Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

​Listopad w ogrodzie: ważne prace do wykonania

2018-11-22
​Listopad w ogrodzie: ważne prace do wykonania

Listopad to miesiąc, w którym dosyć często doświadczamy zimowych chłodów i porywistych wiatrów. Często obserwujemy również pierwsze opady śniegu. To wszystko wpływa na rośliny w naszych ogrodach, jak i na listę ogrodniczych obowiązków, które mamy do wykonania w ciągu przedostatniego miesiąca roku. Jak powinieneś zadbać o ogród w listopadzie, aby na wiosnę nasz ogród bajecznie się rozwinął?

Jak zadbać o ogród w listopadzie?

  1. W listopadzie czeka cię regularne grabienie liści
  2. Dlaczego warto grabić liście?
  3. Osłoń rośliny przed listopadowym mrozem
  4. Jakie rośliny należy okryć przed zimą?
  5. Zbiory w listopadzie
  6. Jesienne przekopywanie ziemi w ogrodzie
  7. W listopadzie nie zapomnij o iglakach
  8. Jak zaplanować prace w ogrodzie w listopadzie?
  9. Twój ogród w listopadzie – podsumowanie

W listopadzie czeka cię regularne grabienie liści

Listopad to miesiąc, w którym dosyć często doświadczamy zimowych chłodów i porywistych wiatrów. Często obserwujemy również pierwsze opady śniegu. To wszystko wpływa na rośliny w naszych ogrodach, jak i na listę ogrodniczych obowiązków, które mamy do wykonania w ciągu przedostatniego miesiąca roku. Co powinniśmy zrobić w listopadzie, aby na wiosnę nasz ogród bajecznie się rozwinął?

Dlaczego warto grabić liście?

Pomimo nadchodzącej zimy twój trawnik potrzebuje światła słonecznego. Grabienie liści umożliwi mu prawidłowy rozwój przez cały rok. Co więcej, powstająca pod opadłymi liśćmi wilgoć może powodować żółknięcie trawy oraz choroby roślin ozdobnych. Pamiętaj, że mokre liście tworzą niebezpieczny, śliski dywan. Grabienie liści to także troska o twoje bezpieczeństwo. W tym wypadku zadbaj o odpowiedniej jakości grabie. Te powinny być solidne i odpowiedniej wielkości, by zapewnić ci komfortowe wykonywanie prac ogrodowych. Zgrabione, suche liście możesz wykorzystać do produkcji kompostu w kompostowniku lub ochrony roślin przed mrozem.

Osłoń rośliny przed listopadowym mrozem

Listopad to czas wzmożonych przymrozków i ostatnia chwila, aby ochronić rośliny przed mrozem. Aby to zrobić, warto je okryć. Z tą czynnością należy jednak poczekać aż do pierwszych przymrozków. Jeżeli okryjemy nasze rośliny zbyt wcześnie, kiedy jeszcze jest ciepło, stworzymy doskonałą kryjówkę dla gryzoni, które z przyjemnością zaczną się posilać cebulkami roślin ozdobnych.

Jakie rośliny należy okryć przed zimą?

Listopad to miesiąc, w którym przychodzą coraz większe mrozy. Zanim nadejdzie zima warto, abyś odpowiednio zadbał o ochronę swoich ogrodowych nasadzeń. Nie wszystkie będą jednak wymagać wykorzystania agrowłókniny lub nasypów wykonanych np. z gałązek iglastych. Te wykorzystaj z pewnością do wieloletnich roślin. Dlaczego? Niektóre z nich mogą być wrażliwe na niskie temperatury, np. lawenda, pustynnik, zawilec japoński czy trawy ozdobne. Dodatkowo zwróć uwagę na rośliny, które posadziłeś tej jesieni. Są one jeszcze słabo ukorzenione, dlatego wymagają dodatkowej ochrony w nadchodzącym okresie zimowym. Do osłaniania roślin posłuży nam wiele materiałów izolacyjnych, w tym zgrabione, suche liście, słoma, stroisz, agrowłóknina biała, kora, trociny, a nawet folia bąbelkowa i styropian, które warto wykorzystać do ocieplenia donic w ogrodzie i na tarasie.

Zbiory w listopadzie

Chociaż jesień to czas, gdy na dworze jest dość zimno i deszczowo, nie możesz zapomnieć o zbiorach, jakie ci pozostały. Na zebranie w tym miesiącu czekają między innymi ostatnie warzywa korzeniowe, czyli:

marchew, seler, pietruszka. Co więcej, warzywa kapustne również potrafią obradzać późno, dlatego zbierz kapustę, kalafior, brokuł i brukselkę. Ostatnie owoce, jakie mogą pojawić się w twoim ogrodzie to orzechy włoskie, orzechy laskowe, dzika róża i głóg. Po zbiorze warzyw i owoców należy oczyścić grządki z resztek roślin, które przeznacza się na kompost. Kolejnym krokiem będzie przekopanie ziemi, na którą przez kolejne miesiące będą oddziaływały niskie temperatury, mróz i wiatr.

Jesienne przekopywanie ziemi w ogrodzie

Zanim ziemia zamarznie na dobre, warto ją przekopać, pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie (to znaczy, że po przekopaniu ziemi nie wyrównujemy jej powierzchni). Dzięki temu zabiegowi gleba zmagazynuje więcej wody, struktura ziemi poprawi się, a wydobyte na powierzchnię szkodniki wymarzną. Przekopana ziemia będzie lepszym podłożem do sadzenia roślin na wiosnę. Dobrej jakości szpadel z pewnością ułatwi ci wykonywanie poszczególnych prac związanych z przekopkami. Sprawdź, czy masz odpowiedni w swoim pomieszczeniu gospodarczym, lub zakup go odpowiednio wcześniej.

W listopadzie nie zapomnij o iglakach

Aby po roztopach nie martwić się zniszczonymi, zbrązowiałymi pędami drzew i krzewów zimozielonych, warto zabezpieczyć je przed zimowymi chłodami oraz śniegiem. Choć rośliny takie jak tuje czy jałowce są mrozoodporne, ciężki śnieg może połamać lub odkształcić ich gałązki, tworząc w środku rośliny nieestetyczną wyrwę. Aby temu zapobiec, owiń sznurkiem lub taśmą tkaną zimozielone drzewka. Tutaj pomocna może okazać się tkana taśma ogrodnicza. Dzięki niej skutecznie złapiesz poszczególne gałęzie i przymocujesz je do przęsła pobliskiego płotu lub drugiej gałęzi. Takie zabezpieczenie pozwoli twoim nasadzeniom przetrwać chłodny i wietrzny okres. Nie rób tego jednak zbyt mocno – może to sprzyjać przemarznięciu rośliny. Jeżeli w listopadzie spadnie śnieg, regularnie strącaj go miotłą z wiotkich gałęzi tui, cyprysów i jałowców. Warto to robić jak najczęściej, chroniąc rośliny przed złamaniem. Świeży, puszysty śnieg można usunąć znacznie łatwiej niż zamarznięte białe bryły.

 

prace w ogrodzie w listopadzie5Taśma tkana znakomicie sprawdza się do podwiązywania roślin, pnączy i młodych drzewek, a także przy uprawach rolniczych.

Jak zaplanować prace w ogrodzie w listopadzie?

Te podstawowe zabiegi pozwolą ci utrzymać ogród w dobrej kondycji i przygotować go do następnego, pełnego kwitnienia i wzrastania roku. Pamiętaj, że odpowiednia troska o listopadowy ogród zaowocuje pięknymi, kwietnymi rabatami i zielonymi drzewami już w pierwszych miesiącach kolejnego roku. Po zakończeniu prac nie zapomnij o konserwacji swoich ogrodniczych narzędzi usuń z nich resztki ziemi i roślin, wysusz je, a następnie pokryj metalowe części odpowiednim środkiem konserwującym. Suche, zamknięte miejsce przechowywania ochroni twoje narzędzia przed rdzą. Pamiętaj także o meblach, które przechowujesz na zewnątrz. Schowaj je w ciepłe i suche miejsce albo zastosuj plandekę ogrodniczą. Prace ogrodowe w listopadzie skupiają się głównie na porządkowaniu i zabezpieczaniu roślinności przed nadchodzącą zimą. Nie odpuszczaj poszczególnych elementów. To z pewnością zaprocentuje podczas otwarcia sezonu wiosennego.

Twój ogród w listopadzie – podsumowanie

Listopad to dość wymagający miesiąc dla wielu ogrodników. Chociaż sezon już dawno się zakończył, nie należy zapominać o pracach mających na celu uporządkowanie działki i zabezpieczenie jej przed pojawiającymi się mrozami i opadami. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie poszczególnych produktów, które ułatwią ci szybkie zabezpieczenie ogrodu. W tym czasie musisz mieć na uwadze również dotychczas hodowane uprawy. Jeżeli w twoim ogrodzie miałeś warzywa korzeniowe, kapustne lub owocowce i orzechy to ostatni moment, by zebrać resztę plonów. Dokładnie sprawdź, czy aby na pewno zadbałeś o każdy szczegół. W końcu, gdy nadejdzie wiosna, będziesz chciał wrócić do ponownego czerpania z uroków posiadania własnego ogródka.

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel