Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 18.30, sob.: 8.00 - 16.30 )

Keramzyt i wermikulit

( ilość produktów: 4 )

Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju roślin to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed osobami uprawiającymi ogród. Należy wybrać odpowiednie stanowisko dla danego gatunku roślin oraz dobrać do niego właściwe podłoże. Jest to szczególnie trudne, jeśli mamy do czynienia z glebami piaszczystymi lub gliniastymi. Uprawiając rośliny w takich warunkach warto zastanowić się nad zastosowaniem keramzytu lub wermikulitu.

Keramzyt – kruszywo wspomagające rozwój roślin

Keramzyt to materiał, który szerzej znany i stosowany jest w budownictwie. Jest to kruszywo, które uzyskuje się z gliny, a jego granulki doskonale sprawdzają się jako podłoże pod rośliny. Keramzyt można stosować na wiele różnych sposobów. Często jest po prostu mieszany z gruntem, co znacząco poprawia jego strukturę i umożliwia lepsze nawodnienie roślin. Bywa również układany warstwowo, na przemian z ziemią ogrodniczą, co nie tylko dobrze wpływa na warunki rozwoju roślin, ale też daje świetne efekty wizualne, szczególnie jeśli uprawiamy rośliny w szklanych donicach.

Keramzyt może być również stosowany do ściółkowania, poprawiając warunki wzrostu i rozwoju roślin oraz chroniąc ich systemy korzeniowe przed wysychaniem i zmianami temperatury. Jego granulki w różnych odcieniach brązu prezentują się doskonale, znacząco poprawiając estetykę ogrodu. Co ważne, keramzyt w przeciwieństwie do kory sosnowej nie wpływa w żaden sposób na skład chemiczny gruntu, dzięki czemu można go bezpiecznie stosować przy roślinach w każdym gatunku.

Wermikulit – sposób na zatrzymanie wilgoci

Szukając sposobu na poprawę warunków rozwoju roślin warto zwrócić uwagę na wermikulit. To minerał ilasty, który ma dużą zdolność do zatrzymywania wilgoci. Zmieszany z gruntem pod rośliną znacząco poprawia jej warunki nawodnienia, gdyż uwalnia wilgoć stopniowo, chroniąc rośliny przed wysuszeniem. Wermikulit ma postać granulek, które dodatkowo poprawiają strukturę gleby, co sprzyja dobremu rozwojowi bryły korzeniowej i korzystnie wpływa na kondycję roślin.

    pixel