Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Kosze na śmieci - podstawowe zasady segregacji odpadów

2020-10-17
Kosze na śmieci - podstawowe zasady segregacji odpadów

 

Segregacja odpadów to przepis, który wszedł w nasze codzienne życie już kilka lat temu. Dzięki temu z wielu ton śmieci można odzyskać wiele surowców, które nadają się do powtórnego przetworzenia. Kluczem jest jednak odpowiedni podział odpadów i oddzielenie ich od surowców, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy zadbamy o właściwą segregację śmieci. Dziś przypomnimy podstawowe zasady segregacji odpadów.

Segregacja śmieci – podstawowy podział

Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy każdej osobie, która zaczyna dowiadywać się więcej o segregacji śmieci, są różne kolory pojemników. Kosze na śmieci dla ułatwienia są oznaczone kolorami, które są przeznaczone dla konkretnych rodzajów odpadów. Zgodnie z takim podziałem możemy wyróżnić 5 kategorii odpadów:

  • metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty,
  • szkło – kolor zielony,
  • papier – kolor niebieski,
  • odpady biodegradowalne – kolor brązowy,
  • odpady zmieszane – kolor czarny.

Podział ten jest jednakowy w całej Polsce, co znacznie ułatwia dobre segregowanie odpadów nawet wtedy, gdy jesteśmy poza swoim miejscem zamieszkania. Zgodnie z tym podziałem kolorystycznym firmy odbierające odpady dostarczają worki na śmieci w odpowiednich barwach, dopasowanych do rodzaju wyrzucanych odpadów. Przedstawiony powyżej podział ogólny może jednak rodzić wiele pytań, dlatego poniżej przedstawimy konkretne rady, co wrzucać, a czego nie wrzucać do worków o wybranych kolorach.

Co wrzucać do żółtego kosza na śmieci?

Żółty kosz na śmieci służy do zbierania odpadów zrobionych z tworzyw sztucznych i metalu. Oznacza to, że jest to właściwe miejsce na plastikowe butelki (koniecznie odkręcone i zgniecione). Zakrętki również można tu wrzucać, jeśli nie zbieramy ich w ramach akcji charytatywnych oddzielnie, ale nawet jeśli trafiają do żółtego kosza to powinny być oddzielnie niż butelki, z których pochodzą. Oprócz nich do żółtych worków należy wrzucać wszelkie worki, folie, reklamówki oraz opakowania wielomateriałowe, czyli np. kartony po mleku i sokach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych np. kubki po śmietanie czy jogurtach. Możemy też wrzucać opakowania po chemii domowej, czyli po proszkach do prania i płynach do płukania oraz opakowania po kosmetykach. Do tego kosza powinny również trafić odpady metalowe, takie jak folia aluminiowa, puszki po napojach, sokach czy konserwy i metalowe zakrętki. To tutaj powinny też trafić inne metale kolorowe, które uznamy za nadające się do wyrzucenia. Mimo tak długiej listy rzeczy, które można wrzucać do żółtego kosza na śmieci, są również rzeczy, których nie można tam wrzucać. Należą do nich opakowania po lekach, po olejach samochodowych, zużyte zabawki czy puszki i pojemniki po farbach i lakierach. Nie jest to również miejsce na części samochodowe oraz zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, które powinny być zbierane oddzielnie i oddawane w punktach zbiórki elektrośmieci.

 

Kosz na szkło – butelki, słoiki i co jeszcze?

Zielony kosz na szkło to miejsce, do którego należy wrzucać przede wszystkim butelki i słoiki po produktach spożywczych oraz szklane opakowania po kosmetykach, jeśli nie są one wykonane z kilku materiałów mocno ze sobą połączonych. Na tym lista rzeczy, które można tu wrzucać się kończy, a zdecydowanie dłuższa jest lista rzeczy, których wrzucać do tego kosza nie wolno. Wśród zakazanych na pierwszym miejscu są opakowania po lekach oraz naczynia wykonane ze szkła żaroodpornego. To nie jest również miejsce na wyrzucanie luster, reflektorów, szyb okiennych i zbrojonych oraz zniczy z zawartością wosku. W zielonym koszu nie powinny się również znaleźć naczynia ceramiczne, doniczki, fajans czy porcelana, jako że nie są to naczynia wykonane ze szkła, choć wyszczególnienie ich na liście rzeczy zakazanych w zielonym koszu pozwala przypuszczać, że były przypadku wrzucania ich do worka na szkło.

Kosz na papier – jaki papier można wrzucać?

Niebieski kosz na papier to jak sama nazwa wskazuje miejsce, do którego należy wyrzucać rzeczy wykonane z papieru. Nie każdy papier jednak się nadaje do recyklingu, dlatego, zanim wrzucimy coś do niebieskiego kosza, to sprawdźmy, czy znajduje się on na liście rzeczy dozwolonych. Są na niej gazety, ulotki, zeszyty, książki, papier pakunkowy, torebki papierowe oraz karton i tektura, również falista. W koszu na papier nie powinny się znaleźć zużyte chusteczki higieniczne oraz ręczniki papierowe, papier mocno zabrudzony i zatłuszczony oraz papier powlekany folią. Nie można tutaj wrzucać również papierowych opakowań po materiałach budowlanych, takich jak cement, gips czy klej do płytek. Do tego worka nie można również wrzucać tapet oraz zużytych i zatłuszczonych naczyń jednorazowych.

 

Co do brązowego worka?

Brązowy kosz na śmieci to kosz na odpady biodegradowalne, czyli odpady, które zamiast do brązowego worka na śmieci mogłyby trafić na kompost. Zdecydowana większość osób nie ma jednak przydomowego kompostownika, dlatego odpady bio mogą oni oddawać do brązowego worka na śmieci. W tym worku powinny się znaleźć w szczególności odpady kuchenne, czyli resztki warzyw i owoców, w tym obierki, resztki jedzenia (ale bez kości zwierząt). Do worka tego można również wrzucać skoszoną trawę, liście, gałęzie, trociny i inne odpadki drzewne, pod warunkiem, że nie były one impregnowane. W worku tym nie mogą znaleźć się impregnowane drewno, płyty wiórowe i pilśniowe, ziemia i kamienie. Nie można tutaj wrzucać również leków, odchodów zwierząt oraz innych materiałów niebezpiecznych.

Odpady zmieszane – co to dokładnie znaczy?

Ostatnim pojemnikiem, który pozostaje po segregacji odpadów jest pojemnik na resztę, czyli odpady zmieszane. Oznacza to, że możemy do niego wyrzucić wszystkie odpady, które nie mogą być wrzucane do koszy na odpady segregowane, a jednocześnie nie są to odpady niebezpieczne. Nie można tutaj zatem wrzucać świetlówek, leków, baterii i zużytego sprzętu elektronicznego, które muszą być oddawane w punktach zbiórki odpadów tego rodzaju. Nie można tu również wrzucać resztek materiałów budowlanych czy opakowań po środkach chemicznych, bo one również powinny być przekazane do utylizacji w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.  

 

pixel