Sklep wielokrotnie nagradzany przez OpineoSklep wielokrotnie nagradzany przez Opineo100 dni na zwrot100 dni na zwrotNa rynku od 1996 r.Na rynku od 1996 r.Bezpieczeństwo transakcjiBezpieczeństwo transakcji24 260 74 00  ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )24 260 74 00 ( pon. - pt: 8.00 - 17.00, sob.: 8.00 - 16.00 )

Drzewa szybko rosnące

2021-09-20
Drzewa szybko rosnące

Szybko rosnące drzewa liściaste

Bardzo wiele gatunków drzew liściastych doskonale nadaje się do pojedynczych nasadzeń, ale są i takie, które dobrze prezentują się w grupach lub szpalerach. Wybór sposobu posadzenia tych roślin zależy w przede wszystkim od rozmiarów działki oraz tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. 

Szybko rosnącym gatunkiem jest tulipanowiec amerykański, który zwraca na siebie uwagę ogromnymi liśćmi o ciekawym kształcie. Rośnie nawet 80cm na rok, osiągając nawet do 30 metrów wysokości. Po kilku latach od posadzenia kwitnie na żółto z początkiem maja. Jego kwiaty przypominają wyglądem kwiaty tulipanów, stąd jego nazwa. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w drobne szyszki. Tulipanowiec jest rośliną miododajną, dlatego jego posadzenie powinni rozważyć przede wszystkim właściciele pasiek, a najlepsze jest dla niego stanowisko słoneczne. W półcieniu również będzie dość szybko rosnąć, ale na kwitnienie trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

Kolejnym szybko rosnącym gatunkiem drzew liściastych jest sumak octowiec. Drzewo to nie osiąga co prawda kilkunastu metrów, gdyż dorasta co najwyżej do 3 metrów, ale swój maksymalny wzrost osiąga w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 3 lat. W okresie letnim jego ozdobą są liście, które dobrze chronią przed ostrym słońcem, tworząc ażurową osłonę. Jesienią jego liście przepięknie się przebarwiają, osiągając kolory od żółtego, poprzez pomarańczowy aż do czerwono-bordowego. Dodatkowo pojawiają się bordowe kwiatostany, które utrzymują się na drzewie przez całą zimę. Oszronione czy ośnieżone wyglądają niezwykle egzotycznie i dodają zimowemu ogrodowi odrobinę koloru. Planując sadzenie sumaka należy mieć na uwadze, że jest to roślina inwazyjna i bardzo szybko rośnie nie tylko w górę, ale również rozmnaża się wypuszczając odnogi. Niektórzy mówią, że bardzo trudno ją okiełznać i sadząc jedną sadzonkę w krótkim czasie można mieć cały las sumaków.

Do szybko rosnących drzew liściastych należy również katalpa czyli surmia bignoniowa. Jej korona w naturalny sposób przyjmuje kulisty kształt, a sercowate liście sprawiają wrażenie, jakby zostały specjalnie ułożone w tak równy i geometryczny sposób. Z wiekiem korona staje się bardziej rozłożysta i zamiast kuli zaczyna przypominać parasol. Drzewo to rośnie szybko i nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, dzięki czemu idealnie nadaje się do ogrodów dla zapracowanych. Jej niezaprzeczalnym walorem są pięknie pachnące kwiaty, które zdobią koronę w czerwcu i początkach lipca. Zapach ten jest bardzo przyjemny dla ludzi, ale nie znoszą go komary, dlatego drzewo to warto posadzić również z tego powodu.

Szybko rosnącymi gatunkami są również wierzba płacząca, która najlepiej czuje się w okolicy zbiorników wodnych. Tworzy on rozłożystą koronę o parasolowatym kształcie, która pięknie wygląda nad stawem lub oczkiem wodnym.

Na szczególną uwagę wśród liściastych drzew szybko rosnących zasługuje drzewo tlenowe. To stworzona w hiszpańskim laboratorium hybryda dwóch gatunków paulowni, która charakteryzuje się bardzo dużymi liśćmi i rocznymi przyrostami sięgającymi nawet 3m. Jego ogromne liście pochłaniają nawet 10 x więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa, dzięki czemu dużo lepiej oczyszcza ono zanieczyszczone powietrze. Jest to gatunek inwazyjny i wielu ekologów obawia się, że jego uprawa może wymknąć się spod kontroli, przez co mogą ucierpieć rodzime gatunki drzew. Może być sadzony w ogrodzie jako ciekawostka i drzewo, które naprawdę niezwykle szybko rośnie, ale często głównym powodem jego sadzenia jest uprawa na drewno i w celu oczyszczenia powietrza. W ogrodzie z pewnością należy kontrolować jego przyrosty poprzez cięcie, by jego tempo wzrostu nie wymknęło się spod kontroli, gdyż tak wielkie drzewo może zniszczyć inne drzewa i krzewy, zabierając im światło i cenne składniki odżywcze z gleby.

Szybko rosnące drzewa iglaste

Drzewa szybko rosnące to nie tylko gatunki liściaste, ale również wiele gatunków iglastych. Ich ogromną zaletą jest fakt, że zdobią ogród nie tylko latem, ale również zimą, gdy zieleni wokoło nie ma zbyt wiele.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim żywotnik olbrzymi, który może osiągać nawet 30-35m. Jego naturalny stożkowaty pokrój oraz ładnie wybarwione zielone gałązki przez całą zimę będą zdobić ogród. Drzewa te mają gruby pień, a rozpiętość korony u nasady może sięgać kilku metrów. Równie szybko rosną krzewy ozdobne z gatunku żywotników, a zwłaszcza tuja brabant, która w ciągu kilku lat może osiągnąć wysokość nawet 5m. Dzięki temu można z niej stworzyć świetny żywopłot, który zwartą zieloną ścianą odgrodzi nas od ulicy czy sąsiadów.

Bardzo szybko rośnie również daglezja, która należy do rodziny sosnowatych. W optymalnych warunkach osiąga nawet 100m wysokości, ale w przydomowych ogrodach nie przekracza kilkunastu metrów wzrostu. Rośnie szybko, rozrastając się nie tylko w górę, ale również na boki, dlatego planując jej posadzenie warto pamiętać o tym, że w krótkim czasie może ona dawać duży cień i będzie utrudniać wzrost rosnącym w jej pobliżu innym roślinom ozdobnym.

Jak dbać o drzewa szybko rosnące?

Drzewa szybko rosnące, podobnie jak inne rośliny w ogrodzie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Gdy sadzimy młode drzewka powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość składników odżywczych w glebie oraz zapewnić im właściwy poziom pH. Warto zatem przed posadzeniem przystąpić do odpowiedniego przygotowania podłoża, wypełniając wykopany dołek ziemią ogrodniczą lub torfem, który pozwoli zakwasić ziemię i stworzyć odpowiednie warunki dla rosnących iglaków.

W kolejnych latach dobrze byłoby zastosować wiosenne nawozy, najlepiej azotowe, a w pełni sezonu dostarczyć roślinom fosforu i potasu. Należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, co ma szczególne znaczenie w okresie letniej suszy. W celu ograniczenia parowania wody z gruntu można zastosować agrowłókniny i odpowiednie akcesoria do mocowania, szczególnie jeśli chcemy chronić młode rośliny wrażliwe na przymrozki. Pamiętajmy, że niektóre gatunki są mało odporne na wiatry, dlatego chroniąc je przed jego podmuchami możemy wykorzystać siatki cieniujące.




pixel