Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace powinieneś wykonać?

2021-03-31
Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace powinieneś wykonać?

Czerwiec, lato w pełni. Wyraźnie widać, że wcześniejsze ciężkie prace ogrodowe się opłaciły. Kwiaty kwitną, trawa pięknie rośnie, rośliny uprawne wydają obfite plony. Nie oznacza to jednak, że można osiąść na laurach. Ogród w czerwcu również wymaga wielu prac, które sprawią, że nie tylko działka będzie prezentować się niezwykle pięknie, ale i poszczególne plony będą jeszcze bardziej obfite. Zastanawiasz się, jakie rośliny zdążysz jeszcze posadzić? Jak pielęgnować te, które zdążyły już wyrosnąć? Przeczytaj nasze porady ogrodnicze na czerwiec, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Jak zadbać o ogród w czerwcu?

  1. Czerwiec na działce  czas zbiorów
  2. Co siać i sadzić w czerwcu?
  3. Letnie kwiaty, czyli co kwitnie w czerwcu?
  4. Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu?
  5. Pamiętaj o przycinaniu roślin!
  6. Nadszedł czerwiec? Przygotuj kompost!
  7. Nie zapominaj o oczku wodnym
  8. Jak zaplanować prace w ogrodzie w czerwcu?
  9. Twój ogród w czerwcu – podsumowanie

Czerwiec na działce  czas zbiorów

Rozpoczynające się lato w pełni to przede wszystkim czas zbiorów! Powody do radości będą mieć wielbiciele warzywników i ogródków ziołowych, miłośnicy poziomek, jagody kamczackiej oraz czereśni. W drugiej połowie miesiąca plony zaczynają wydawać krzewy agrestu, malin oraz porzeczek. Czerwiec to także okres zbioru następujących warzyw: brokułów, buraków ćwikłowych, kapusty, kalafiora, kalarepy, rzodkiewki, sałaty oraz szpinaku.

Co siać i sadzić w czerwcu?

Na początku czerwca radzimy zasadzić ogórki, dynie oraz patisony. Można również pokusić się o zasadzenie kalarepy i buraków, które wydadzą plony późną jesienią. Należy także dosadzać rośliny, które wtedy dojrzewają  dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ich plonami przez cały sezon. Mowa tu chociażby o rzodkiewce, fasoli szparagowej czy sałacie. W czerwcu warto wysiać koper, bazylię, rzeżuchę oraz pietruszkę naciową – słoneczna pogoda sprzyja ich bujnemu wzrostowi. W gruncie można umieścić także rozsady arbuza, melona, papryki oraz bakłażana. W czerwcu warto zasadzić w ogrodzie również krzewy i drzewa, ale tylko te, które wcześniej rozwijały się w pojemnikach.


ogórki gruntowe

Letnie kwiaty, czyli co kwitnie w czerwcu?

Wielu ogrodników nazywa czerwiec miesiącem róż. Nie dzieje się tak bez powodu – w czerwcu znajdują się one u szczytu rozwoju i wyglądają wprost przepięknie. To czas, gdy kwitną również m.in.: begonie, bez, cynie, goździki, lilie, łubin, macierzanka, nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, piwonia, werbena ogrodowa, zawilec i wiele innych. Nie możesz zapominać o odpowiedniej pielęgnacji tych pięknych roślin! Mamy oczywiście na myśli przede wszystkim regularne podlewanie i nawożenie kwiatów kwitnących w czerwcu.

Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu?

Czerwiec to początek astronomicznego lata – panują wtedy bardzo wysokie temperatury. Z tego powodu wręcz konieczne jest regularne podlewanie roślin, które z całą pewnością ułatwi wąż ogrodowy. W czerwcu większość roślin pięknie kwitnie, ale niektóre z nich mają okres świetności już za sobą  powinieneś więc oczyścić rośliny ze zwiędłych kwiatostanów. Czerwiec to okres bujnego rozwoju wszelkiej roślinności, w tym niestety chwastów – dlatego tak ważne jest pielenie i ściółkowanie gleby pod roślinami. W tym przypadku idealna może okazać się agrowłóknina na chwasty, co pozwoli na wyeliminowanie chwastów bez konieczności używania środków chemicznych. Oczywiście nie możesz zapominać także o regularnym koszeniu (minimum raz w tygodniu), nawadnianiu i nawożeniu trawnika. Skoszoną trawę możesz wykorzystać jako ściółkę – rozsyp ją pod krzewami, co zapobiegnie ich wysychaniu i rozwojowi chwastów. Do nawadniania dobierz wysokiej jakości wąż ogrodowy, który nie tylko będzie wykonany z trwałego materiału, który przetrwa niejeden sezon. Produkt powinien być również odpowiednio długi, co pozwoli Ci na podlewanie każdego kawałka zieleni i poszczególnych nasadzeń.

Pamiętaj o przycinaniu roślin!

W czerwcu należy przyciąć krzewy, które zakwitają na wiosnę (jaśminowce, tawuły, wczesne żarnowce). W tym miesiącu bujnie wzrasta żywopłot, dlatego nie można zapominać również o jego przycinaniu. Do tego celu najlepiej wykorzystać nożyce do żywopłotu lub sekator elektryczny. Wskazówka: rozpięcie sznura wzdłuż krzewu ułatwi Ci jego równe przycięcie.

Nadszedł czerwiec? Przygotuj kompost!

Odpadów organicznych z ogrodu nie warto wyrzucać – lepiej wykorzystać je do przygotowania kompostu. Ścięte pędy, przekwitłe kwiatostany, skoszona trawa i wyrwane chwasty świetnie sprawdzą się w roli nawozu. Pamiętaj, że kompost powinien być wilgotny, dlatego zadbaj o jego regularne nawilżenie.


kompost w ogrodzie

Nie zapominaj o oczku wodnym

Chociaż o przygotowanie oczka wodnego zadbałeś już w maju, czerwiec to czas, kiedy należy je doglądać. Przydadzą się tu odpowiednie czynności, które zapewnią jego piękny wygląd przez cały sezon. Pielęgnację oczka wodnego powinieneś zacząć od skontrolowania stanu jego czystości. Jeśli pojawiły się w nim glony, należy niezwłocznie je usunąć, na przykład za pomocą siatki. Warto również zająć się rozsadzaniem zbyt gęsto rosnących roślin w strefie przybrzeżnej i tych, które pływają w wodzie. To nie tajemnica, że często w czerwcu doskwierają nam upały, dlatego woda w oczku może wyparowywać – należy więc pamiętać o jej uzupełnianiu. Czerwiec to czas, gdy temperatura jest już na tyle ustabilizowana, że w oczku spokojnie można umieścić ryby. Nie zapominaj o ich regularnym dokarmianiu! Uważaj jednak, aby nie wsypywać zbyt dużych ilości pokarmu – niezjedzony może osiadać na dnie i stać się pożywką dla glonów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie zapomnij o zamocowaniu siatki na oczka wodne, które ochronią je przed nadmiernym zabrudzeniem, liśćmi i igłami poszczególnych drzewek i krzewów.

Jak zaplanować prace w ogrodzie w czerwcu?

Prace ogrodowe w czerwcu z pewnością będą przebiegać już dużo sprawniej. Przede wszystkim porządkowanie i zabezpieczanie będzie jedynie dodatkiem, który zadba o piękny ogród. Zanim nastanie lato w pełni, dobrze zastanów się, czy w warzywniku nie chcesz dosiać dodatkowych ziół. W razie potrzeby zaopatrz się w odpowiednie nasiona i sadzonki i przygotuj sobie miejsce, aby z powodzeniem wykonać założoną pracę. Dobrze, abyś zadbał również o miejsce, gdzie będziesz składować zebrane zbiory. W przypadku jagód, poziomek, czy czereśni rozważ przygotowanie przetworów oraz ewentualne mrożenie dużej ilości owoców, które z powodzeniem wykorzystasz w okresie zimowym. Doglądaj wszelkiej posadzonej roślinności, odpowiednio nawadniaj swój ogród, co pozwoli mu zachować odpowiednią świeżość i jakość poszczególnych upraw.

Twój ogród w czerwcu – podsumowanie

Wszyscy ogrodnicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że o ogród trzeba dbać przez cały rok – żaden miesiąc nie stanowi pretekstu do zaniechania prac ogrodowych. Czerwiec to czas, gdy rośliny wymagają wzmożonej pielęgnacji – głównie ze względu na wysoką temperaturę powietrza. Nie zapominaj jednak, aby cieszyć się efektami swoich prac i podziwiać rośliny w pełni rozkwitu! To w dużej mierze od Ciebie zależy, jak obfite będą poszczególne zbiory. Nie zapomnij również o odpoczynku. Twoja przydomowa działka powinna być dla Ciebie i pozostałych domowników nie tylko miejscem pracy, ale również przestrzenią do relaksu na świeżym powietrzu.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Polecane
pixel