konieczne może być natomiast częstsze podlewanie i nawożenie.

Ogród warzywny nie wymaga dużej pielęgnacji. Regularne podlewanie, usuwanie chwastów oraz odpowiednie przygotowanie gruntów powinny wystarczyć do osiągnięcia zadowalających plonów. Warto więc spróbować założyć własny warzywniak, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w tym temacie.

Szukasz miejsca, w którym zaopatrzysz się w nawozy, nasiona oraz niezbędne narzędzia? Sprawdź nasz internetowy sklep ogrodniczy! Znajdziesz w nim towary dostępne od ręki, które dostarczymy bezpośrednio do Twojego domu. Zapoznaj się z asortymentem już teraz!

pixel