Jak nawozić rośliny doniczkowe?
2019-11-14

Jak rośliny doniczkowe sygnalizują niedobory składników pokarmowych?
Rośliny są w stanie pokazać Ci, że potrzebują dodatkowej porcji składników odżywczych. Jakie symptomy za tym przemawiają? Na co powinieneś zwrócić uwagę?- Zahamowanie wzrostu roślin.
- Brak kwitnienia roślin kwitnących.
- Nowe liście są o wiele marniejsze od starszych — bledną, żółkną, czasem także wypadają.
- Dolne liście opadają i odpadają.
Czego potrzebują rośliny doniczkowe, aby zdrowo się rozwijać?
Roślinom w doniczkach do prawidłowego rozwoju potrzeba zarówno makroelementów (potasu, fosforu, azotu), jak i mikroelementów (cynku, manganu, żelaza). Warto ich dostarczać we właściwych proporcjach, aby nie zaburzyć naturalnego cyklu życia roślin kwitnących — tych o ozdobnych kwiatach oraz liściach. Te pierwsze potrzebują o wiele więcej potasu i fosforu aniżeli drugie — one wymagają większej dawki magnezu, a także azotu. Jak więc wybrać odpowiedni nawóz?
Nawozy do zasilania kwiatów doniczkowych — z jakich warto korzystać?
#1 Nawozy mineralne — proszek, koncentrat, żel, granulki Nawozy mineralne działają szybko i skutecznie. Są bardzo wygodne w użytkowaniu — łatwo dobrać odpowiedni środek do potrzeb konkretnej rośliny. Producenci wytwarzają produkty dedykowane danym gatunkom kwiatów doniczkowych. W sklepach możesz znaleźć także nawozy uniwersalne — dostarczą składników odżywczych każdej roślinie. Na szczególną uwagę zasługują pałeczki nawozowe — produkt dostępny w naszym sklepie Rolmarket.pl, który cechuje się systematycznym, powolnym uwalnianiem składników odżywczych potrzebnym roślinom doniczkowym. Taki nawóz wystarczy kwiatom na wiosnę, a czasem także lato i jesień.#2 Nawozy organiczne — kompost, a także biohumus w formie płynnej — do podlewania Nawozy organiczne dostarczają roślinie potrzebnych składników odżywczych, a także wzbogacają glebę o mikro i makro elementy. Podczas zasilania takimi produktami nie istnieje ryzyko przenawożenia. Mają spowolnione działanie, a więc nie nadają się do tego, aby szybko poprawiać kondycję powiędłych roślin. Nawóz ekologiczny możesz wykonać także samodzielnie — jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, przeczytaj nasz artykuł pod tytułem SKUTECZNY NAWÓZ ORGANICZNY — CO, JAK I GDZIE KOMPOSTOWAĆ?.
#3 Nawozy organiczno-mineralne — koncentraty Niektóre rośliny, które hodujesz w doniczkach, wymagają specjalnego traktowania. Chodzi między innymi o paprocie, storczyki czy nawet kaktusy. Koncentrat wystarczy na długi czas, a najwygodniej zaaplikować go podczas podlewania.
Kwiaty doniczkowe — jak je prawidłowo nawozić? Główne zasady
Poniżej przeczytasz o kilku głównych zasadach nawożenia roślin w doniczkach.- Rośliny doniczkowe nawoź tylko w okresie wegetacji poszczególnych gatunków. Nie zasilaj ich wtedy, gdy są w stanie spoczynku. Z preparatów korzystaj od początku marca do początku września.
- Preparaty stosuj jedynie na rośliny, które już dobrze się ukorzeniły. Nie nawóź pędów niedawno zasadzonych bądź tuż po przesadzeniu do nowej doniczki. Poczekaj około trzy tygodnie — daj kwiatu czas na wypuszczenie lub samodzielne wzmocnienie systemu korzeniowego.
- Zimą nie należy nawozić roślin — wyjątkiem są te, które nie przechodzą w okres wegetatywny wraz z nastaniem zimy.
- Najwięcej nawozu potrzebują rośliny kwitnące — zasilaj je raz w tygodniu.
- Większość roślin warto zasilać jedynie co dwa bądź trzy tygodnie. Taka częstotliwość podawania preparatu nie będzie groźna dla ich systemów korzeniowych, a także ogólnej kondycji.
- Kaktusy oraz sukulenty zasilaj raz w miesiącu.