Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Co siać w styczniu w inspekcie lub szklarni?

2022-01-27
Co siać w styczniu w inspekcie lub szklarni?

Co siejemy w styczniu - warzywa

Świeże warzywa to doskonały dodatek do domowej kuchni, więc nic dziwnego, że chętnie uprawiamy je nie tylko w gruncie, ale również wcześniej, w warunkach domowych lub w szklarniach. Już z początkiem stycznia możemy wysiać do skrzynek cebulę i pietruszkę na świeżą zieleninę, którą będziemy mogli się cieszyć już po kilku tygodniach. 

W końcem miesiąca można też wysiewać szpinak, który jako roślina krótkiego dnia nie nadaje się do uprawy w okresie lata. Szpinak kiełkuje już wtedy, gdy temperatura oscyluje w okolicach 2-3oC, ale nie lubi przymrozków i zbyt wysokich temperatur. Wysiewając go w szklarniach nie możemy zatem przesadzać z ich ogrzewaniem, bo temperatury powyżej 20oC mogą mu raczej zaszkodzić niż pomóc. Po ok. 50 dniach od wysiewu, a zatem już w połowie marca, możemy planować zbiory szpinaku i korzystać z nich w domowej kuchni.

W styczniu w tunelu lub szklarni możemy również wysiewać nasiona rzodkiewki. Musimy jednak liczyć się z tym, że na pierwsze plony będziemy musieli poczekać 6-7 tygodni, gdyż w styczniu dzień jest jeszcze dość krótki. Rzodkiewkę w szklarni możemy uprawiać równolegle ze szpinakiem, gdyż oba te warzywa lubią chłód i zbyt wysoka temperatura może spowodować wykształcenie kwiatostanów, których pojawienie oznacza brak rozrostu części podziemnej rośliny.

Z początkiem stycznia wysiewa się również nasiona warzyw takich jak pomidory, ogórki czy papryka, które są przeznaczone do uprawy w szklarni. Należy jednak pamiętać, że warzywa te wymagają dużo wyższej temperatury niż wspomniany wcześniej szpinak i rzodkiewka, a zatem nie powinny być uprawiane w tej samej szklarni.

W styczniu możemy również zająć się przygotowaniem rozsady warzyw, czyli zaplanować wysiew nasion pora i selera przeznaczonych na rozsadę. Możemy też przystąpić do wysiewu nasion wczesnych odmian kapusty i sałaty przeznaczonej do uprawy tunelowej oraz karczocha, który należy do roślin o długim okresie wschodzenia i wzrostu.

szklarnia balkonowa

Jakie nasiona kwiatów siać w styczniu?

Styczeń to pora, w której możemy wysiewać nie tylko warzywa na wczesny zbiór, ale również wiele nasion kwiatów. Do grupy tej należą rośliny jednoroczne, które mają stosunkowo długi czas od wysiewu do kwitnienia. Siejąc nasiona kwiatów z początkiem stycznia możemy przyspieszyć okres ich kwitnienia i dzięki temu będą zdobić nasz ogród niemal od razu po przesadzeniu ich do gruntu.

Do roślin, których nasiona wysiewa się w styczniu, należą takie gatunki jak heliotrop peruwiański, lobelia przylądkowa, pelargonia - zarówno bluszczolistna, jak i rabatowa, szałwia błyszcząca, werbena ogrodowa, petunia ogrodowa, begonia semperflorens oraz żeniszek meksykański.

siew w styczniu

Wysiewając nasiona kwiatów w styczniu musimy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Najlepiej zaplanować wysiew nasion w małych pojemnikach lub wykorzystując niewielkie doniczki do rozsady. Należy je wypełnić ziemią ogrodniczą lub wykorzystując specjalne podłoże do wysiewu nasion. Większe nasiona m.in. szałwii i żeniszka należy po wysiewie przysypać warstwą ziemi 2-3 krotnie grubszą niż wielkość nasiona. Natomiast mniejsze nasiona pozostałych kwiatów wystarczy wcisnąć głębiej do gruntu, a na wierzchu posypać cienką warstwą piasku. Tak wysiane nasiona należy podlać korzystając z konewki ze zraszaczem, by nie wypłukać nasion, a następnie ustawić w ciepłym i dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej na parapecie. Dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności możemy rozsady przykryć folią lub szkłem, co poprawi warunki ich rozwoju. Należy jednak uważać, by pod przykryciem nie było nadmiernej wilgoci, gdyż w takich warunkach bardzo łatwo mogą pojawić się choroby grzybowe.

Po kilkunastu dniach rośliny zaczną kiełkować i po 3-4 tygodniach pojawią się pierwsze listki. Wówczas trzeba sprawdzać, czy nie rosną one zbyt gęsto. Jeśli uznamy, że tak jest, to możemy je przepikować, by zapewnić roślinom lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Gdy rośliny już osiągną większe rozmiary, to w drugiej połowie maja możemy zaplanować sadzenie roślin do gruntu. Jeśli nie zdążymy wysiać ich nasion w styczniu, to można zrobić to również nieco później, ale należy pamiętać, że opóźni to odpowiednio okres ich kwitnienia. Możemy jednak tak zaplanować wysiew tych roślin, żeby ich kwiaty zdobiły nasz ogród już wczesną wiosną, a kolejne gatunki pojawiały się sukcesywnie, ciesząc nasze oczy aż do późnej jesieni.

O czym pamiętać planując styczniowy wysiew roślin?

Planując styczniowy wysiew nasion należy pamiętać o kilku ważnych regułach, które pozwolą zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju. Głównym problemem przy styczniowej uprawie w szklarni i inspektach jest niedobór światła. Co prawda niektórym roślinom nie potrzeba go wiele, a nadmiar może zniweczyć plony (szpinak, rzodkiewka), ale niedobór światła może być jeszcze bardziej dotkliwy w skutkach. Należy zatem zadbać o doświetlanie pojawiających się młodych roślinek, ustawiając doniczki z rozsadą na parapecie lub blisko naturalnych źródeł światła. Można też dodatkowo doświetlać rozsady z pomocą lamp, ale takiej roli nie spełnią zwyczajne żarówki, dlatego trzeba pomyśleć o zakupie specjalnych lamp typu LED Grow, które emitują strumień światła o określonej barwie symulującej światło dzienne. 

siew w doniczce

W styczniu wysiewa się nasiona roślin lubiących różne warunki termiczne, dlatego należy je dopasować do ich upodobań. Rozsady kwiatów lepiej się będą czuły w temperaturze ok. 20oC, podczas gdy taka temperatura będzie zbyt wysoka dla rzodkiewki czy szpinaku. Chcąc zapewnić każdej z tych roślin optymalne warunki warto o tym pamiętać i dostosować temperaturę przechowywania rozsad do potrzeb rośliny.

Niezależnie jednak od warunków termicznych, wszystkie wysiewane w styczniu nasiona potrzebują dobrego podłoża, z którego będą mogły czerpać potrzebne do rozwoju składniki odżywcze. Można do tego celu wykorzystać specjalne podłoże, ale sprawdzi się również ziemia uniwersalna dobrej jakości. Ważne, by nie była ona zbyt kwaśna, bo większość opisanych roślin woli gleby o odczynie obojętnym. Jeśli nie jesteśmy pewni jego odczynu, to możemy go sprawdzić stosując odpowiednie mierniki do gleby. 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel