Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak dbać o oczko wodne? 5 praktycznych porad

2018-04-24
Jak dbać o oczko wodne? 5 praktycznych porad

Oczko wodne to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Aby zachwycało swoim pięknem, a przebywające w nim rośliny i zwierzęta rozwijały się prawidłowo, należy o nie odpowiednio zadbać. Na czym polega jego właściwa pielęgnacja? Jak utrzymywać oczko wodne w czystości i nie dopuszczać do rozwoju glonów? Podpowiadamy w poniższym artykule.


1. Jak dbać o rośliny w oczku wodnym?

Nie sposób wyobrazić sobie oczka wodnego bez roślin. Zachwycają one swoim wyglądem, ale także zaopatrują wodę w tlen i dają schronienie żyjącym w niej stworzeniom. Przy wyborze roślin wodnych powinieneś dążyć do utworzenia różnorodności gatunkowej w Twoim oczku wodnym. Powinno w nim funkcjonować kilka stref głębokości, a w każdej z nich powinny znaleźć się odpowiednie rośliny:

W strefie wody powierzchniowej pięknie rozwijać będzie się hiacynt wodny, osoka aloesowata, pistia, żabiściek pływający, rzęsa.

W strefie płytkiej (30 50 cm) - grzybieńczyk wodny, pałka, miniaturowe odmiany lilii wodnej.

Zaś w strefie głębokiej (50 –150 cm) - grążel żółty, lilia wodna, moczarka kanadyjska.

W strefie błotnej (do 10 cm) z kolei - babka wodna, jaskier wielki, kaczeniec, kosaćce japoński i żółty, kalla, kroplik, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pałka, sit, strzałka wodna, tatarak zwyczajny, wiązówka błotna.

W strefie przybrzeżnej firletka poszarpana, funkie, gunera, kosaciec syberyjski, liliowce, pełnik ogrodowy, rutewka orlikolistna, żurawki.

czyste oczko wodne

Próchnica wypłukiwana z żyznej gleby może stać się pożywką dla glonów, dlatego do sadzenia roślin w oczku wodnym najlepiej przygotować mieszankę gliny, piasku i kompostu lub ziemi ogrodowej. Pamiętaj, że rośliny wodne należy zasilać przeznaczonymi dla nich nawozami – nie wolno stosować nawozów przeznaczonych dla roślin ogrodowych. Unikaj również opryskiwania roślin preparatami chemicznymi – są one szkodliwe dla organizmów żyjących w wodzie.

2. Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?

Oczka wodne to miejsce rozwoju nie tylko wielu gatunków roślin, ale także zwierząt – zwłaszcza ryb. Przy ich wybieraniu, musisz mieć na uwadze właściwości naszego klimatu – wybieraj gatunki, które dobrze znoszą spadki temperatury. Poniżej prezentujemy listę gatunków, które świetnie odnajdą się w warunkach oczka wodnego:

różanka,

słonecznica,

strzebla potokowa,

złote rybki (karasie)

karpie koi.


karpie koi w oczku wodnym

3. Jak dbać o ryby?

Decydując się na posiadanie ryb w oczku wodnym musisz upewnić się, że będą one miały odpowiednie warunki do życia. Największą rolę odgrywa głębokość oczka, powinna wynosić minimum 1 metr. Pamiętaj, że w lecie woda szybko się nagrzewa, a zimą może zamarzać do samego dna. Metr to minimalna głębokość, która gwarantuje, że rybom nie zabraknie tlenu o żadnej porze roku.

Kolejna rzecz, którą powinieneś mieć na uwadze to fakt, że ryby potrzebują przestrzeni do pływania, dlatego nie może być ich za dużo. Ich ilość nie powinna być większa niż połowa powierzchni zbiornika.

przy domu oczko wodne w ogrodzie

Ryby żywią się owadami, larwami oraz mikroorganizmami występującymi w wodzie, dlatego należy rozsądnie dawkować pokarm – niezjedzony przez ryby opada na dno i może stać się pożywką dla glonów. Optymalna ilość pokarmu to taka, którą ryby są w stanie zjeść przez 5 minut.

Jeśli jednak nie jesteś pewny co do obecności żywych stworzeń w swoim oczku wodnym, na początku możesz umieścić w nim sztuczne zwierzaki, które odnajdziesz w ofercie naszego sklepu.

4. Jak oczyszczać oczko wodne?

Odpowiednia równowaga biologiczna pozwala na samooczyszczanie się zbiornika wodnego, niestety trudno ją zachować w oczkach o niewielkich rozmiarach. Brudna woda, muł i glony – to zmory wszystkich posiadaczy małych oczek wodnych. Czystą wodę najłatwiej utrzymać, instalując w oczku odpowiednie sprzęty – filtr oraz pompę, która tłoczy do niego wodę. Przy wyborze właściwych urządzeń powinieneś kierować się przede wszystkim ich wydajnością. Im większe oczko i im więcej gatunków się w nim znajduje, tym większa powinna być wydajność filtra i pompy.

glony w oczku wodnym

Zastanawiasz się, czy czyste oczko wodne bez filtra i bez pompy jest możliwe? Oczywiście, ale utrzymanie takiego oczka wymaga znacznie większego nakładu pracy. Istnieją domowe sposoby oczyszczania oczka wodnego, które polegają na jego ręcznym oczyszczaniu na przykład za pomocą grabi, kija lub sita. Jest to jednak bardzo żmudna praca – przed mechanicznym oczyszczeniem oczka z mułu należy spuścić z niego wodę (2/3 wystarczy) i oczywiście wyłowić ryby.
Warto także ochraniać swój zbiornik przed opadającymi jesiennymi liśćmi i innymi zabrudzeniami za pomocą specjalnej siatki na oczko wodne. Pamiętajmy również o tym, że znacznie łatwiej będzie nam dbać o czystość przydomowego akwenu, jeżeli przy jego budowie zainwestujemy w dobrą folię do oczka wodnego.

5. Jak nie dopuścić do powstawania glonów?

Zielona i mętna woda to znak, że w oczku pojawiły się glony. Jeśli mają one dużo światła i substancji odżywczych, rozwijają się nad wyraz bujnie. Aby zapobiec ich rozwojowi, należy zadbać o odpowiednie rozmiary oczka – powinno mierzyć ono minimum 2 x 2,5 m2, gdyż glony najprężniej rozwijają się w małych i płytkich zbiornikach. Równie ważny jest odpowiedni poziom pH, który powinien mieścić się w przedziale od 7,4 do 8,4. Gdy pH jest za wysokie, glony mają idealne warunki do rozwoju. Należy wtedy przystąpić do obniżenia jego poziomu, czyli zakwaszania wody. Jedną z tradycyjnych metod zakwaszania jest wlewanie octu do oczka wodnego czy umieszczanie w nim bochenków chleba. Przy stosowaniu takich metod jednak zachowaj szczególną ostrożność – mogą być one szkodliwe dla roślin i zwierząt, żyjących w Twoim oczku. Najbezpieczniejsze będzie umieszczenie torfu na dnie zbiornika.

zadbane oczko wodne

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że oczka wodne wymagają umiejętnej i czasochłonnej pielęgnacji, jednak ogromna radość z posiadania własnego tętniącego życiem ekosystemu rekompensuje wszystkie wysiłki. Regularne oczyszczanie, filtrowanie wody oraz dobór odpowiednich gatunków roślin i zwierząt sprawią, że Twoje oczko wodne będzie wyglądać pięknie przez cały rok.

 

pixel