Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Nawadnianie drzew – jaki system jest najskuteczniejszy?

2023-09-29
Nawadnianie drzew – jaki system jest najskuteczniejszy?

Drzewa pełnią w przyrodzie bardzo ważne funkcje. Produkują one tlen, filtrują powietrze, zapewniają cień w upalne dni, a także chronią ziemię przed korozją i wyjałowieniem. Posadzenie własnego sadu (lub nawet jednego drzewka) wymaga jego regularnego podlewania oraz nawożenia, przynajmniej w pierwszych etapach rozwoju. Jak zacząć czerpać korzyści z posiadania tych roślin w ogrodzie? W jaki sposób zapewnić drzewom właściwe nawodnienie? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Dlaczego nawadnianie drzew jest takie ważne?
  2. Podlewanie drzew – klasyczne metody nawadniania.
  3. Nawadnianie kropelkowe – efektywny sposób podlewania drzew.
  4. Workowe nawadnianie kropelkowe – punktowe wsparcie dla drzew.

Dlaczego nawadnianie drzew jest takie ważne?

Podobnie jak każda inna roślina, również drzewa w początkowej fazie rozwoju potrzebują dużo składników odżywczych oraz wody. Ich dostateczna ilość pozwala na pełen rozwój systemu korzeniowego, a także wzrost i rozwinięcie korony. Susza prowadzi do zmniejszenia poziomu fotosyntezy, a przez to hamuje rozwój całego drzewa. To może z kolei przełożyć się na niższe plony lub ich całkowity brak.

Choć nawadnianie jest bardzo ważne, zbyt duża ilość wody również nie służy tym roślinom. Przelanie drzew może prowadzić do gnicia korzeni, a także wpływać na wielkość i ilość plonów. Rośliny te potrzebują średnio od 2 mm do 6 mm wody w ciągu doby. Planując nawadnianie drzew, warto więc zapoznać się z informacjami, dotyczącymi zapotrzebowania na wodę tej konkretnej odmiany.

Podlewanie drzew – klasyczne metody nawadniania

Niezależnie od tego, jakiej wielkości uprawę drzew zamierzasz rozpocząć, warto już wcześniej zorientować się w dostępnych rodzajach systemów nawadniających. Najstarszym z rozwiązań są tzw. deszczownie. Ten rodzaj nawadniania jest nieskomplikowany w montażu i obsłudze, a także pozwala na szybkie podlanie dużej liczby drzew.

Deszczownie to system nadkoronowy, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Wybór takiego rozwiązania oznacza podlewanie nie tylko korzenia drzew, ale również liści, co może przyczynić się do rozwoju grzybów chorobowych. System ten wymaga również podłączenia bardzo wydajnego źródła wody, co automatycznie przekłada się na spore zużycie.

Nawadnianie kropelkowe – efektywny sposób podlewania drzew

Posadzenie dużego sadu owocowego lub szkółki drzew ozdobnych to nie lada wyzwanie. Wymaga ono stworzenia efektywnego systemu nawadniania, który zapewni dodatkowe źródło wody wszystkim roślinom. Takie rozwiązanie jest wprost nieocenione w okresach suszy, gdzie rośliny cierpią na duże niedostatki wodne i mogą zacząć obumierać. Odpowiednie nawadnianie drzew zwiększa też prawdopodobieństwo uzyskania dobrego plonu i poprawia ogólny wzrost rośliny. To z kolei przekłada się na większe zyski. Jaki system zapewni Twoim drzewom odpowiednią ilość wody?

W ostatnich latach dużym uznaniem cieszy się nawadnianie kropelkowe. System ten opiera się na regularnej podaży wody wprost do korzeni, gdzie może zostać ona szybko spożytkowana przez roślinę. Nawadnianie kropelkowe drzew minimalizuje ryzyko przelania, a także wpływa na wielkość i ilość owoców. System ten po podłączeniu staje się całkowicie bezobsługowy, co pozwala również na zaoszczędzenie czasu. Linie kroplujące mogą być montowane nie tylko na prostym terenie, ale również kluczyć pomiędzy pniami. Warto zwrócić uwagę na linie z kompensacją ciśnienia, które posiadamy w ofercie. 

Workowe nawadnianie kropelkowe – punktowe wsparcie dla drzew

Drzewa potrzebują dużego nawodnienia oraz nawożenia zwłaszcza po przesadzeniu, oraz w początkowych fazach rozwoju. W niektórych sytuacjach poprowadzenie linii kroplującej może być niemożliwe lub po prostu nieopłacalne. Niektóre rośliny mogą wymagać pilnej interwencji i dużego nawodnienia, związanego z suszą i obumieraniem. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się punktowe nawadnianie kropelkowe. Montowany wokół pni drzew worek pozwala na szybkie i efektywne podlanie rośliny, wymagającej szczególnej uwagi.

Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku roślin sadzonych w różnych częściach ogrodu, a także wzdłuż drogi czy w parkach. Worki nawadniające do drzew są niezwykle łatwe w montażu i mogą zostać napełnione w zaledwie kilka minut. Opróżnianie ich metodą kropelkową zajmuje zaś około 5 godzin. To rozwiązanie pozwala na podanie wody bezpośrednio w okolice korzeni, gdzie może zostać szybko spożytkowana przez roślinę. Do worka możesz również wlać trochę płynnego nawozu, który dostarczy Twoim drzewom dodatkową porcję składników odżywczych.

Montaż tego systemu jest niezwykle prosty i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Wystarczy umieścić worek wokół pnia wybranego drzewa, a następnie zapiąć zamek. Po napełnieniu go mniej więcej do połowy warto ustawić go w odpowiedniej pozycji przy pomocy uchwytów. Worek nawadniający nie wymaga dodatkowego stelaża, ponieważ sam ciężar wody utrzymuje go we właściwej pozycji.

Efektywne podlewanie drzew – jakie rozwiązanie wybrać?

Wiesz już nieco więcej na temat dostępnych rozwiązań, wykorzystywanych w polskich sadach i ogrodach. Wciąż jednak możesz zadawać sobie pytanie – jaki system sprawdzi się najlepiej w moim ogrodzie? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ilość czynników wpływających na wybór jest bardzo duża.

Jednym z chętniej stosowanych rozwiązań jest nawadnianie kropelkowe – czy to w postaci linii, czy worka. Wybierając ten system, możesz znacząco ograniczyć zużycie wody, a także zapewnić sobie dużą efektywność. Warto jednak pamiętać, że rozwiązania te nie sprawdzą się w każdych warunkach.

Wybrałeś już idealny dla swojego sadu system nawadniania? W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co niezbędne do efektywnego podlewania drzew! Sprawdź asortyment i przekonaj się sam!

pixel