Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Rośliny odstraszające komary

2021-07-14
Rośliny odstraszające komary

Letnie wieczory bez uciążliwego bzyczenia i ukąszeń komarów to marzenie niejednego właściciela domu z ogrodem. Stosowanie repelentów nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, gdyż komary i tak latają w pobliżu domu i wlatują do wnętrza przez otwarte okna. Na szczęście są rośliny odstraszające komary, które pomagają walczyć z plagą tych insektów koło domu. Zobaczmy, które z nich warto mieć w swoim ogrodzie.

Komarzyca - najskuteczniejsza roślina na komary

Komarzyca czyli plektrantus koleusowaty to roślina, która od lat jest ceniona za swoje właściwości odstraszające. Jej liście mają kształt podobny do liści pokrzywy, z jaśniejszym paskiem wzdłuż krawędzi. Są zatem bardzo atrakcyjne wizualnie, a zatem stanowią nie tylko doskonałą ochronę przed komarami, ale również mogą zostać uznane za dekorację samą w sobie lub stanowić element kompozycji złożonej z kilku różnych gatunków kwiatów.

Posadzona w doniczkach na parapecie będzie zniechęcać komary do wlatywania przez otwarte okna, stanowiąc niewidoczną barierę niczym prawdziwe moskitiery. Można ją ustawiać również na tarasach i balkonach, gdyż jej obecność zniechęca komary od uprzykrzania nam wieczornego wypoczynku. W takich miejscach należy jednak uważać, gdyż komarzyca nie lub miejsc nasłonecznionych i od mocnych promieni słonecznych łatwo jest poparzyć jej liście. Jej właściwości odstraszające komary lepiej zatem da się wykorzystać w miejscach zacienionych, ostre słońce zostawiając innym roślinom o podobnych właściwościach. 

Lawenda wąskolistna przeciw komarom

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to roślina, która doskonale zastępuje repelenty na komary, gdyż jej zapach skutecznie je odstrasza. Jej ozdobą są długie łodygi i kłosowate kwiaty, które przyjmują różnorodne barwy, ale najbardziej znane są te w odcieniach fioletu. To właśnie one kojarzą nam się z krajobrazami Prowansji, w której sadzona jest ona na dużych i długich polach. Warto ją sadzić w przydomowym ogrodzie, wykorzystując jej piękny wygląd i zapach, który jest atrakcyjny dla człowieka oraz pszczół i trzmieli, ale zupełnie nieakceptowalny przez komary i meszki. 

Lawenda jest rośliną z klimatu ciepłego, dlatego dobrze znosi stanowiska nasłonecznione i jest odporna na suszę. Można zatem z powodzeniem obsadzać nią tarasy z ekspozycją na południe oraz stawiać ją w doniczkach na nasłonecznionych balkonach. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona odporna na mrozy, dlatego przed zimą donice i doniczki z lawendą należy schować do domu, a rosnącą w gruncie należy przykryć stosując agrowłókniny zimowe.

Kocimiętka - skutecznie odstrasza komary

Kocimiętka to kolejna roślina, która odstrasza komary za pomocą zapachu wydzielanego przez jej kwiaty. Mają one barwę niebiesko-fioletową i kwitną niemal przez całe lato, zdobiąc otoczenie, a jednocześnie chroniąc je przed atakiem komarów. Może być ona uprawiana zarówno w gruncie, jak i w doniczkach, więc właściwości odstraszające komary mogą wykorzystać również osoby nieposiadające własnego ogródka, a jedynie balkon w bloku. Kocimiętka dobrze znosi stanowiska nasłonecznione i należy do roślin o niewielkich wymaganiach glebowych, dlatego można spotkać ją nie tylko w ogrodach ozdobnych, ale również rosnącą dziko na poboczach i łąkach.

Kocimiętka swoją nazwę zawdzięcza zapachowi, który jest zbliżony do kocich feromonów i na wiele kotów działa on jak narkotyk. Tarzają się chętnie w tej roślinie, układają się w jej pobliżu, a nawet podgryzają gałązki, w związku z czym w domach z kotami skuteczne odstraszanie komarów z jej pomocą może być znacznie utrudnione.

Mięta pieprzowa i inne zioła na komary

Ważne miejsce wśród roślin, które odstraszają komary zajmują zioła. Do najważniejszych należą mięta pieprzowa, koper włoski (foeniculum vulgare), bazylia (ocimum basilicum), melisa czy rozmaryn. Zioła te zawierają olejki eteryczne, które są trudne do zniesienia dla komarów i dzięki temu unikają one okolic, w których rosną te rośliny. W związku z tym warto stworzyć choćby niewielki ogródek ziołowy koło domu, wykorzystując go w podwójny sposób. Dzięki niemu nie tylko doskonale będziemy mogli odstraszać komary i przebywanie na tarasie czy balkonie wyposażonym w meble ogrodowe będzie w końcu przyjemne, ale będziemy mieć również pod ręką świeże zioła, znajdujące szerokie zastosowanie w kuchni. 

Zioła można uprawiać nie tylko w gruncie, ale również na parapecie, nie tylko kuchennym. Stojące w otwartym oknie doniczki z ziołami będą skutecznie zniechęcać komary do wizyty w naszym domu, dzięki czemu w końcu będziemy mogli zapomnieć o nocnych polowaniach na bzyczące koło ucha owady.

Inne rośliny odstraszające komary

Lista roślin, które mają właściwości odstraszające komary, jest bardzo długa. Powyżej wymieniliśmy te najbardziej znane i najchętniej wybierane, ale warto wiedzieć, że są jeszcze inne gatunki roślin mające podobne właściwości. Do większych roślin, których zapach odstrasza komary, należy surmia bignoniowata (Catalpa bignonioides). Jest to drzewo, które coraz częściej pojawia się w przydomowych ogrodach, ale zwykle powodem jej sadzenia jest jej atrakcyjny wygląd. Ma ona bowiem duże sercowate liście o ładnym odcieniu zieleni oraz wiechowate kwiaty, które kwitną na przełomie czerwca i lipca. Ich miodowy zapach przyciąga pszczoły i motyle, ale jest zupełnie nieatrakcyjny dla komarów, które niechętnie pojawiają się w jej otoczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest zatem posadzenie surmii w pobliżu tarasu lub altany ogrodowej, w których chętnie spędzamy wolny czas i nie chcemy, by komary nam w tym przeszkodziły.

Właściwości odstraszania komarów ma również pelargonia, czyli roślina doniczkowa mająca wiele różnokolorowych odmian. Pelargonie wypełniające skrzynki balkonowe przepięknie ozdobią balkon, a jednocześnie będą barierą odstraszającą komary. Rośliny te dobrze znoszą ciepło i słońce, ale należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, gdyż brak wody będzie dla nich bardzo uciążliwy.

Do odstraszania komarów warto wykorzystać również inne intensywnie pachnące gatunki roślin. Takie właściwości ma m.in. geranium, kwiaty aksamitki czy bodziszek. Każda z tych roślin bardzo ładnie wygląda, więc jej posadzenie gwarantuje doskonały efekt dekoracyjny, a jednocześnie jej obecność sprawia, że komary będą omijały nasz ogród. 

Jak widać, lista roślin odstraszających komary jest bardzo długa, a coś dla siebie znajdą zarówno osoby poszukujące ładnych liści, jak i miłośnicy kolorowych kwiatów. Niektóre z nich wymagają kawałka własnego ogrodu, ale wiele z nich doskonale rośnie również w doniczkach, więc z powodzeniem ich odstraszającą moc mogą wykorzystać również właściciele mieszkań.


pixel