​Listopad w ogrodzie: 5 ważnych prac do wykonania

2017-11-07
​Listopad w ogrodzie: 5 ważnych prac do wykonania Listopad to miesiąc, w którym dosyć często doświadczamy zimowych chłodów i porywistych wiatrów. Często obserwujemy również pierwsze opady śniegu. To wszystko wpływa na rośliny w naszych ogrodach, jak i na listę ogrodniczych obowiązków, które mamy do wykonania w ciągu przedostatniego miesiąca roku.

Co powinniśmy zrobić w listopadzie, aby na wiosnę nasz ogród bajecznie się rozwinął?

1. Regularne grabienie liści

W listopadzie opadają ostatnie kolorowe liście, przez co ogród wygląda znacznie mniej okazale. Jedenasty miesiąc kalendarza to także okres końcowy wegetacji wielu popularnych roślin – oznacza to, że ich wzrost zostaje całkowicie zahamowany, a inne procesy życiowe ograniczone są do minimum. To właśnie w listopadzie wiele roślin jednorocznych wydaje nasiona, aby następnie obumrzeć, a rośliny dwuletnie i byliny zrzucają pędy naziemne. Jeżeli więc w Twoim ogrodzie nie brakuje roślin liściastych i bylin, z całą pewnością będziesz musiał uzbroić się w grabie.

prace w ogrodzie w listopadzie1

Dlaczego warto grabić liście?

‣ Pomimo nadchodzącej zimy Twój trawnik potrzebuje światła słonecznego. Grabienie liści umożliwi mu prawidłowy rozwój przez cały rok.
‣ Powstająca pod opadłymi liśćmi wilgoć może powodować żółknięcie trawy oraz choroby roślin ozdobnych.
‣ Mokre liście tworzą niebezpieczny, śliski dywan. Grabienie liści to także troska o Twoje bezpieczeństwo.
‣ Zgrabione, suche liście możesz wykorzystać do produkcji kompostu w kompostowniku lub ochrony roślin przed mrozem.

prace w ogrodzie w listopadzie2

2. Osłanianie roślin przed mrozem

Listopad to czas wzmożonych przymrozków i ostatnia chwila, aby ochronić rośliny przed mrozem. Aby to zrobić, warto je okryć. Z tą czynnością należy jednak poczekać aż do pierwszych przymrozków. Jeżeli okryjemy nasze rośliny zbyt wcześnie, kiedy jeszcze jest ciepło, stworzymy doskonałą kryjówkę dla gryzoni, które z przyjemnością zaczną się posiłkować cebulkami roślin ozdobnych.

Jakie rośliny należy okryć przed zimą?

‣ Rośliny wieloletnie, wrażliwe na niskie temperatury, takie jak lawenda, pustynnik, zawilec japoński czy trawy ozdobne
‣ Rośliny, które posadziliśmy tej jesieni (które jeszcze są słabo ukorzenione)

Do osłaniania roślin posłuży nam wiele materiałów izolacyjnych, w tym zgrabione, suche liście, słoma, stroisz, agrowłóknina biała, kora, trociny, a nawet folia bąbelkowa i styropian, które warto wykorzystać do ocieplenia donic w ogrodzie i na tarasie.

3. Ostatnie zbiory warzyw i owoców

Listopad to także czas ostatnich zbiorów. Na zebranie w tym miesiącu czekają między innymi:

‣ ostatnie warzywa korzeniowe, czyli:
marchew,
seler,
pietruszka;
‣ warzywa kapustne, tzn.:
kapusta,
kalafior,
brokuł,
brukselka;
‣ owoce i orzechy, takie jak:
orzechy włoskie,
orzechy laskowe,
dzika róża,
głóg.

prace w ogrodzie w listopadzie3

Po zbiorze warzyw i owoców należy oczyścić grządki z resztek roślin, które przeznacza się na kompost. Kolejnym krokiem będzie przekopanie ziemi, na którą przez kolejne miesiące będą oddziaływały niskie temperatury, mróz i wiatr.

4. Przekopanie ziemi

Zanim ziemia zamarznie na dobre, warto ją przekopać, pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie (to znaczy, że po przekopaniu ziemi nie wyrównujemy jej powierzchni). Dzięki temu zabiegowi gleba zmagazynuje więcej wody, struktura ziemi poprawi się, a wydobyte na powierzchnię szkodniki wymarzną. Przekopana ziemia będzie lepszym podłożem do sadzenia roślin na wiosnę.

5. Obwiązywanie iglaków

Aby po roztopach nie martwić się zniszczonymi, zbrązowiałymi pędami drzew i krzewów zimozielonych, warto zabezpieczyć je przed zimowymi chłodami oraz śniegiem. Choć rośliny takie jak tuje czy jałowce są mrozoodporne, ciężki śnieg może połamać lub odkształcić ich gałązki, tworząc w środku rośliny nieestetyczną wyrwę. Aby temu zapobiec, owiń sznurkiem lub taśmą tkaną zimozielone drzewka. Nie rób tego jednak zbyt mocno – może to sprzyjać przemarznięciu rośliny.

prace w ogrodzie w listopadzie5Taśma tkana znakomicie sprawdza się do podwiązywania roślin, pnączy i młodych drzewek, a także przy uprawach rolniczych.

Jeżeli w listopadzie spadnie śnieg, regularnie strącaj go miotłą z wiotkich gałęzi tui, cyprysów i jałowców. Warto to robić jak najczęściej, chroniąc rośliny przed złamaniem. Świeży, puszysty śnieg można usunąć znacznie łatwiej niż zamarznięte białe bryły.

Listopad w ogrodzie - dbaj o rośliny i pamiętaj o narzędziach

Te podstawowe zabiegi pozwolą Ci utrzymać ogród w dobrej kondycji i przygotować go do następnego, pełnego kwitnienia i wzrastania roku. Pamiętaj, że odpowiednia troska o listopadowy ogród zaowocuje pięknymi, kwietnymi rabatami i zielonymi drzewami już w pierwszych miesiącach kolejnego roku. Po zakończeniu prac nie zapomnij o konserwacji swoich ogrodniczych narzędzi - usuń z nich resztki ziemi i roślin, wysusz je, a następnie pokryj metalowe części odpowiednim środkiem konserwującym. Suche, zamknięte miejsce przechowywania ochroni Twoje narzędzia przed rdzą. Pamiętaj także o meblach, które przechowujesz na zewnątrz. Schowaj je w ciepłe i suche miejsce albo zastosuj pokrowiec na meble ogrodowe.
Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel