Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Prace w ogrodzie na przełomie maja/czerwca

2021-05-18
Prace w ogrodzie na przełomie maja/czerwca

Maj i czerwiec to czas, w którym w ogrodzie przepięknie rozkwitają kwiaty i krzewy, dzięki czemu możemy cieszyć się prawdziwą feerią barw. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to czas wyłącznie odpoczynku, gdyż w maju i czerwcu nadal trzeba wykonać wiele różnych prac ogrodowych. Zobacz, jakie prace w ogrodzie trzeba wykonać na przełomie maja i czerwca.

 

Maj w ogrodzie warzywnym

Maj to czas, w którym można wysiewać do gruntu wiele warzyw, wśród których są ogórki, rzodkiewki, sałatę, marchew, fasolę szparagową czy buraki ćwikłowe. W drugiej połowie maja, po tzw. zimnej Zośce, gdy minie już ryzyko przymrozków, możemy wsadzić do gruntu rozsadę pomidorów, selera, papryki, dyni i innych warzyw dyniowatych. Posianym i posadzonym warzywom powinniśmy zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju, dlatego należy regularnie pielić, by pozbyć się chwastów rosnących na grządkach. Konieczne jest również odpowiednie nawadnianie, bo w maju mogą pojawić się upalne dni, które bardzo szybko wysuszą ziemię, co znacznie utrudni kiełkowanie roślin.

Z końcem maja powinniśmy zadbać o pomidory, których sadzonki bardzo szybko rosną, ale ich łodyżki są bardzo wiotkie. Dobrze jest zatem zastosować tyczki bambusowe lub inne paliki, które pomogą utrzymać rośliny w odpowiedniej kondycji.

Maj w ogrodzie ozdobnym

Majowe prace w ogrodzie ozdobnym dotyczą w dużej mierze trawnika, który jest zwykle jego nieodłączną częścią. Należy dbać o regularne koszenie trawy, co 3-8 dni, co pozwoli trawie dobrze się rozkrzewić. W okresie bezdeszczowym należy stosować regularne nawadnianie trawnika, stosując zwyczajne ręczne nawadnianie wężem ogrodowym lub zestawy ogrodowe do podlewania, które często wyposażone są w zraszacze obrotowe pozwalające na równomierne i bezobsługowe podlanie trawnika.

koszenie trawnika

W maju powinniśmy również zadbać o byliny i krzewy ozdobne rosnące w ogrodzie. To dobry czas na przesadzanie i dzielenie bylin oraz przycinanie krzewów ozdobnych. Należy wykonać je tuż po kwitnieniu, przycinając o 2-3 oczka każdy z nich. Dzięki temu pojawi się wiele nowych pędów, a więc krzew zagęści się i w kolejnym roku będzie prezentował się jeszcze ładniej. Oprócz krzewów kwitnących wiosną w maju możemy również przycinać sosnę, odcinając pojawiające się tzw. świeczki, zanim jeszcze pojawią się na nich igiełki. Taki zabieg pozwoli skrócić młode pędy, a jednocześnie nie spowoduje ich uszkodzenia.

W ogrodzie ozdobnym w maju możemy wysiewać kwiaty dwuletnie, a na początku maja możemy jeszcze zdecydować się na dosianie kwiatów jednorocznych. W okresie tym można również bezpiecznie przesadzać rozsady kwiatów, ale z przeniesieniem ich do gruntu należy poczekać na drugą połowę maja, by było już po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce.

Maj w sadzie

Majowe sady należą do najpiękniejszych, gdyż to właśnie w tym okresie zakwitają drzewa owocowe. Wyjątkowa uroda tych kwiatów przyciąga pszczoły i inne owady, co pozwala je zapylić i mocą zawiązać się owoce. Zagrożeniem dla nich są jednak przymrozki, a nawet opady śniegu, które mogą pojawić się na początku maja. W celu ochrony kwiatów i zawiązków owoców można chronić je za pomocą agrowłókniny, która ochroni je przed mrozem. Młode drzewka owocowe są również bardzo wrażliwe na suszę, dlatego w okresie bezdeszczowym należy zadbać o ich odpowiednie nawodnienie.

Majowa pielęgnacja sadu musi skupiać się też na ochronie drzew owocowych przed szkodnikami i chorobami. To właśnie teraz jest czas na to, by zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, które pomogą zwalczać mszyce, choroby grzybowe czy inne szkodniki atakujące drzewka owocowe w tym okresie.

Czerwiec w ogrodzie warzywnym

W ogrodzie warzywnym w czerwcu nadchodzi czas na zbiory warzyw wczesnych. Można już zbierać rzodkiewkę, kalarepę, sałatę czy szpinak. Jest to również czas na wysiew warzyw późnych, takich jak buraki ćwikłowe i marchew przeznaczone na zbiór jesienny.

sadzenie warzyw

W czerwcu musimy zintensyfikować prace pielęgnacyjne i skupić się na odpowiednim nawodnieniu, nawożeniu oraz odchwaszczeniu grządek warzywnych. Szczególnie istotne jest nawodnienie i spulchnienie, gdyż ulewne deszcze, które mogą pojawić się w tym okresie, mogą powodować zbijanie się gleby w jednolitą powierzchnię, co utrudni przebicie się przez nią kiełkującym roślinom.

Na grządkach w czerwcu można nadal wysiewać warzywa przeznaczone do stałego zbioru, takie jak fasola szparagowa, rzodkiewka i sałata. Dzięki temu będziemy mieć je zawsze pod ręką, gotowe do użycia w domowej kuchni.

Czerwiec w ogrodzie ozdobnym

W czerwcu nie brakuje pracy również w ogrodzie ozdobnym. Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie roślin ozdobnych, które mają duże zapotrzebowanie na wodę, a w czerwcu nie brakuje upałów mogących spowodować niedobory wody. Konieczne jest zatem stałe monitorowanie pogody i podlewanie roślin, najlepiej późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy woda będzie najmniej parować.

Czerwiec to czas, w którym kończą kwitnienie lilaki, różaneczniki i róże, dlatego należy o nie zadbać, usuwając przekwitnięte kwiatostany. Należy również zwrócić uwagę na róże i usunąć wyrastające dzikie pędy, które można rozpoznać jaśniejszym kolorem kory oraz miejscem wyrastania, gdyż wyrastają one spod korzenia.

W czerwcu dobrze jest również zwrócić uwagę na szkodniki, które mogą pojawić się w tym okresie. Dużych spustoszeń mogą dokonać szczególnie mszyce, więc dobrze byłoby wykorzystać środki owadobójcze, dzięki którym można się ich pozbyć.

Czerwiec w sadzie

W czerwcu na laurach nie powinni osiadać również właściciele sadów. W okresie tym zaczynają dojrzewać niektóre owoce, więc dla ochrony ich przed ptakami można pomyśleć o zarzuceniu na drzewka specjalnej siatki ochronnej. Dzięki temu owoce będą mogły spokojnie dojrzeć, zanim nasze starania zostaną zniweczone przez żarłoczne ptaki.

nawadnianie

Czerwiec w sadzie jest również okresem przerywania pąków zawiązanych owoców. Zabieg ten wykonujemy zwłaszcza na gruszach i jabłoniach, bo dzięki niemu owoce będą dużo dorodniejsze, ale z jego wykonaniem należy zaczekać do końca czerwca, gdy minie okres tzw. deszczów świętojańskich.

Nadal musimy również uważać na choroby i szkodniki grożące rozwijającym się owocom, szczególnie chroniąc jabłonie i grusze przed gąsienicami owocówkami. Z kolei wiśnie i czereśnie powinniśmy chronić przed nasionnicą trześniówką, w czym może pomóc zawieszenie na drzewach pomarańczowych tabliczek lepowych.

 

 

pixel