Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jakie drzewa posadzić przed domem? Poradnik

2023-11-22
Jakie drzewa posadzić przed domem? Poradnik

Posadzenie drzew przed domem ma wiele zalet. Rośliny te zapewniają naturalny cień, dodają charakteru elewacji, a także znacząco zwiększają prywatność. Nim jednak zdecydujesz się posadzić przed swoim domem drzewa, warto rozważyć kilka aspektów. Jakie rośliny nadadzą się do małego ogrodu, a jakie lepiej sprawdzą się w dużym? Jakie drzewa liściaste i iglaste warto posadzić przed domem? Doradzamy!

Spis treści:

  1. Jakie drzewa przed domem sprawdzą się najlepiej? Kilka ważnych zasad
  2. Jakie drzewa iglaste i liściaste posadzić przed domem?
  3. Jakie krzewy posadzić przed domem, by dodać ogrodowi charakteru?

Jakie drzewa przed domem sprawdzą się najlepiej? Kilka ważnych zasad

Aranżacja wyjątkowego ogrodu to niełatwe zadanie – zwłaszcza jeśli w grę wchodzą nie tylko drzewa, ale również kwiaty, ścieżki czy pergole. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaplanowanie przestrzeni i wytyczenie stanowisk dla każdej z roślin. W projekcie należy uwzględnić nie tylko obecną wielkość drzew, ale również ich prognozowaną wysokość i stopień rozrostu. Dlaczego to takie ważne?

Niektóre drzewa mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. Rozłożyste korony pokryte liśćmi oraz igłami skutecznie odcinają dostęp słońca wszystkim roślinom, posadzonym w ich okolicy. Głęboko sięgające korzenie mogą „podkradać” kwiatom czy krzewom cenne zasoby, doprowadzając do ich marnienia.

Jakie zatem drzewa przed domem sprawdzą się najlepiej? Wiele zależy od tego, jak dużym terenem dysponujesz. W wąskich, niedużych ogrodach dobrze sprawdzą się odmiany o kolumnowych lub kulistych koronach, a także karłowate odpowiedniki klasycznych drzew. Dysponując większą przestrzenią, możesz zaszaleć i pozwolić sobie na rośliny duże i rozłożyste.

Przy wyborze konkretnych gatunków należy wziąć pod uwagę również nasłonecznienie wybranego stanowiska, a także warunki glebowe. Nie bez znaczenia jest również wilgotność gruntu. Odpowiednie nawodnienie jest istotne szczególnie w okresach intensywnego wzrostu, a także w trakcie przedłużającej się suszy. Warto również zorientować się, kiedy przypada najlepszy termin na posadzenie drzew. Niektóre odmiany najlepiej ulokować w gruncie jesienią, by na wiosnę mogły rozpocząć intensywną wegetację.

Jakie drzewa iglaste i liściaste posadzić przed domem?

Zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste mają swoje wady i zalety. Poszczególne gatunki różnią się sposobem pielęgnacji, a także wymaganiami glebowymi i wybarwieniem. Drzewa iglaste zazwyczaj pozostają zielone również zimą, co pozwala cieszyć się ich pięknem niezależnie od pory roku. Pokryte śniegiem modrzewie, sosny czy świerki pięknie się prezentują i stanowią nietuzinkową ozdobę ogrodu przed domem. Wiele odmian drzew iglastych wymaga regularnego podcinania, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Zabieg ten pomaga zagęścić ich strukturę, a także dobrze wpływa na kondycję rośliny. Niektóre iglaste drzewa mogą być w ten sposób formowane do pożądanych kształtów. Jedną z wad jest powolny wzrost – może minąć nawet kilka lat, nim wybrane przez Ciebie drzewa osiągną pożądaną wysokość. Jednymi z najchętniej wybieranych iglaków do przydomowego ogrodu są różne odmiany sosen, świerków i jodły, a także modrzewie, cyprysiki nutkajskie czy szydlice japońskie.

A jakie drzewa liściaste najlepiej posadzić przed domem? Doskonale sprawdzą się odmiany wielobarwne, owocowe oraz płaczące. Drzewa takie jak jesion, brzoza, olcha, topola czy osika dodadzą ogrodowi żółtych akcentów w okresie jesiennym. Warto zwrócić uwagę również na niektóre odmiany klonu, ambrowiec amerykański, kalinę angielską czy błotnię leśną. Liście tych drzew wybarwiają się jesienią na czerwono, dodając ogrodowi niezwykle ciekawych akcentów kolorystycznych.

Warto rozważyć również posadzenie roślin płaczących, zwłaszcza jeśli dysponujesz niewielkim oczkiem wodnym czy stawem. Drzewa te pięknie się prezentują i dodają tekstury ogrodowi. Przyjemny dla ucha szum to kolejna z ich zalet – dźwięk ten znacznie uprzyjemnia relaks na świeżym powietrzu.

Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i posadzić w swoim przydomowym ogrodzie drzewa owocowe. Większość gatunków na wiosnę obsypanych jest pięknymi kwiatami, które z czasem przeistaczają się w smaczne i zdrowe przekąski. Warto zwrócić uwagę na popularne odmiany rodzimej jabłoni, czereśni czy śliwki, a także mniej znane, jak brzoskwinia inka czy głóg szkarłatny.

Jakie krzewy posadzić przed domem, by dodać ogrodowi charakteru?

Krzewy to ciekawe uzupełnienie ogrodowej flory. Niezależnie od tego, czy wybierzesz gatunki wolnorosnące, płożące czy też pnące – z pewnością będą one bardzo efektowne. Zielone krzewy, takie jak cisy, tuje czy laurowiśnia umożliwią stworzenie żywopłotu, który zapewni Ci prywatność i osłoni przed wiatrem. Kolorowe rośliny, takie jak trawa pampasowa, berberys czy trzmielina dodadzą różnobarwnych akcentów Twojemu ogrodowi. Możesz również postawić na bardziej użyteczne krzewy jak maliny, borówki, porzeczki czy kolcowój chiński. Rośliny te będą nie tylko cieszyć oko, ale także podniebienie – ich owoce są wyjątkowo smaczne!

Jakie krzewy posadzić przed domem? Wybór należy do Ciebie! Nim jednak zaczniesz na dobre aranżację ogrodu, warto zaopatrzyć się w niezbędne przybory. Sprawdź nasz internetowy sklep ogrodniczy i skompletuj wyposażenie od ręki, z dostawą wprost do Twojego domu!

pixel