Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace powinieneś wykonać?

2018-06-11
Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace powinieneś wykonać?

Czerwiec, lato w pełni. Wyraźnie widać, że wcześniejsze ciężkie prace ogrodowe się opłaciły. Kwiaty kwitną, trawa pięknie rośnie, rośliny uprawne wydają obfite plony. Nie oznacza to jednak, że można osiąść na laurach. Zastanawiasz się, jakie rośliny zdążysz jeszcze posadzić? Jak pielęgnować te, które zdążyły już wyrosnąć? Przeczytaj nasze porady ogrodnicze na czerwiec, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Czerwiec na działce – czas zbiorów

Już na początku czerwca można zacząć zbierać uwielbiane przez wszystkich truskawki.

truskawki w ogrodzie

Powody do radości będą mieć także miłośnicy poziomek, jagody kamczackiej oraz czereśni. W drugiej połowie miesiąca plony zaczynają wydawać krzewy agrestu, malin oraz porzeczek. Czerwiec to także okres zbioru następujących warzyw: brokułów, buraków ćwikłowych, kapusty, kalafiora, kalarepy, rzodkiewki, sałaty oraz szpinaku.

Co siać i sadzić w czerwcu?

Na początku czerwca radzimy zasadzić ogórki, dynie oraz patisony. Można również pokusić się o zasadzenie kalarepy i buraków, które wydadzą plony późną jesienią. Należy także dosadzać rośliny, które wtedy dojrzewają - dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ich plonami przez cały sezon. Mowa tu chociażby o rzodkiewce, fasoli szparagowej czy sałacie. W czerwcu warto wysiać koper, bazylię, rzeżuchę oraz pietruszkę naciową – słoneczna pogoda sprzyja ich bujnemu wzrostowi. W gruncie można umieścić także rozsady arbuza, melona, papryki oraz bakłażana. W czerwcu warto zasadzić w ogrodzie również krzewy i drzewa, ale tylko te, które wcześniej rozwijały się w pojemnikach.

ogórki gruntowe

Letnie kwiaty, czyli co kwitnie w czerwcu?

Wielu ogrodników nazywa czerwiec miesiącem róż. Nie dzieje się tak bez powodu – w czerwcu znajdują się one u szczytu rozwoju i wyglądają wprost przepięknie. To czas, gdy kwitną również m.in.: begonie, bez, cynie, goździki, lilie, łubin, macierzanka, nagietek lekarski, nasturcja, nemezja powabna, piwonia, werbena ogrodowa, zawilec i wiele innych. Nie możesz zapominać o odpowiedniej pielęgnacji tych pięknych roślin! Mamy oczywiście na myśli przede wszystkim regularne podlewanie i nawożenie kwiatów kwitnących w czerwcu.

piwonie w ogrodzie

Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w czerwcu?

Czerwiec to początek astronomicznego lata – panują wtedy bardzo wysokie temperatury. Z tego powodu wręcz konieczne jest regularne podlewanie roślin, które z całą pewnością ułatwi wąż ogrodowy. W czerwcu większość roślin pięknie kwitnie, ale niektóre z nich mają okres świetności już za sobą - powinieneś więc oczyścić rośliny ze zwiędłych kwiatostanów. Czerwiec to okres bujnego rozwoju wszelkiej roślinności, w tym niestety chwastów – dlatego tak ważne jest pielenie i ściółkowanie gleby pod roślinami. Warto do tego celu wykorzystywać agrowłókninę, co pozwoli na wyeliminowanie chwastów bez konieczności używania środków chemicznych. Oczywiście nie możesz zapominać także o regularnym koszeniu (minimum raz w tygodniu), nawadnianiu i nawożeniu trawnika. Skoszoną trawę możesz wykorzystać jako ściółkę – rozsyp ją pod krzewami, co zapobiegnie ich wysychaniu i rozwojowi chwastów.

Pamiętaj o przycinaniu roślin!

W czerwcu należy przyciąć krzewy, które zakwitają na wiosnę (jaśminowce, tawuły wczesne żarnowce). W tym miesiącu bujnie wzrasta żywopłot, dlatego nie można zapominać również o jego przycinaniu. Do tego celu najlepiej wykorzystać nożyce do żywopłotu lub sekator elektryczny. Wskazówka: rozpięcie sznura wzdłuż krzewu ułatwi Ci jego równe przycięcie.

Przygotuj kompost!

Odpadów organicznych z ogrodu nie warto wyrzucać – lepiej wykorzystać je do przygotowania kompostu. Ścięte pędy, przekwitłe kwiatostany, skoszona trawa i wyrwane chwasty świetnie sprawdzą się w roli nawozu. Pamiętaj, że kompost powinien być wilgotny, dlatego zadbaj o jego regularne nawilżenie.

kompost w ogrodzie

Nie zapominaj o oczku wodnym!

Pielęgnację oczka wodnego powinieneś zacząć od skontrolowania stanu jego czystości. Jeśli pojawiły się w nim glony, należy niezwłocznie je usunąć, na przykład za pomocą siatki. Warto również zająć się rozsadzaniem zbyt gęsto rosnących roślin w strefie przybrzeżnej i tych, które pływają w wodzie. To nie tajemnica, że często w czerwcu doskwierają nam upały, dlatego woda w oczku może wyparowywać – należy więc pamiętać o jej uzupełnianiu.

oczko wodne w ogrodzie

Czerwiec to czas, gdy temperatura jest już na tyle ustabilizowana, że w oczku spokojnie można umieścić ryby. Nie zapominaj o ich regularnym dokarmianiu! Uważaj jednak, aby nie wsypywać zbyt dużych ilości pokarmu – niezjedzony może osiadać na dnie i stać się pożywką dla glonów.

Podsumowanie

Wszyscy ogrodnicy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że o ogród trzeba dbać przez cały rok – żaden miesiąc nie stanowi pretekstu do zaniechania prac ogrodowych. Czerwiec to czas, gdy rośliny wymagają wzmożonej pielęgnacji – głównie ze względu na wysoką temperaturę powietrza. Nie zapominaj jednak, aby cieszyć się efektami swoich prac i podziwiać rośliny w pełni rozkwitu!

Laury i wyróżnienia dla Rolmarket.pl
pixel