Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni?

2018-05-08
Jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni?
Posiadanie własnej szklarni to marzenie niejednego ogrodnika. W końcu kto nie chciałby cieszyć się obfitymi i aromatycznymi plonami niezależnie od klimatu i warunków atmosferycznych? Wybudowanie szklarni to niestety tylko połowa sukcesu, o rośliny trzeba jeszcze odpowiednio zadbać. Co sadzić w szklarni? Na czym polega odpowiednia pielęgnacja roślin? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie są zalety posiadania szklarni w ogrodzie?

Zalet jest oczywiście wiele, ale największą z nich jest możliwość uprawiania roślin bez konieczności martwienia się o zmienność warunków atmosferycznych oraz niedogodności klimatu. Jeśli zdecydujesz się na uprawę roślin w szklarni, ulewy, silny wiatr i połamane pędy nie będą już nigdy Twoim problemem. Zachęcić może Cię też fakt, że rośliny w szklarni mogą rosnąć nawet o kilka tygodni szybciej niż te na tradycyjnych uprawach.

Pielęgnacja roslin w szklarni
Kolejna korzyść, jaką daje posiadanie szklarni to możliwość uprawy roślin ciepłolubnych, w tym także egzotycznych. Szklarnia tworzy odpowiednie warunki do ich rozwoju, dzięki czemu możesz cieszyć się odrobiną egzotyki w swoim ogrodzie i zajadać pysznymi melonami czy cytrusami. Uprawa w szklarni przydomowej stwarza również możliwość dłuższej hodowli roślin, która może zacząć się już w lutym, a zakończyć dopiero w listopadzie. Jako kolejną zaletę można wymienić fakt, że ściany szklarni tworzą skuteczną warstwę ochronną przed atakami szkodników, które niszczą Twoje plony na zewnątrz.

Jakie warzywa uprawiać w szklarni?

Szklarnia ogrodowa stwarza wręcz wymarzone warunki do uprawy warzyw. Świetnym pomysłem jest posadzenie nowalijek, czyli młodych warzyw, których pierwsze plony pojawiają się już w kwietniu. Są to między innymi rzodkiewki, pomidory, ogórki, cebula, czosnek, szczypiorek, pietruszka, roszponka oraz rukola. Zasiać powinieneś je już w lutym, a najpóźniej w marcu. Wtedy możesz także zacząć przygotowywać rozsady – wysiać wybrane nasiona np. do skrzynek, aby utworzyć własne sadzonki roślin (pora, selera, kapusty, brokułów i wielu innych).

Uprawa warzyw w szklarni

Jak wspominaliśmy wyżej, w szklarni świetnie odnajdą się warzywa ciepłolubne, wśród których można wymienić między innymi bakłażana, cukinię, paprykę, pomidory i ogórki.

Jakie owoce wybrać?

W szklarni możesz uprawiać zarówno te popularne w naszym kraju owoce, jak i bardziej egzotyczne gatunki. W szklarniowych warunkach świetnie odnajdą się dobrze nam wszystkim znane truskawki, którym wyjątkowo służą szklane osłony. Uprawa truskawek w szklarni pozwala na ich szybsze dojrzewanie, uzyskanie większych plonów i wyjątkowo aromatycznych owoców.

rosliny uprawiane w szklarni

Pośród egzotycznych gatunków, które świetnie odnajdą się w polskich szklarniach, należy wymienić ananasa, arbuza, kiwano oraz melona. Nie istnieją również żadne przeszkody, abyś posadził cytrusy. Mandarynki, limonki czy cytryny mogą znaleźć się w Twojej przydomowej szklarni, pod warunkiem, że będziesz utrzymywać temperaturę wynoszącą od 25 do 32 stopni.

Jak pielęgnować rośliny?

Istnieje kilka podstawowych zasad, których powinieneś przestrzegać przy uprawie roślin w szklarni. Po pierwsze ich pielęgnację należy zacząć od przygotowania dla nich odpowiedniego podłoża, które powinno przepuszczać powietrze, być żyzne i bogate w składniki odżywcze. Zalecamy uprawiać rośliny w przeznaczonych do tego pojemnikach, gdyż ziemia w szklarni ulega szybkiemu wyjałowieniu i wymaga okresowego wymieniania. Pamiętaj także o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin.

Pielegnacja roslin w szklarni

Możesz zainstalować automatyczny system nawadniania, co znacznie usprawni Twoją pracę przy uprawach. Miej na uwadze, że w lecie szklarnia szybko się nagrzewa, dlatego powinny znaleźć się w niej uchylne okna, które umożliwią wentylację i obniżenie temperatury. Promienie letniego słońca mogą stanowić zagrożenie dla roślin, dlatego warto zadbać o możliwość cieniowania szklarni, wykorzystując do tych celów na przykład siatki cieniujące. Co więcej, w szklarni panuje zazwyczaj duża wilgotność powietrza, co sprzyja rozwojowi różnego rodzaju grzybów – nie zapominaj o profilaktycznym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych.

Tunel foliowy a szklarnia

Bardziej ekonomiczną alternatywą dla szklarni jest tunel foliowy, który jest zdecydowanie tańszy, a jego montaż i demontaż w ogrodzie nie stanowi żadnego wyzwania. Z tych powodów świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku jednorazowych upraw sezonowych. Zastanawiasz się, co można uprawiać w tunelu foliowym? Odpowiadamy – praktycznie te same rośliny, co w szklarni. Miej jednak na uwadze, że tunele są od nich znacznie mniej wytrzymałe i nie wykazują tak wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Z tego względu uprawa roślin w tunelu foliowym może stanowić swoisty trening przed rozpoczęciem hodowli roślin w prawdziwej szklarni.

Szklarnia w ogrodzie

Podsumowanie

Prowadzenie własnej szklarni to zadanie wymagające, ale także bardzo satysfakcjonujące. Uprawa warzyw i owoców w przydomowej szklarni gwarantuje, że plony będą obfite, a wygląd, smak i aromat roślin z całą pewnością będzie dla Ciebie powodem do dumy i źródłem radości.

pixel