Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Najmodniejsze kwiaty na balkon na 2024 – HITY ogrodnicze

2024-04-03
Najmodniejsze kwiaty na balkon na 2024 – HITY ogrodnicze

Trendy kwiatowe zmieniają się nieco każdego roku. Zauważa się to w ogrodach jak również w aranżacjach balkonów. Niektóre rośliny są ponadczasowe, inne wracają do łask lub po prostu mają swoje „pięć minut”. Jednakże zawsze wybierane są gatunki spektakularne, o dużych walorach dekoracyjnych. Na które z nich warto postawić w 2024 roku?

Spis treści:

1. Jakie są powody popularności konkretnych roślin balkonowych?

2. Top 5 popularnych roślin balkonowych na 2024 rok:

3. Nr 1: Supertunia Vista – od lat w czołówce popularnych roślin balkonowych

4. Nr 2: Pelargonia ‘Calliope’ – lepsza od innych pelargonii

5. Nr 3: Dichondra srebrzysta – niezastąpiona w kompozycjach kwietnych

6. Nr 4: Lawenda – śródziemnomorski akcent na balkonie

7. Nr 5 Wilec ziemniaczany – dostępny w różnych wariantach kolorystycznych

 

Jakie są powody popularności konkretnych roślin balkonowych?

Największym wzięciem cieszą się gatunki o długim i obfitym kwitnieniu bądź przepięknych liściach. To niezmienne, niezależnie od rodzaju uprawy. Oprócz tego wybrane rośliny powinny być łatwe lub przynajmniej umiarkowanie łatwe w uprawie. Te wymagające potrzebują stałej opieki, systematyczności, a czasem wiedzy ogrodniczej. Wiele osób z różnych powodów, np. braku czasu, nie jest w stanie temu podołać, co powoduje pojawianie się różnych problemów (np. choroby grzybowe) i obniża popularność danego gatunku. Do zwiększenia mody przyczynia się dostępność sadzonek. Im są bardziej rozpowszechnione w sklepach ogrodniczych i szkółkach w okolicy czy w punktach sprzedaży online, tym większa szansa na zakup. Popularyzacji sprzyja wymiana doświadczeń wśród miłośników kwiatów na forach. Czasem trendy „przybywają” z innych krajów. Każdy element ma znaczenie. Co będzie popularne w bieżącym roku?

Top 5 popularnych roślin balkonowych na 2024 rok:

Nr 1: Supertunia Vista – od lat w czołówce popularnych roślin balkonowych

Supertunia Vista (Petunia atkinsona) ma wszystko to, czego można wymagać od „idealnej” rośliny balkonowej: kwitnie długo (od maja nawet do listopada), wytwarza dużo kwiatów, jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych i posiada pnący pokrój, dzięki czemu efektownie wygląda uprawiana w skrzyniach montowanych na balustradach balkonu czy w wiszących koszach. W dodatku znosi bezpośrednie nasłonecznienie, wymaga jedynie regularnego podlewania. Supertunię warto systematycznie dokarmiać. np. nawozami dla roślin kwitnących. Nadaje się do kompozycji w obrębie surfinii i petunii, lecz dobrze wygląda również z przedstawicielami innych rodzajów, np. pelargonią bluszczolistną.

Nr 2: Pelargonia ‘Calliope’ – „lepsza” od innych pelargonii

Pelargonia ‘Calliope’ (Pelargonium) to mieszaniec międzygatunkowy, który ma tak obfite i duże kwiatostany jak typowe pelargonie rabatowe, a jednocześnie posiada pożądany, płożący lub zwisający pokrój. Dzięki temu jest m.in. uprawiana w wiszących koszach i makramach. W sprzedaży dostępne są odmiany o różnej barwie kwiatów, ale ogromnym wzięciem cieszą się pelargonie ‘Calliope’ kwitnące na karminowo. Roślina balkonowa kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Jest łatwa w uprawie. Linia odmianowa ‘Calliope’ ma wyższą odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne (pogoda, choroby, szkodniki) w porównaniu z pelargoniami rabatowymi.

Nr 3: Dichondra srebrzysta – niezastąpiona w kompozycjach kwietnych

Dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) to płożąca bylina, zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna (z braku miejsca do przezimowania i trudności w przechowywaniu). Długie pędy (do 2 m) pokryte są sercowatymi, srebrzysto-zielonymi liśćmi. Świetnie nadaje się do „rozluźniania” kompozycji kwiatowych, łączy się ją m.in. z pelargoniami, petuniami oraz begoniami. Pasuje do eleganckiej, nowoczesnej architektury, ale równie dobrze komponuje się na balkonach urządzanych w stylu rustykalnym. Znosi bezpośrednie nasłonecznienie do częściowego zacienienia.

Nr 4: Lawenda – śródziemnomorski akcent na balkonie

Lawenda, zarówno wąskolistna (Lavandula angustifolia) jak i francuska (Lavandula stoechas) to hity w uprawie balkonowej. Są ozdobne z liści i kwiatów (szczególnie okazałe kwiatostany ma ostatni wymieniony gatunek). Wprowadzają na balkon egzotyczny, śródziemnomorski akcent. Warto je łączyć z popularnymi roślinami balkonowymi, lecz także z roślinami pokojowymi ustawianymi latem na balkonie (cytrusy, bugenwilla, drzewko laurowe, oleander). Lawenda zwykle kwitnie od lipca do sierpnia. Wydziela przyjemny zapach. Najefektowniej prezentuje się w donicach z gliny bądź ceramiki. Jednym mankamentem jest konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do przezimowania (np. przez przechowywanie w chłodnym pomieszczeniu).

Nr 5 Wilec ziemniaczany – dostępny w różnych wariantach kolorystycznych

Wilec ziemniaczany, batat (Ipomoea batatas) od lat zdobywa popularność na balkonach i tarasach. W teorii można uzyskać jadalny plon (bulwy), w praktyce w uprawie balkonowej w polskim klimacie nie ma co liczyć na „kokosy” (lub raczej bataty). Natomiast roślina świetnie sprawdza się jako gatunek ozdobny z dużych liści: jasnozielonych, złocistozielonych, bordowobrązowych lub purpurowych, w zależności od odmiany. Wilec ziemniaczany ma pokrój pnący. Najczęściej uprawia się go w dużych donicach i kwietniach z roślinami ozdobnymi z kwiatów, np. begoniami, werbenami i pelargoniami.

pixel