Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Jak wybrać kran ogrodowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

2023-08-29
Jak wybrać kran ogrodowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Posiadanie własnego ogrodu warzywno-owocowego ma wiele zalet. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz cieszyć się wyjątkowym smakiem własnoręcznie wyhodowanych plonów. Aby jednak rośliny mogły wyrosnąć, należy regularnie je podlewać. Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie tej czynności jest zamontowanie kranu ogrodowego. Jaki model wybrać? Gdzie sprawdzi się kran wolnostojący? Dowiedz się wszystkiego o tych urządzeniach!

Spis treści:

  1. Duży i mały ogród – jaki kran wybrać?
  2. Rodzaje kranów ogrodowych
  3. Jak zamontować i dbać o kran ogrodowy?
  4. Jaki kran ogrodowy kupić, aby służył latami?

Duży i mały ogród – jaki kran wybrać?

Montaż kranu ogrodowego to rozsądne rozwiązanie, które warto wdrożyć już na etapie budowy domu. Posiadając zewnętrzne źródło wody, oszczędzasz sobie trudu, związanego z napełnianiem ciężkich wiader czy konewek w zlewie, a następnie przenoszeniem ich. Kran ogrodowy pozwoli nie tylko na regularne podlewanie grządek, ale także uzupełnienie wody w basenie, umycie narzędzi czy nawet opłukanie samochodu z kurzu. Jak jednak wybrać idealny model?

Kran ogrodowy, który montowany jest bezpośrednio do elewacji budynku to bardziej popularne rozwiązanie. Jego montaż oraz podłączenie wody są łatwe. Większość domorosłych ogrodników wybiera właśnie to rozwiązanie ze względu na jego szybkość oraz praktyczność. Warto jednak wiedzieć, że kran ogrodowy elewacyjny sprawdzi się głównie w mniejszych ogródkach. Nawet jeśli ma on możliwość podpięcia dodatkowego węża za pomocą złączki, to na dłuższą metę podlewanie dużego areału może być problematyczne.

W dużych ogrodach lepszym rozwiązaniem jest kran wolnostojący. Choć montaż tego typu armatury wymaga o wiele więcej zachodu, efekt jest tego wart. Umieszczając kran wolnostojący blisko grządek, możesz szybko i bez wysiłku zadbać o ich codzienne nawodnienie. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Krany wolnostojące często wzbogacone są o dodatkowe elementy, mające za zadanie poprawić ich wygląd, np. kute rączki od zaworów.

Rodzaje kranów ogrodowych

Nim zdecydujesz się na zakup kranu ogrodowego, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najbardziej istotną z nich jest rodzaj urządzenia. Kran ogrodowy powinien być dopasowany do Twoich potrzeb oraz wielkości areału, który będzie podlewany. Jakie rodzaje armatury są dostępne na rynku?

Krany ogrodowe wykonywane są najczęściej ze stopów różnych metali. Ma to na celu podniesienie ich wytrzymałości, a także ochronę przed korozją. Mosiężne krany ogrodowe, zrobione ze stopu miedzi i cynku łączą obie te cechy. Często wyposażone są również w elementy ozdobne, co znacząco wpływa na ich walory estetyczne.

Popularniejszym rozwiązaniem są jednak żeliwne krany ogrodowe. Na wyróżnienie zasługuje ich odporność na różne warunki atmosferyczne oraz wysokie ciśnienie. Niektóre modele wytrzymują natężenie do 10 barów oraz do 90℃.

Krany ogrodowe różnią się od siebie nie tylko pod względem materiału, z którego zostały wykonane. Tego typu armatura wyposażona jest w różnego rodzaju rozwiązania, umożliwiające pojedynczy lub podwójny pobór wody. Kran czerpalny to najchętniej wybierany typ urządzenia, zwłaszcza w niewielkich ogrodach. Możliwość podłączenia go bezpośrednio do sieci wodociągowej, a także regulacji ciśnienia to ogromne zalety, które doceniają jego użytkownicy. Kran czerpalny 1/2 cala ma gwint o średnicy 13 mm, podczas gdy 3/4 cala posiada już wylot 20-milimetrowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu do armatury tego typu można podłączyć wąż ogrodowy o wybranej średnicy, co jest dużym ułatwieniem zwłaszcza przy podlewaniu. Posiadaczom większego areału może spodobać się również kran ogrodowy podwójny. To rozwiązanie pozwala na wykonywanie wielu czynności jednocześnie – np. podlewania i napełniania konewki w tym samym czasie. Możliwe jest również podpięcie dwóch węży do tego samego kranu, choć w tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny rozdzielacz.

Kran ogrodowy typu słupek to po prostu dodatkowe stanowisko do czerpania wody. Doskonale sprawdza się w dużych ogrodach lub na frontach budynków, ponieważ pełni również funkcje dekoracyjne.

Jak zamontować i dbać o kran ogrodowy?

Aby kran ogrodowy służył Ci bezawaryjnie przez wiele lat, należy poprawnie go zamontować oraz właściwie o niego dbać. Istotne jest, by przed nadejściem mrozów usunąć z niego wodę – w innym wypadku może popękać, a przez to przeciekać. Najlepiej jest umieścić kran ogrodowy minimum pół metra nad ziemią, tak aby spuszczenie z niego wody było proste i wygodne.

Kran ogrodowy elewacyjny jest bardzo prosty w montażu. Wystarczy przyłączyć go do domowej sieci wodnej, nawiercić dziurę w ścianie, przeprowadzić przez nią rurkę – i gotowe! Wolnostojące urządzenia wymagają nieco więcej pracy, ponieważ rury prowadzące do nich wodę powinny znajdować się pod ziemią. Dzięki temu całość wygląda estetycznie, a woda w systemie jest chroniona przed przymrozkami. Również tego typu kran ogrodowy należy jednak przed zimą odpowiednio zakonserwować, usuwając wodę z obiegu.

Jaki kran ogrodowy kupić, aby służył latami?

Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem z pewnością wiesz już, że zakup kranu ogrodowego wcale nie jest prostym zadaniem. Nim zdecydujesz się na konkretny model, weź pod uwagę takie aspekty jak wielkość ogrodu, rodzaj ciśnienia czy estetykę wykonania. Pamiętaj również, że na żywotność tego typu armatury wpływa nie tylko jej rodzaj, ale również dbałość o sprawne działanie urządzenia. Jaki kran ogrodowy warto kupić? Sprawdź nasz asortyment – wybór pozostawiamy Tobie!

pixel